Zagadkowe drapieżniki w centrum Lublina. "Mogą być z rodziny szakalowatych" [GALERIA]

wiadomosci Lisy o nietypowym kolorze sierści? A może szakale? Dwa zagadkowe osobniki zauważono w centrum Lublina. Nawet specjaliści nie są pewni jaki to gatunek.

dsm

Opublikowano: 20 października 2020 16:15 | Aktualizacja: 20 października 2020 16:06

Biegają po ulicy, chodzą po dachach

 

Dapieżniki zostały zauważone w pobliżu centrum miasta, obok obiektów Politechniki Lubelskiej. Dwa osobniki o jasnej barwie sierści upodobały sobie opuszczoną działkę znajdującą się pomiędzy zabudowaniami jednorodzinnymi. Biegają po ulicy, chodzą po dachach budynków gospodarczych. Poruszają się bardzo sprawnie - są zwinne i skoczne, niczym koty. Niespecjalnie boją się obecności człowieka.

 

"To jest coś między lisem a psem"

 

Z pytaniem o określenie, co to za zwierzęta, zwróciliśmy się do Powiatowego Inspektoratu Weterynaryjnego w Lublinie.

 

- Ciężko określić na podstawie zdjęć, ale wydaje się, że to jest coś między lisem a psem. Skłaniamy się ku temu, że to zwierzę z rodziny szakalowatych. Widać na zdjęciach, że to młode zwierzęta, tak to określamy według naszej skromnej wiedzy. A skoro są młode, to muszą być też dorosłe osobniki. Prawdopodobnie te zwierzęta jeszcze urosną - ocenia Tomasz Brzana, zastępca powiatowego lekarza weterynarii w Lublinie. - Podobne zwierzęta były widziane w Lublinie już jakiś czas temu. Można więc przypuszczać, że są u nas już od dłuższego czasu. Nie sądzę, by były niebezpieczne dla człowieka. Na wszelki wypadek zalecam jednak ostrożność - podkreśla nasz rozmówca.

 

Późny miot?

 

O opinię poprosiliśmy też przedstawiciela Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Ten wątpi w to, by w centrum miasta mogły pojawić się szakale.

 

- Mam wątpliwości interpretacyjne, ale na 99 proc. skłaniam się ku temu, że są to młode lisy. Młode lisy nie są ubarwione intensywnie rudo, są umaszczenia biało-szarego. W procesie dojrzewania ich sierść zmienia barwę na rudą. Być może to jest jakiś późny miot i jeszcze nie są w pełni wybarwione na okres zimowy. Trudno powiedzieć, jak procesy rozrodcze mogły przebiec w warunkach zurbanizowanych. Skoro są młode, to pewnie gdzieś w okolicy się urodziły, one nie przywędrowały - mówi dr hab. Marian Flis, kierownik Zakładu Gospodarki Łowieckiej UP w Lublinie.

Prawdopodobieństwo jest niskie

 

Naukowiec nie wyklucza jednak, że osobniki sfotografowane przy Politechnice Lubelskiej to szakale.

 

- Młode szakale są w podobnej kolorystyce. To musiałyby być szakale złociste, innych szakali w Polsce nie ma. Trudno stwierdzić na podstawie takich zdjęć, że to jest szakal. Choć jakieś podobieństwo jest, trudno na podstawie takich fotografii, które są niskiej jakości, wydać jednoznaczną opinię w tej kwestii - przyznaje dr hab. Marian Flis. - Szakale w Polsce to bardzo jednostkowe przypadki, to osobniki migrujące, które nie zajęły swojego areału, głównie przechodnie. Z tego też powodu podchodziłbym sceptycznie do tezy, że szakal rozmnożył się w centrum miasta. Przy tak małej liczebności i tak małym zagęszczeniu to bardzo wątpliwa teoria. Nie można jej oczywiście wykluczyć, bo przecież wiele o przyrodzie nie wiemy. Może para szakali osiedliła się w Lublinie, koło Politechniki? Ja prawdopodobieństwo tego oceniam jednak na bardzo niskie - dodaje.

 

Większy niż lis, mniejszy niż wilk

 

Szakal pojawił się na terenie naszego kraju kilka lat temu, w lipcu 2017 roku został wpisany na listę zwierząt łownych. Od poprzedniego sezonu łowieckiego można na szakale polować.

 

- Najpierw pojawiły się relacje myśliwych, którzy widzieli zwierzę większe niż lis, ale mniejsze niż wilk. Przypuszczano, że może to być wyrośnięty lis albo hybryda wilka z psem. Udało się jednak znaleźć osobniki martwe, po wypadkach komunikacyjnych. Przeprowadzono badania, które potwierdziły, że to szakale. Wtedy pojawiły się w Polsce jako nowy gatunek: obcy i inwazyjny. Naturalny zasięg występowania szakala nie obejmuje naszego kraju - wyjaśnia kierownik Zakładu Gospodarki Łowieckiej UP w Lublinie.

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • miesiąc temu | ocena +0 / -0

    And

    To Likaony!