reklama
reklama

Baszta szewska w Lublinie przejdzie remont

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Wikipedia

Baszta szewska w Lublinie przejdzie remont - Zdjęcie główne

Baszta szewska w Lublinie | foto Wikipedia

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Ratusz w ramach VII edycji Budżetu Obywatelskiego zrealizuje projekt pt. "Bądźmy dumni ze Starego Miasta w Lublinie", zakładający remont i wykonanie iluminacji baszty szewskiej. Na pomysł oddano ponas 1,1 tys. głosów.
reklama

Budżet Obywatelski to budżet partycypacyjny. Mieszkańcy zgłaszając projekty i głosując na te, które mają być zrealizowane, decydują o części miejskiego budżetu. W tegorocznej - VII edycji Budżetu Obywatelskiego głosowało łącznie 18 234 osób, z czego 17 122  przez internet oraz 1112 za pomocą kart do głosowania w punktach stacjonarnych. Głosowanie trwało od 15 do 28 października. Mieszkańcy mieli do rozdzielenia 12,1 mln zł. Do realizacji wybrano 40 projektów z 82 zgłoszonych. Zrealizowane zostaną projekty ogólnomiejskie i dzielnicowe. 

W ramach projektów dzielnicowych ze Starego Miasta zostanie zrealizowany projekt przewidujący poprawę wizerunku i estetyki obszaru tej okolicy poprzez remont i wykonanie iluminacji jedynej ocalałej Baszty Półokrągłej, która stanowiła część systemu obronnego Starego Miasta. Znajduje się ona obok Bramy Krakowskiej. Projektem dysponuje Ratusz.

Baszta jest też nazywana basztą szewską, a jej powstanie datowane jest na przełom XV i XVI wieku.

- W Średniowieczu przebywali w niej szewcy i kupcy czuwający nad bezpieczeństwem miasta. W czasach Średniowiecza była ona częścią wysokich na 7 metrów murów obronnych, w których umieszczono otwory strzelnicze i zadaszone drewniane ganki dla straży. Stacjonowali w nich miejscy szewcy, zobowiązani do obrony tego fragmentu obwarowania – stąd jedna z funkcjonujących do dziś nazw “baszta szewska”. Według ówczesnego prawa każdy cech rzemieślniczy działający na terenie miasta miał chronić jedną z jego wież i przylegający do niej kawałek muru  - czytamy w opisie projektu. 

Projekt przewiduje przeprowadzenie badań architektonicznych, prace konserwatorskie, remont pokrycia dachowego, montaż iluminacji baszty, rekonstrukcję wnętrza baszty i fragmentu murów obronnych.

Koszt to 300 tys. Na pomysł oddano 1157 głosów. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama