reklama
reklama

Cmentarz na Majdanku w Lublinie powiększony. Jest nowa infrastruktura

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Skończyła się budowa nowej infrastruktury dla cmentarza komunalnego przy ul. Droga Męczenników Majdanka. Powstały m.in. ciągi komunikacyjne między kwaterami w nowych, włączonych do pochówków, sektorach. Rozbudowa ma zabezpieczyć potrzeby Lublina do czasu powstania cmentarza na Sławinie.
reklama

Cmentarz przy ul. Droga Męczenników Majdanka powstał w 1976 roku i jest największym we wschodniej Polsce. Aktualnie na cmentarzu komunalnym (łącznie z cmentarzem przy ulicy Białej) pochowanych jest ponad 67 tys. osób.
 
W 2017 roku zmieniono plan zagospodarowania przestrzennego. Umożliwiono w ten sposób pochówki tradycyjne w miejscu przeznaczonym do tej pory pod kaplicę ekumeniczną i na obszarze około 100 metrów na południe. Powstało też miejsce na obiekty związane z prowadzeniem pogrzebów i pochówków. Jesienią ubiegłego roku Miasto Lublin zaczęło budowę nowej infrastruktury na cmentarzu na Majdanku, które skończyły się w zeszłym miesiącu. Obiekt czeka na zgodę na użytkowanie. 
 
- Dzięki przyjętej trzy lata temu zmianie planu miejscowego, powiększyliśmy cmentarz komunalny o nowe obszary na pochówki, co pozwoli zabezpieczyć potrzeby Lublina na kilka najbliższych lat, do czasu powstania nowej nekropolii na Sławinie. Celem zrealizowanej inwestycji była budowa w tym miejscu niezbędnej infrastruktury, przede wszystkim alejek, oświetlenia i wodociągu - mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. inwestycji i rozwoju.
 
Inwestycja objęła ok. 164 tys. mkw. południowej częsci cmentarza. Wykonano asfaltowe alejki o łącznej powierzchni blisko 12,4 tys. m2, o wielowarstwowej podbudowie i o różnej szerokości, wynoszącej od 1,5 do 5 metrów. Wzdłuż środkowej alei głównej prowadzącej od wejścia na cmentarz, wykonano dwa pasy nawierzchni z zieleńcem po środku, a wzdłuż wszystkich głównych alejek zamontowano łącznie 88 latarni z lampami LED na żeliwnych słupach o wysokości 4,5 m. Do tego, zagospodarowano ponad 30 tys. mkw. terenów zielonych. W miejscach krzyżowania się ciągów pieszych między sektorami powstało 15 placów gospodarczych z pojemnikami na odpady i studzienkami. Postawiono też ławki z drewnianym siedziskiem. Poza tym, zbudowano ponad 1,5 km sieci wodociągowej, w tym 14 punktów poboru wody, przy których zamontowano 15 żeliwnych zdrojów ulicznych. W miejscu dużej kumulacji wód opadowych powstały 3 duże studnie chłonne, których zadaniem jest przejęcie spływającej deszczówki i odprowadzenie jej do gruntu.  Prace kosztowały ponad 5,6 mln zł.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama