Trias AVI nie wybuduje Centrum Nauki na Felinie. Lubelski Park Naukowo-Technologiczny odstąpił od umowy

W Lublinie powstanie Centrum Nauki podobne do warszawskiego Centrum Nauki Kopernik. Wkrótce zostanie ogłoszony drugi przetarg | foto Pixabay

wiadomosci Firma Trias AVI nie wybuduje Centrum Nauki. Lubelski Park Naukowo-Technologiczny S.A. odstąpił od umowy, ale inwestycja nie jest zagrożona. Niedługo zostanie ogłoszony nowy przetarg na wykonawcę.

oprac. Joanna Niećko

Opublikowano: 27 września 2020 06:30 | Aktualizacja: 26 września 2020 11:05

Centrum Nauki to projekt edukacyjny skierowany do dzieci i młodzieży szkolnej, który będzie oparty na innowacyjnych i multimedialnych formach edukacji, podobnie jak Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Centrum ma znajdować się w  budynku Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego na lubelskim Felinie. Całość będzie podzielona na siedem różnych stref tematycznych obejmujących wystawy stałe i czasowe. 

 

Prace nad projektem zaczęły się w maju zeszłego roku. Koncepcja była gotowa pod koniec 2019 roku, a wiosną tego roku ogłoszono przetarg na wykonawcę, w wyniku którego wybrano warszawską firmę Trias AVI Sp. z o.o. Firma realizowała m.in. projekty audiowizualne w Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie i Centrum Nauki Epicentrum w Białymstoku.

 

Zarząd Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego S.A. postanowił jednak odstąpić od umowy z firmą Trias AVI z powodu bardzo niskiego poziomu zaawansowania prac i dużych opóźnień. Zarząd w trakcie wizji lokalnej stwierdził, że jakość i innowacyjność wstępnych makiet przyszłych eksponatów, które miały tworzyć Centrum Nauki, budzi zastrzeżenia. LPNT poinformował, że nie poniósł żadnych wydatków na rzecz wykonawcy, bo nie zostały zrealizowane żadne elementy harmonogramu projektu. 

 

Poza tym, LPNT powołał grupę ekspertów pracujących nad zmianami w koncepcji Centrum Nauki. Specjaliści skoncentrują się na innowacyjnych formach przedstawiania nowych technologii, dotychczas nie branych pod uwagę w projekcie, jak np. wirtualna rzeczywistość.

 

Zgodnie z warunkami umowy z końca kwietnia prace miały potrwać ok. sześciu miesięcy. Koszt inwestycji to ok. 7 mln zł, a pieniądze pochodzą z budżetu województwa, które jest największym udziałowcem LPNT. 

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 16 dni temu | ocena +0 / -0

    Nowicki

    Ciężko będzie zamienić na tym etapie wykonawcę. Szczególnie w tak dość hermetycznej kategorii. Do tego wybór na rynku firm, które mają doświadczenie w realizacjach takich obiektów, mają wiedzę i odpowiednie umiejętności, jest właściwie znikomy. Trias już pokazał swoje możliwości w Białymstoku w Epicentrum. Tam jakość jest naprawdę wysoka. I eksponaty robią wrażenie.