Reklama

Reklama

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy ZUS znowu przedłużony

Opublikowano: 8 maja 2021 12:50
Autor: | Zdjęcie: Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy ZUS znowu przedłużony - Zdjęcie główne

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy ZUS znowu przedłużony | foto Zakład Ubezpieczeń Społecznych

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Rada Ministrów wydłużyła dodatkowy zasiłek opiekuńczy o kolejne dwa tygodnie - do 23 maja. Przysługuje on rodzicom, którzy muszą zająć się dzieckiem, bo placówka oświatowa jest zamknięta z powodu COVID-19.

Reklama

Zgodnie z decyzją rządu klasy I-III szkoły podstawowej wróciły do nauki stacjonarnej. Jednak w razie nieprzewidzianego zamknięcia placówki oświatowej nadal będzie można korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Rada Ministrów wydłużyła świadczenie do 23 maja.

- Rodzic może otrzymać zasiłek, gdy musi sam zająć się dzieckiem, ponieważ żłobek, przedszkole lub szkoła jest zamknięta w związku z Covid-19. Świadczenie przysługuje także, gdy placówka oświatowa nie zapewnia dziecku opieki, bo z powodu pandemii działa w ograniczonym zakresie - informuje Małgorzata Korba, regionalny rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie lubelskim.

CZYTAJ TAKŻE: Tarcza antykryzysowa ZUS dla kolejnych branż. Można już składać wnioski

Zasiłek można dostać na dziecko poniżej 8 roku życia i starsze, jeżeli ma odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności. Świadczenie nie należy się, jeśli dzieckiem może zająć się drugi opiekun, np. rodzic, który korzysta z urlopu rodzicielskiego, wychowawczego lub jest bezrobotny.

Do wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego potrzebne jest oświadczenie rodzica. Należy je przesłać pracodawcy lub zleceniodawcy. Rodzic, który prowadzi własną firmę, składa dokument w ZUS – może to zrobić przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Wzór oświadczenia jest na stronie internetowej ZUS.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.