Reklama

Reklama

Blisko 80 osób zaczęło szkolenie w szeregach lubelskich terytorialsów

Opublikowano: 15 marca 2021 11:41
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina W sobotę (13 marca) 78 mieszkańców Lubelszczyzny rozpoczęło szkolenie wojskowe, tzw. "szesnastkę”. Ze względów bezpieczeństwa, wszyscy ochotnicy zostali wcześniej poddani testom na obecność wirusa SARS-CoV-2. Wśród ochotników są: studenci, pełnoletni uczniowie i osoby pracujące w różnych zawodach.

Reklama

Trwające 16 dni szkolenie podstawowe terytorialsów, obejmuje naukę podstawowych działań taktycznych, zasad posługiwania się bronią, strzelanie, udzielanie pierwszej pomocy, ewakuację rannego z pola walki, czy posługiwanie się mapą. Szkolenie zakończy test nabytych umiejętności w formie tzw. pętli taktycznej. W ostatnim dniu szkolenia rekruci złożą przysięgę na sztandar 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, która odbędzie się 28 marca na terenie jednostki wojskowej w Lublinie. Po przysiędze będą odbywać się comiesięczne, dwudniowe szkolenia, które planowane są głównie w dni wolne od pracy. Cały cykl szkolenia terytorialsa trwa trzy lata.

- Pełnienie tzw. terytorialnej służby wojskowej możliwe jest tylko w ramach Wojsk Obrony Terytorialnej. Od najbardziej powszechnej w naszym kraju – zawodowej służby wojskowej różni się ona tym, że można ją pełnić kontynuując dotychczasową aktywność zawodową i inną, gdyż szkolenia żołnierzy w WOT odbywają się w systemie weekendowym. Należy jednak pamiętać, że ochotnicza służba w WOT ma formę służby stałej, co oznacza, że żołnierze mogą zostać powołani do służby lub działań kryzysowych również w trybie natychmiastowego stawiennictwa - wyjaśnia kpt. Damian Stanula, oficer prasowy 2 LBOT.

Żołnierze WOT otrzymują wynagrodzenie, które składa się z dwóch stawek: za gotowość - 411 zł miesięcznie, pod warunkiem powołania, na co najmniej dwa dni szkolenia lub innych działań (np. kryzysowych) i dodatkowo za każdy dzień szkolenia (realizacji zadań) w zależności od stopnia wojskowego, np. dla najniższego stopnia - szeregowego jest to 117,14 zł za dzień, a w przypadku pierwszego stopnia oficerskiego - podporucznika jest to 172,62 zł. Stawki nie podlegają opodatkowaniu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.