Reklama

Reklama

UMCS w Lublinie zaczyna wykłady o rzetelności naukowej

Opublikowano: 21 listopada 2020 18:32
Autor: oprac. Joanna Niećko | Zdjęcie: Pixabay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

wiadomosci Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej dla członków swojej społeczności, zainicjował wykłady dotyczące rzetelności naukowej. Prelegenci opowiedzą na konkretnych przykładach m.in. o plagiatach, fałszerstwach w pracach naukowych.

Reklama

Eksperci w roli prelegentów

 

Prelekcje poprowadzi dwójka ekpertów. Pierwszym z nich jest Marek Wroński - prof. Akademii Kaliskiej, który od 23 lat zajmuje się patologią nauki, a w szczególności nierzetelnością naukową. Skończył studia z zakresu ochrony własności intelektualnej na Wydziale Prawa i Administracji UW. Od 2002 roku prowadzi cykl „Z Archiwum Nieuczciwości Naukowej” w miesięczniku „Forum Akademickie”. Oprócz tego był rzecznikiem Rzetelności Naukowej WUM, członkiem Rady Przejrzystości, członkiem Zespołu ds. Dobrych Praktyk Akademickich przy Ministrze Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Teraz należy do Komitetu Etyki w Nauce PAN w kadencji 2019–2022. 

 

Prelegentką będzie również dr Agnieszka Raubo – filolog polski, literaturoznawca, absolwentka studiów podyplomowych z zakresu ochrony własności intelektualnej na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Pełniła funkcję Pełnomocnika Rektora UAM ds. rzetelności naukowej. Od 10 lat zajmuje się prewencją nierzetelnych zachowań w nauce. Prowadzi szkolenia, warsztaty oraz zajęcia z rzetelności naukowej i parafrazy tekstu naukowego dla pracowników naukowych, doktorantów i studentów – zarówno na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, jak i na innych uczelniach wyższych w Polsce.

 

Pierwszy wykład m.in. dla doktorantów

 

Pierwszy wykład odbędzie się w środę (25 listopada) w godzinach 13.00-15.00 i jest skierowany do doktorantów i młodych asystentów z UMCS. Będzie to prelekcja Pojęcie plagiatu naukowego. Plagiaty w pracach doktorskich - konsekwencje, przykłady”. W pierwszej części zostaną zaprezentowane podstawowe pojęcia, czyli plagiat, fałszerstwo, fabrykacja oraz konsekwencje prawne i dyscyplinarne dla doktorantów i pracowników naukowych. W drugiej części spotkania prelegenci pokażą konkretne przypadki plagiatów prac doktorskich.

 

Druga prelekcja dla adiunktów i pracowników naukowych

 

Z kolei drugi wykład zaplanowanty jest na 2 grudnia i również od 13.00 do 15.00. Będzie to prelekcja pt. „Nierzetelność w awansach naukowych - przyczyny i konsekwencje" dla adiunktów i samodzielnych pracowników naukowych.

 

- Podczas spotkania zostaną przypomniane podstawowe pojęcia związane z nierzetelnością naukową (plagiat, fałszerstwo, fabrykacja, autoplagiat), jak również krótko omówiona będzie procedura wznowienia postępowania awansowego (doktorat, habilitacja, profesura). Prelegenci przedstawią przykłady nieobronionych habilitacji i profesur oraz wznowionych i/lub unieważnionych habilitacji i przewodów profesorskich. Omówione będzie również sugerowane postępowanie uczelni mające na celu zapobieganie patologiom akademickim - informuje Aneta Adamska, rzecznik prasowy Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

 

Na prelekcje obowiązują wcześniejsze zapisy przez stronę internetową uczelni. Na pierwszy wykład można zapisywać się do 23 listopada, a na drugi do 30 listopada. Po zakończeniu zapisów, drogą mailową będą wysyłane kody dostępu do zespołów, w których prowadzone będą poszczególne spotkania. Wykłady będą realizowane przez aplikację MS Teams.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną
logowanie / rejestracja

Rejestracja daje dostęp do treści i specjalnych funkcji tylko dla naszych stałych czytelników. Rejestracja jest bezpłatna i bezpieczna. Po wciśnięciu klawisza "zarejestruj" otrzymasz powitalny e-mail zawierający więcej informacji.

zaloguj się
e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła?

rejestracja
e-mail
hasło
powtórz hasło

Aby mieć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail celem umożliwienia przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy o wyrażenie poniżej wskazanych zgód

** Zgoda wymagana.

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.