reklama
reklama

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do końca stycznia. Lubelski ZUS przypomina zasady

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do końca stycznia. Lubelski ZUS przypomina zasady - Zdjęcie główne

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do końca stycznia. Lubelski ZUS przypomina zasady | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że do końca stycznia rodzice mogą korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Świadczenie nie przesługuje, jeśli któryś z rodziców może zająć się dzieckiem.
reklama

Z powodu pandemii koronawirusa nauka odbywa się w zdalnej formule. Wyjątkiem są uczniowie klas I-III szkół podstawowych, którzy od poniedziałku (18 stycznia) wrócili do nauki stacjonarnej w szkołach. Wszystkie pozostałe pandemiczne obostrzenia obowiązują do końca stycznia i również do 31 stycznia rodzice będą mogli korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Obowiązują te same zasady wypłaty co dotychczas. Zasiłek przysługuje, gdy szkoła, przedszkole, żłobek lub inna placówka oświatowa dziecka jest zamknięta z powodu COVID-19 lub gdy działa ona w ograniczonym zakresie i przez to nie zapewnia dziecku opieki.

- Dodatkowy zasiłek opiekuńczy można otrzymać na opiekę nad dzieckiem do ukończenia 8 lat oraz nad starszym dzieckiem, jeśli ma odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności. Ze świadczenia można skorzystać także, gdy z powodu Covid-19 dzieckiem nie może zająć się niania zatrudniona na umowie uaktywniającej lub opiekun dzienny - informuje Małgorzata Korba, regionaly rzecznik ZUS w województwie lubelskim. 

Do wypłaty zasiłku potrzebne jest oświadczenie rodzica i należy je przesłać pracodawcy albo zleceniodawcy. Osoba prowadząca własną firmę składa dokument w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i może to zrobić przez internet, za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Wzór oświadczenia jest na stronie internetowej ZUS. 

- Dodatkowy zasiłek nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może się nim zająć, bo np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy wychowawczego. Świadczenie nie przysługuje również, gdy szkoła zapewni opiekę dziecku i rodzic z tej opieki skorzysta - podkreśla Małgorzata Korba. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama