Reklama

Reklama

XIII ogólnopolski Tydzień Biblijny w Lublinie

Opublikowano: 19 kwietnia 2021 05:00
Autor: Joanna Niećko | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

XIII ogólnopolski Tydzień Biblijny w Lublinie. O idei opowiedział ks. Marcin Kowalski z KUL | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Rozpoczyna się XIII ogólnopolski Tydzień Biblijny, który otwiera V Narodowe Czytanie Pisma Świętego. Wydarzeniom patronuje Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. O idei wydarzen opowiedział biblista ks. Marcin Kowalski.

Reklama

Ksiądz Marcin Kowalski z Sekcji Nauk Biblijnych KUL oraz Papieskiej Komisji Biblijnej opowiedział o XIII ogólnopolskim Tygodniu Biblijnym i V Narodowym Czytaniu Pisma Świętego

- Mamy nadzieję, że po Biblię sięgać będą młodzi. Wszyscy, nawet ci, którzy nie nazywają siebie ludźmi wierzącymi, w Biblii mogą znaleźć wartości miłości, wolności oraz wzajemnego poszanowania, na których budować możemy nasze życie społeczne - mówi ks. dr hab. Marcin Kowalski, z Sekcji Nauk Biblijnych KUL oraz Papieskiej Komisji Biblijnej.

CZYTAJ TAKŻE: Wirtualne Dni Otwarte na KUL za nami [WIDEO]

Pod hasłem "Zgromadzeni na świętej Wieczerzy”, od 18 do 24 kwietnia Kościoły w całej Polsce przeżywają czas skupienia się nad Słowem Bożym. - W tym roku zastanawiamy się nad ścisłym związkiem, jaki istnieje między słuchaniem Słowa Bożego oraz życiem wspólnoty. Zarówno teksty Starego jak i Nowego Testamentu powstały z myślą o wspólnocie wierzących, tworzone były we wspólnocie i zawsze dla niej. One ukształtowały najpierw biblijnego Izraela, potem Kościół, a wreszcie nasze wspólnoty narodowe i społeczne. Europa i łacińska kultura Zachodu, której jesteśmy częścią, rodzi się ze słowa Ewangelii, lub generalnie rzecz ujmując z Biblii - tłumaczy ks. Marcin Kowalski.

Żeby przybliżyć Biblię,  kontynuowane jest Narodowe Czytanie Pisma Świętego, które otwiera celebrację Tygodnia Biblijnego. Pierwsze Narodowe Czytanie Pisma Świętego w roku 2017, zbiegło się ze świętowaniem 1050. rocznicy Chrztu Polski, tegoroczne, z 1055. rocznicą tego wydarzenia. 

- Można powiedzieć, że źródło chrzcielne, do którego Mieszko I wszedł prawdopodobnie w Wielką Sobotę 14 kwietnia 966 roku, i w którym i my zostaliśmy ochrzczeni, to właśnie Ewangelia. Prawa i wartości w niej zawarte kształtowały nasze prawa i zwyczaje, kształtowały naszą literaturę, muzykę, naukę, odbijały się w architekturze i malarstwie, żeby stworzyć wielkie dziedzictwo kulturowe, któremu na imię Polska - podkreśla biblista.

Pada również zaproszenie do wspólnotowego czytania Biblii. Jak zaznacza ks. Kowalski, Słowo Boże to siła i przewodnik w pełnym przecież problemów i wyzwań współczesnym świecie. Biblista podkreśla, że nie tylko daje nadzieję, ale także bardzo praktyczne wskazówki, jak być przewodnikiem wiary dla swoich bliskich. Wskazuje wartości i kod postępowania moralnego, którego warto trzymać się w naszym płynnym społeczeństwie i czasach. 

CZYTAJ TAKŻE: Dwie szczepionki przeciwko COVID-19 nie dla katolików? Lubelski biskup opublikował stanowisko

- Na najbliższy rok proponujemy lekturę Ewangelii Marka połączoną w twórczy sposób z Księgą Mądrości. Ewangelia Marka to według współczesnych badań biblijnych najstarsza i pierwsza z Ewangelii, adresowana do wspólnoty chrześcijańskiej w Rzymie. Mówią one o tym, że w nasz ludzki, wielokulturowy, pełen polityki i układów sił świat weszła prawdziwa Mądrość z niebios, Chrystus, Syn Boży, który radykalnie zmienił naszą historię - wyjaśnia biblista.

Uczelnia w tym roku objął swoim patronatem obchody Narodowego Czytania Pisma Świętego oraz Tygodnia Biblijnego. Zaś Sekcja Nauk Biblijnych KUL prowadzi specjalistyczne studia biblijne, uczy języków starożytnych, organizuje konferencje oraz badania, w których uczestniczą uznani specjaliści z całego świata. 

- Troszczymy się także o popularyzację Biblii, czego dowodem jest kurs „Biblia w kulturze”, który prowadzimy dla naszych studentów na wszystkich kierunkach. Nasi bibliści we współpracy z Dziełem Biblijnym tworzą programy telewizyjne i audycje radiowe w mediach ogólnopolskich, a wkrótce, myślę także, w naszej KUL-owskiej Akademii Nowoczesnych Mediów. KUL to doskonałe miejsce do studiowana i poznawania Biblii, które mamy nadzieję będzie promieniować na całą Polskę - zaznacza ks. Marcin Kowalski.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.