Reklama

Reklama

150. rocznica urodzin pierwszego rektora KUL. Uczelnia uczciła pamięć Idziego Radziszewskiego

Opublikowano: 1 kwietnia 2021 17:16
Autor: oprac. Joanna Niećko | Zdjęcie: Wikipedia

150. rocznica urodzin pierwszego rektora KUL. Uczelnia uczciła pamięć Idziego Radziszewskiego - Zdjęcie główne

Idzi Radziszewski | foto Wikipedia

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II uczcił 150. rocznicę urodzin swojego pierwszego rektora - Idziego Radziszewskiego. - Był związany z Lublinem jedynie 4 lata, ale znacząco wpłynął na losy miasta, które dziś jest dużym ośrodkiem akademickim - informuje Monika Stojowska, rzecznik prasowy uczelni.

Reklama

KUL uczcił pamięć pierwszego rektora

1 kwietnia 1871 w Bratoszewicach (województwo łódzkie) urodził się Idzi Benedykt Radziszewski - jedna z osób, które wpłynęły na losy Lublina i szkolnictwa wyższego w Polsce. Był filozofem i teologiem, ostatnim rektorem Cesarskiej Akademii Duchownej w Petersburgu i pierwszym rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Tą ostatnią funkcję pełnił w latach 1918-1922.

Społeczność akademicka KUL uczciła w czwartek (1 kwietnia) pamięć pierwszego rektora uczelni. Delegacja KUL złożyła kwiaty pod pomnikiem ks. Idziego Radziszewskiego na Skwerze im. abp. Józefa Życińskiego, który jest obok Centrum Spotkania Kultur, i odprawiono mszę św. w kościele akademickim.

"Zapamiętany jako dobry organizator, człowiek skromny i cichy"

Idzi Radziszewski wcześnie odczytał powołanie kapłańskie i w 1893 r. ukończył z wyróżnieniem seminarium duchowne we Włocławku, skąd wyruszył na dalsze studia do Akademii Duchownej w Petersburgu. Po powrocie do kraju przez kilka miesięcy pracował w duszpasterstwie parafialnym i ponownie został skierowany na studia, tym razem do Louvain, na którym doktoryzował się w latach 1898-1900. Po krótkiej podróży, podczas której poznawał najważniejsze europejskie uniwersytety, m.in. w Anglii, Francji i Rzymie, kolejne lata poświęcił pracy naukowej i wychowawczej jako wykładowca włocławskiego seminarium, a następnie rektor Rzymskokatolickiej Akademii Duchownej w Petersburgu (1914-1918).

W 1917 r. wraz z tamtejszą Polonią rozpoczął prace koncepcyjne nad utworzeniem uniwersytetu katolickiego w przyszłej Polsce. Uczelnia miała kształcić inteligencję katolicką i kadry dla odbudowującej się ojczyzny. Rozważano kilka lokalizacji, ostatecznie wybrano Lublin.

W 1918 r. Konferencja Episkopatu Królestwa Polskiego powołała do istnienia katolicki uniwersytet z siedzibą w Lublinie, we wrześniu zgodę na utworzenie uniwersytetu wydało Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, a w grudniu Uniwersytet Lubelski (taką nazwę uczelnia nosiła do 1828 r.) rozpoczął swoją działalność, tymczasowo – dzięki uprzejmości biskupa lubelskiego Mariana Fulmana - w gmachu seminarium duchownego. W pierwszym roku funkcjonowania uczelni na uniwersytet zapisało się 399 studentów, a kadrę tworzyło 25 wykładowców. Powstały cztery wydziały Teologiczny, Prawa Kanonicznego i Nauk Moralnych, Prawa i Nauk Społeczno-Ekonomicznych oraz Nauk Humanistycznych.

Ks. Radziszewski został pierwszym rektorem uczelni, sprawując tę funkcję do śmierci. Wykładał filozofię i psychologię na wszystkich uniwersyteckich wydziałach. Stworzył podstawy organizacyjne uczelni, zatrudnił kadrę profesorską, tuż przed śmiercią wystarał się o budynek przy Alejach Racławickich, gdzie KUL do dziś ma główną siedzibę.

- Był związany z Lublinem jedynie 4 lata, ale znacząco wpłynął na losy miasta, które dziś jest dużym ośrodkiem akademickim. Został zapamiętany jako dobry organizator, człowiek skromny i cichy. Interesował się sprawami studentów i wykładowców, w razie potrzeby wspierał ich materialnie i duchowo. Miał dar nawiązywania kontaktu z ludźmi, był ceniony za tolerancję dla osób innych wyznań i poglądów. W środowisku cieszył się dużym szacunkiem i był niekwestionowanym autorytetem - informuje Monika Stojowska, rzecznik prasowy KUL.

W Lublinie znajduje się ulica Idzego Radziszewskiego, która jest w pobliżu kampusu Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej i mieści się przy niej m.in. Akademickie Centrum Kultury i Mediów UMCS "Chatka Żaka".

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.