Reklama

Reklama

Strategia Lublin 2030. Prace już na półmetku

Opublikowano: 8 września 2020 14:34
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Strategia Lublin 2030. Prace już na półmetku - Zdjęcie główne

Strategia Lublin 2030 jest tworzona wspólnie z mieszkańcami. Prace są juz w połowie. | foto Miasto Lublin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości -Jesteśmy już na półmetku procesu strategicznego i w połowie drogi do przygotowania dokumentu-mówi o przygotowywaniu "Strategii Lublin 2030" Mariusz Sagan, dyrektor Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości. W najbliższym czasie planowana jest ankieta.

Reklama

Stategia Lublin 2030

 

Założeniem projektu „Wymyślmy wspólnie Lublin. Partycypacyjnie tworzymy inteligentną Strategię Lublin 2030”  jest to, aby wszyscy którzy czują się związani z Lublinem, wspólnie odpowiedzieli na pytanie w jakim mieście chcieliby żyć za 10 lat. W ramach tego organizowane są m.in. warsztaty, spotkania, konsultacje społeczne, gry tematyczne, badania ilościowe i jakościowe. 

 

- Określając wizję i priorytety rozwoju Lublina w kolejnej dekadzie zależy nam, aby tę przyszłość współtworzyło jak najszersze grono osób. Każdy z nas patrzy na swoje miasto z perspektywy własnych potrzeb, planów oraz doświadczeń. Znamy zarówno mocne, jak i słabe strony Lublina, dlatego każdy głos jest niezwykle ważny w budowaniu wizji rozwoju miasta przyszłości. Badanie ankietowe jest jednym z wielu działań partycypacyjnych i społecznych podejmowanych w trakcie przygotowywania dokumentu Strategia Lublin 2030 - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

 

Prace już w połowie

 

- Jesteśmy na półmetku procesu strategicznego i w połowie drogi do przygotowania dokumentu, który określi nam kierunki rozwoju miasta do roku 2030. Jednocześnie zakończyliśmy bardzo ważny etap badań społecznych, a następnie będziemy przechodzili do działań eksperckich, które zakończą się przygotowaniem dokumentu w którym pokażemy priorytety miasta i główne kierunki rozwoju i projekty inwestycyjne, które będą budowały ten rozwój - dodaje Mariusz Sagan, dyrektor Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości Urzędu Miasta Lublin.

 

- Główny ciężar działań partycypacyjnych realizowanych w projekcie, którego efektem ma być strategia rozwoju miasta nie jest realizowana przez nas samych, ale przez niezależnego partnera społecznego - Lubelską Grupę Badawczą. Zrealizowała ona do tej pory 15 spotkań otwartych w dzielnicach z ich mieszkańcami. Zrealizowano 17 tzw. punktów mobilnych, czyli np. przy przystankach i sklepach ustawiali stoiska i zadawali przechodniom pytania o to jakiego Lublina pragną w perspektywie kolejnej dekady - tłumaczy Piotr Maleszyk, kierownik Referatu Strategii i Analiz Urzędu Miasta Lublin.

 

Maleszyk dodaje też, że zrealizowano 17 tematycznych spotkań, które były poświęcone m.in. mobilności, studentom, młodzieży, cudzoziemcom, zieleni miejskiej. Kolejnym działaniem były ankiety online przeprowadzone przy okazji głosowania w ramach Budżetu Obywatelskiego w których pytano np. o to jakie są mocne strony Lublina, jakie są jego słabości oraz jakie jest wymarzone miasto. W planach jest również przeprowadzenie ponad 120 wywiadów z różnymi grupami społecznymi. W ramach planowania strategii do tej pory udało się już zgromadzić ok. 12 tys. opinii mieszkańców. 

 

Mieszkańcy już wskazali kilka konkretów

 

Dyrektor Sagan podkreśla, że z pierwszych rozmów z mieszkańcami wynika, że lublinianie widzą miasto, jak zielone, bezpieczne, estetyczne, funkcjonalne, dynamicznie rozwijające się, generujące miejsca pracy i mające wygodną infrastrukturę.

 

Natomiast źródłem dumy jest skok cywilizacyjny, który miasto wykonało w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Doceniana jest też: atmosfera, klimat, wydarzenia kulturalne, historia 700-lecia, kompaktowość miasta, zieleń, życzliwość sąsiedzka oraz wyjątkowość Starego Miasta i Placu Litewskiego. 

 

Z drugiej strony mieszkańcy wskazywali też zagrożenia cywilizacyjne np. korki uliczne, hałas, smog, zagrożenie wypadkami, zmniejszanie ilości terenów zielonych, coraz bardziej intensywna zabudowa, starzejące się społeczeństwo i kwestie ochrony zdrowia. Wskazano też, że potrzebna jest rewitalizacja i odnowa zdegradowanych części miasta takich jak np. ul. Lubartowska i Zamojska, okolice dworców oraz dzielnica Tatary. 

 

Prezydent listownie zaprosi do ankiety

 

- Teraz rozpoczynamy badanie ankietowe dla mieszkańców Lublina z wyrafinowaną metodologią. Takiego badania w Lublinie jeszcze nie było. Do wylosowanych mieszkań nasi gońcy przez cały wrzesień będą dostarczali podpisane przez prezydenta zaproszenia do udziału w badaniu - mówi Maleszyk.

 

Ankieta zawiera różne pytania i dotyczą one m.in. zadowolenia z różnych instytucji miejskich, przestrzeni miejskiej, opinii o sytuacji na rynku pracy, edukacji, cudzoziemców, sposobu poruszania się po mieście. Ankieta jest anonimowa, nie ma pytań o wiedzę, a tylko o opinie i potrzeby. 

 

Papierowe ankiety (ok. 1,8 tys.) zostaną dostarczone do skrzynek pocztowych. Będzie można wypełnić ankietę w formie papierowej i bezpłatne odesłanie jej w dołączonej kopercie lub wypełnić ankietę on-line. Jest też trzecia możliwość. Od października do końca listopada wylosowane gospodarstwa domowe odwiedzą ankieterzy, którym będzie można przekazać wypełnioną ankietę lub odpowiedzieć na pytania w ich obecności. Ankieterzy będą przestrzegać zasad bezpieczeństwa obowiązujących w czasie epidemii Covid-19.

 

W badaniu może wziąć udział każda pełnoletnia osoba mieszkająca i nie tylko zameldowana, w jednym z losowo wybranych domów. Ankietę mogą wypełnić też cudzoziemcy.

 

Nowa strategia będzie uchwalona w połowie 2021 roku

 

Nowa strategia jako dokument ma być już większości gotowa do lutego lub marca przyszłego roku. Potem w kwietniu bądź maju odbędą się konsultacje społeczne, żeby sprawdzić, czy potrzeby mieszkańców zostały właściwie odzwierciedlone i zapisane. W nowej strategii ma być też więcej konkretnych zadań. Na pewno będą kontynuowane działania gospodarcze z zakresu rozwoju branż priorytetowych, a do strategii zostaną wpisane dwie branże - IT i medyczna. Pierwsze konkrety będą znane pod koniec roku, ale już wiadomo, że z listy prawdopodobnie zostanie wykluczona branża odnawialnych źródeł energii. Strategia prawdopodobnie będzie uchwalona do końca pierwszego półrocza 2021 roku. Możliwe, że w maju, ponieważ czerwcowa sesja rady miasta jest absoluratoryjną, która zwykle długo trwa. 

 

Aktualna strategia zrealizowana w 85 procentach

 

W strategii, która dzisiaj obowiązuje jest mowa o priorytetach gospodarczych, sektorach, które będą rozwijane, inwestycjach infrastrukturalnych, wsparciu systemu zdrowotnego i Lublinie, jako o ośrodku akademickiego Udało się zrealizować ok. 85 proc. 

 

Dalsze działania

 

Przewidziano również działania ekspertów w ramach Tematycznych Grup Roboczych. Skupią się one wokół 12 linii tematycznych dotyczących kluczowych obszarów dla rozwoju miasta. Są to: akademickość, dobre sąsiedztwo, edukacja, gospodarka i przemysły kreatywne, kultura i czas wolny, metropolia, miasto społecznie wrażliwe, miasto zielone, partycypacja, sport, turystyka, urbanistyka i mobilność miejska. Dzięki wynikom badań, grupy robocze wyznaczą cele i działania określające sposób funkcjonowania miasta w kolejnej dekadzie. 

 

Dodatkowo, do 21 września trwa rekrutacja do udziału w „Future Game”, grze edukacyjnej poświęconej zmianom klimatycznym, która odbędzie się 26 września. Co więcej, do 29 września można zgłaszać się do udziału w warsztatach przyszłości poświęconych planowaniu przestrzeni miasta oraz trosce o relacje międzyludzkie. Same warsztaty odbędą się 3 października. Teraz trwa rekrutacja do spotkań grup fokusowych, a jesienią odbędzie się seria 14 spotkań tematycznych dla przedstawicieli lubelskiego biznesu i środowiska akademickiego.

 

Projekt na ponad 3,6 mln zł

 

Lublin jest jednym z dwóch miast powyżej 100 tys. mieszkańców, które otrzymało grant z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju na realizację idei Human Smart Cities. W procesie aplikacji  miasto konkurowało z 13 innymi, m.in. z Warszawą, Poznaniem czy Gdańskiem. Przygotowany przez Lublin projekt opiewa na kwotę ponad 3,6 mln zł i będzie dofinansowany w 90% ze środków zewnętrznych. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.