reklama
reklama

Przedszkole nr 3 w Lublinie ma patronkę. Została nią Maria Jankowska - lekarka i działaczka społeczna

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Print screen z życioru Marii Jankowskiej/Miasto Lublin

Przedszkole nr 3 w Lublinie ma patronkę. Została nią Maria Jankowska - lekarka i działaczka społeczna - Zdjęcie główne

Maria Jankowska | foto Print screen z życioru Marii Jankowskiej/Miasto Lublin

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Przedszkole nr 3 w dzielnicy Dziesiąta otrzymało imię. Patronką placówki została Maria Jankowska - lubelska lekarka, działaczka społeczna i zasłużona dla równouprawnienia kobiet.
reklama

Wybór patronki ściśle związny z jej pracą społeczną
 
Rada Miasta nadała Przedszkolu nr 3 przy ul. Kochanowskiego imię Marii Jankowskiej - lubelskiej lekarki, społeczniczki niosącej pomoc dzieciom i matkom, zasłużonej dla równouprawnienia kobiet. Uchwałę w tej sprawie podjęto w trakcie sesji RM Lublin, która odbyła się w czwartek (25 marca) i wejdzie w życie 30 czerwca.
 
- Społeczność Przedszkola nr 3 w Lublinie zainicjowała proces formalnego nadania placówce imienia Marii Jankowskiej we wrześniu ubiegłego roku. Wybór Marii Jankowskiej na patronkę przedszkola jest ściśle związany z jej pracą społeczną, zaś budynek, w którym mieści się obecnie Przedszkole nr 3 w Lublinie w planach Marii Jankowskiej był przeznaczony do udzielania pomocy dzieciom i taką funkcję pełni do dziś. Samo Przedszkole nr 3 prowadzi szereg działań odnoszących się do działalności patronki, wśród których na uwagę zasługują praca społeczna i charytatywna - mówi Mariusz Banach, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. oświaty i wychowania.
 
Maria Jankowska
 
Maria Jankowska (1878-1937) była lekarzem pediatrą, zaangażowaną w podniesienie stanu higieny wśród najuboższych warstw społecznych, a także z równouprawnieniem kobiet. W 1911 roku Maria i Paweł Jankowscy osiedlili się w Lublinie, gdzie zaczęli pracę w nowo otwartym Szpitalu Dziecięcym – Paweł Jankowski był tam chirurgiem, Maria pracowała na Stacji Opieki nad Matką i Dzieckiem, w Ambulatorium Miejskim i w miejskim żłobku. Obydwoje, do wybuchu I wojny światowej, znajdowali się pod nadzorem policji carskiej, ale wciąż prowadzili działalność społeczną i niepodległościową. Paweł Jankowski po wybuchu wojny pomagał w szpitalach Polakom z obcych armii, a w sierpniu 1915 r. wraz z żoną stali się współorganizatorami Szpitala dla Legionistów, gdzie ordynatorem została Maria, prowadząc dwie sale chorych. Od 1915 r. Maria Jankowska zajęła się pomocą dla internowanych legionistów, sierot wojennych.
 
Przez pewien czas przewodniczyła Lidze Kobiet i Związkowi Pracy Obywatelskiej Kobiet, prowadziła referat opieki nad Matką i Dzieckiem. Udzielając się społecznie Maria równocześnie pracowała zawodowo w Szpitalu Dziecięcym, sierocińcu dla sierot wojennych, gimnazjum żeńskim, a także była lekarzem rodzin urzędników kolejowych. Jako przewodnicząca Ligii Kobiet wspólnie z Józefem Czechowiczem, który pełnił rolę kuratora, założyła i prowadziła "Klub uliczników” dla 50 chłopców. Z inicjatywy Marii Jankowskiej w miejscu, w którym obecnie znajduje się Przedszkole nr 3, powstał budynek Domu Dziecka. Po śmierci Jankowskiej Związek Pracy Obywatelskiej Kobiet podjął uchwałę o nadaniu nowo powstałemu budynkowi imienia jego twórczyni - dr Marii Jankowskiej. W czasie okupacji w budynku tym znajdowała się Ochronka nr 3 dla dzieci sierot i dzieci wysiedlonych z Pomorza, w której funkcjonowaniu pomagały m.in. harcerki Szarych Szeregów, zastęp "Wędrowniczek” – szkolony między innymi przez dh. Danutę Magierską - córkę Marii Jankowskiej.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama