Reklama

Reklama

Dofinansowanie na gospodarkę wodno-ściekową. 10 gmin z Lubelszczyzny odebrało umowy

Opublikowano: 23 lutego 2021 17:12
Autor: oprac. Joanna Niećko

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina W Urzędzie Marszałkowskim wręczono umowy na dofinansowania na gospodarkę wodno-ściekową. Umowy odebrało 10 gmin.

Reklama

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego we wtorek (23 lutego) wręczono umowy o przyznanie pomocy na realizację operacji typu "Gospodarka wodno-ściekowa”. Pieniądze można przeznaczyć na wsparcie na budowę, przebudowę lub wyposażenie obiektów budowlanych służących do zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków oraz na zakup i montaż urządzeń kanalizacyjnych i wodociągowych. Operacje typu "Gospodarka wodno-ściekowa” skierowane są do gmin wiejskich i miejskich, z wyłączeniem miejscowości liczących powyżej 5 tys. mieszkańców.

Ze względu na ograniczenia kontaktów społecznych oraz przestrzeganie obowiązujących zasad bezpieczeństwa, umowy we wtorek odebrali przedstawiciele 10 gmin. Są to: Gmina Mełgiew - wartość umowy: 1 256 672,00 zł., Gmina Wola Uhruska - wartość umowy:  1 258 796,00 zł., Gmina Chełm - wartość umowy: 775 677,00 zł., Gmina Kodeń - wartość umowy: 1 702 916,00 zł., Gmina Fajsławice - wartość umowy:  36 086,00 zł., Gmina Rejowiec Fabryczny - wartość umowy: 1 754 563,00 zł., Gmina Potok Wielki - wartość umowy: 538 736,00 zł., Gmina Rudnik - wartość umowy: 443 999,00 zł., Gmina Niedźwiada - wartość umowy: 682 088,00 zł., Gmina Bełżyce - wartość umowy: 1 995 786,00 zł.

Na operacje typu "Gospodarka wodno-ściekowa” był już przeprowadzone dwa nabory. Po pierwszym podpisano 75 umów o przyznanie pomocy finansowej na kwotę ponad 80 mln zł. W odpowiedzi na ogłoszony drugi nabór zostało złożonych 113 wniosków na kwotę około 106 mln zł. Po przeprowadzonej weryfikacji, na listę rankingową zakwalifikowało się 108 wniosków (operacji).

Na podpisanie umowy ze wszystkimi wnioskodawcami zakwalifikowanymi do finansowania potrzebna jest kwota ok. 100 mln zł. Aktualnie Samorząd Województwa Lubelskiego, dysponuje kwotą ponad 90 mln zł, co pozwala na podpisanie 97 umów o przyznanie pomocy finansowej. Po zakończeniu prac Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi nad zmianą rozporządzenia o podziale środków z PROW, Samorząd Województwa Lubelskiego otrzyma dodatkowe środki finansowe umożliwiające podpisanie umów z pozostałymi wnioskodawcami, znajdującymi się na liście rankingowej.

- Zainteresowanie inwestycjami w gospodarkę wodno-ściekową pokazuje jak wielkie są nadal potrzeby w tym zakresie w naszym województwie. Zamierzamy kontynuować rozpoczęte działania, aby wszystkie zainteresowane gminy mogły uzyskać wsparcie i wykonać planowane inwestycje - mówi Zdzisław Szwed z Zarządu Województwa Lubelskiego.

Pod względem skanalizowania województwo lubelskie ze wskaźnikiem 53 proc. zajmuje ostatnie miejsce w kraju. Natomiast w przypadku wodociągów Lubelszczyzna zajmuje 14. pozycję na 16. województw.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.