Zbudowali ekologiczny bolid. Studenci Politechniki Lubelskiej nagrodzeni

Inżynierowie z Politechniki Lubelskiej zbudowali bolid z włókna węglowego napędzany wodorem | foto Politechnika Lubelska

wiadomosci Ponad 150 pojazdów zgłosili do konkursu Shell Eco-marathon inżynierowie z całego świata. Bolid studentów z Politechniki Lubelskiej został nagrodzony w kategorii "projekt pojazdu".

oprac. dsm

Opublikowano: 3 lipca 2020 10:27 | Aktualizacja: 3 lipca 2020 10:29

Najlepszy projekt

 

Studenci z Politechniki Lubelskiej zostali wyróżnieni w międzynarodowym konkursie Shell Eco-marathon. Nagrody przyznano w sześciu kategoriach: projekt pojazdu (koncept Prototype i Urban), innowacje techniczne, komunikacja, bezpieczeństwo i zgodność z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym. Studenci z Politechniki Lubelskiej wygrali w pierwszej z wymienionych konkurencji.

 

– Nasz pojazd został zbudowany z włókna węglowego. Dzięki temu rozwiązaniu byliśmy w stanie ograniczyć jego masę własną do niezbędnego minimum. W tym roku pracowaliśmy nad poprawą efektywności systemu paliwowego, w szczególności nad sprawnością ogniwa wodorowego. Zamontowaliśmy nowy układ elektroniczny oparty o bardziej zaawansowane i niezawodne podzespoły. Od podstaw stworzyliśmy projekt nowej, ergonomicznej kierownicy oraz opracowaliśmy lżejszą i wytrzymalszą piastę koła napędowego – mówi Kamil Dubeński z Hydrogreen Pollub, zespołu studentów-inżynierów Politechniki.

 

Chodzi o zasięg

 

Shell Eco-marathon to konkurs skierowany do młodych konstruktorów z całego świata, którzy w ramach zespołów reprezentujących szkoły średnie i uczelni mają za zadanie zbudować i przetestować pojazdy jak najbardziej wydajne energetycznie. Zwycięża drużyna, której pojazd może pokonać najdłuższy dystans na ekwiwalencie jednego litra paliwa lub jednej kWh. Do tegorocznej rywalizacji zgłoszono 150 pojazdów.

 

Wśród nagrodzonych w tegorocznym konkursie Shell Eco-marathon znalazły się również drużyny z Turcji, Holandii, Egiptu, Bułgarii, Francji i Włoch.

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.