reklama
reklama

Bioteka w Lublinie otwarta

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina W miejscu dawnej Karczmy Słupskiej otwarto Biotekę, czyli nową siedzibę dwóch filii Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego. Koszt inwestycji to blisko 1,6 mln zł.
reklama

Bioteka w miejscu dawnej Karczmy Słupskiej
 
W centrum miasta - w pomieszczeniach dawnej Karczmy Słupskiej przy Al. Racławickich 22, otwarto Biotekę, czyli "zieloną' bibliotekę. To nowa siedziba dwóch filii Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego, w której znajduje się bogaty księgozbiór i zbiory multimedialne. 
 
- Róg Al. Racławickich i ul. Sowińskiego to kiedyś miejsce słynne z racji kultowej Karczmy Słupskiej, w którym dziś otwieramy nową miejską instytucję kultury – łączącą w sobie nowoczesną stylistykę z zielonym sercem miasta, pobliskim Ogrodem Saskim. Piękne wnętrza, świetne zbiory i profesjonalna obsługa sprawią, że z pewnością w Biotece nie zabraknie czytelników i szybko stanie się ona ulubionym miejscem mieszkańców - mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.
 
Postawili na naturalność i surowość
 
Zgodnie z założeniami, projektanci zdecydowali się na naturalność i surowość zastosowanych materiałów, takich jak szkło, kamień czy stal charakterystycznych dla industrialnej tkanki miejskiej przy wykorzystaniu drewna oraz dużej ilości zieleni, co nadało wnętrzu indywidualny charakter o wysokim poziomie estetycznym. W całej przestrzeni dominuje chrobotek – zielony porost, który ma przełamywać surowość wnętrza. Oświetlenie jest oszczędne, sufit czarny z widoczną infrastrukturą techniczną, a  podłoga wykonana z mikrocementu oraz ozdobiona ręcznie malowanymi grafikami. Bioteka zajmuje ponad 400 mkw. W budynku są główne pomieszczenia biblioteczne, sale do prowadzenia warsztatów, pokój gier i sala komputerowa. W znajdującej się przy wejściu galerii będą prezentowane wystawy czasowe.  Bioteka jest dostępna dla wszystkich, w tym dla niepełnosprawnych. 
 
- To właśnie mieszkańcy naszego miasta mają stać się gospodarzami tego miejsca, które ma służyć ich potrzebom i zainteresowaniom. Wszyscy użytkownicy, również osoby z niepełnosprawnościami, będą mogli nie tylko skorzystać z bogatej oferty przygotowanej przez bibliotekarzy, ale również ją kreować i realizować korzystając z przyjaznych i dostępnych przestrzeni. Z kolei miejscy twórcy, edukatorzy, animatorzy i organizacje znajdą w Biotece partnera do wspólnych działań animacyjnych - mówi Piotr Tokarczuk, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie.
 
Koszt wykonanych robót budowlanych, instalacyjnych oraz aranżacji Bioteki wraz z wyposażeniem, wyniósł łącznie blisko 1,6 mln zł.
 
Zbiory z dwóch innych filii
 
W Biotece znadują się zbiory Filii nr 6, która przez dziesięciolecia mieściła się na ostatnim piętrze bloku przy ul. Poniatowskiego 4. Księgozbiór dopełniły multimedia Filii nr 27 przeniesionej z dzielnicy Czechów. Bioteka łącznie posiada ponad 35 tys. egzemplarzy: książek drukowanych (18 tys.), audiobooków (9 tys.), filmów i muzyki (7 tys.). Część zbiorów Filii dedykowana jest osobom z dysfunkcjami wzroku, oferując m.in. książki pisane alfabetem Braille’a i możliwość nagrania materiałów na specjalne urządzenia, tzw. czytaki (1,5 tys.).
 
40 filii w całym mieście
 
Obecnie sieć biblioteczna Miejskiej Biblioteki Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego liczy 40 filii (34 placówki ogólne, 4 szpitalne, 1 ze zbiorami fonicznymi oraz mediatekę) w całym lublinie. W ciągu ostatnich dziesięciu lat do użytku zostało oddanych 9 nowych fili. Projekt filii nr 40 „Biblioteka na poziomie” przy ul. Sławin 20, otwartej w czerwcu 2018 r., zajął II miejsce w Plebiscycie „Polskie Wnętrze 2018” w kategorii „Wnętrza publiczne”.
 
Miejska Biblioteka Publiczna, obok udostępniania posiadanych zbiorów, prowadzi działalność kulturalno-oświatową, organizując m. in. wernisaże i wystawy, prelekcje, spotkania autorskie i koncerty, lekcje biblioteczne, wykłady, konkursy, zajęcia plastyczne oraz inne formy (zajęcia komputerowe, głośne czytanie, udział w festynach osiedlowych, inscenizacje, zajęcia teatralne, prezentacje multimedialne, kluby gier planszowych i fabularnych, pokazy filmowe, konsultacje dla maturzystów). Realizowane działania skierowane są do dzieci, młodzieży, dorosłych, seniorów oraz czytelników z niepełnosprawnościami, m. in. niesłyszących, niewidomych i niedowidzących. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama