Reklama

Reklama

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy znowu przedłużony. Lubelski ZUS o zasadach przyznawania

Opublikowano: sob, 10 kwi 2021 07:25
Autor: | Zdjęcie: Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy znowu przedłużony. Lubelski ZUS o zasadach przyznawania - Zdjęcie główne

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy znowu przedłużony. Lubelski ZUS o zasadach przyznawania | foto Zakład Ubezpieczeń Społecznych

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Decyzją Rady Ministrów wydłużono okres korzystania z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Świadczenie przysługuje rodzicom, którzy muszą zając się dzieckiem, gdu placówka opiekuńcza nie działa z powodu COVID-19.

Reklama

W związku zprzedłużeniem lockdownu, czyli pandemicznych obostrzeń, żłobki, przedszkola i szkoły pozostają nadal zamknięte. Rada Ministrów wydłużyła więc okres korzystania z dodatkowego zasiłku opiekuńczego, który przysługuje do 25 kwietnia.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy można otrzymać, gdy szkoła, przedszkole, żłobek lub inna placówka oświatowa jest zamknięta z powodu COVID-19. Ze świadczenia można korzystać również, gdy placówka jest otwarta, ale działa w ograniczonym zakresie i przez to nie zapewnia dziecku opieki.

- Świadczenie przysługuje na opiekę nad dzieckiem do ukończenia 8 lat oraz starszym, jeśli ma odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności. Zasiłek nie należy się, jeśli dzieckiem może zająć się drugi opiekun, np. rodzic, który jest na urlopie rodzicielskim, wychowawczym lub jest bezrobotny - informuje Małgorzata Korba, regionalny rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie lubelskim.

Rodzice, którzy realizują zadania związane z walką z pandemią, mogą do 18 kwietnia korzystać z opieki zapewnianej ich dzieciom przez placówki oświatowe. Jeśli nie zdecydują się na to i sami zajmują się dzieckiem, to zasiłek też im przysługuje.

- Do wypłaty zasiłku potrzebne jest oświadczenie rodzica. Należy je przesłać pracodawcy lub zleceniodawcy. Rodzic, który ma własną działalność gospodarczą, składa dokument w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych – może to zrobić przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Wzór oświadczenia jest na stronie internetowej ZUS - dodaje Korba.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.