Reklama

Reklama

Powstaje Zakład Zagospodarowania Odpadów w Rokitnie

Opublikowano: 17 maja 2016 14:09
Autor: | Zdjęcie: Radosław Czarnecki

Powstaje Zakład Zagospodarowania Odpadów w Rokitnie - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Prace przy budowie Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Rokitnie idą pełną parą. W wakacje planowane są pierwsze rozruchy maszyn i rekrutacja pracowników. W przyszłości trafią tu śmieci m.in. Lublina.

Reklama

Już niebawem w Rokitnie pod Lubartowem znajdzie się sortownia odpadów komunalnych wraz z instalacją do produkcji paliwa alternatywnego. Ale to nie jedyny element Zakładu Zagospodarowania Odpadów, który buduje Związek Komunalny Gmin Ziemi Lubartowskiej. Przy sortowni powstanie instalacja fermentacji odpadów organicznych, punkt demontażu odpadów wielkogabarytowych, punkt tymczasowego składowania odpadów niebezpiecznych (pochodzących ze zbiórek od mieszkańców) oraz punkt przerobu odpadów budowlanych. W Zakładzie zostaną zastosowane innowacyjne w skali naszego kraju rozwiązania. Przedsięwzięcie wykonuje spółka Instal Warszawa S.A.

W marcu na obiekcie odbyło się wmurowanie kamienia węgielnego; obecnie teren wygląda już zupełnie inaczej. W miejscu gdzie wówczas rozpoczynały się prace stoją już okazałe konstrukcje.

- Prace przy budowie ZZO ruszyły kilka miesięcy temu. Jesteśmy na półmetku inwestycji – informuje Krzysztof Grzegorczyk, kierownik projektu. - Roboty są wykonywane równolegle. Jednocześnie powstaje hala sortowni, instalacja fermentacji, budynek socjalno-biurowy. Zakończony jest już zbiornik numer trzy, który służy do suchej fermentacji biogazu oraz konstrukcja hali sortowni, łącznie z przykryciem dachu. Systematycznie sprowadzany jest i montowany sprzęt – dodaje. A ten trafi do Rokitna nie tylko z Polski, ale też z Włoch, Irlandii, Holandii i Austrii.

Jak zapowiada Grzegorz Fura, kierownik budowy wszystko wskazuje na to, że inwestycja zostanie ukończona przed terminem. - Na budowie codziennie pracuje sto osób. Prace idą szybciej niż zakładaliśmy – wyjaśnia. Zanim jednak z końcem listopada sortownia rozpocznie prace, planowane są pierwsze rozruchy maszyn. - Pierwsze rozruchy, tzw. na sucho uruchomimy prawdopodobnie na początku sierpnia. Obecnie trwa montaż urządzeń linii sortowniczej – dodaje Fura.

W ZZO pracę znajdzie około 50 osób. Poszukiwani będą pracownicy zarówno do samego sortowania, jak i operatorzy urządzeń mechanicznych, technolodzy procesów przetwarzania odpadów i fermentacji, czy ci na stanowiska administracyjne. Szczegóły dotyczące rekrutacji poznamy latem. Wcześniej zostanie wyłoniony operator, który pokieruje Zakładem.

Do ZZO trafią odpady komunalne z Lublina oraz z terenu pięciu gmin członkowskich Związku. Sortownia będzie w stanie przetworzyć 37 tys. ton odpadów komunalnych rocznie.

Inwestycja powstaje ze środków Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy oraz samorządów zrzeszonych w Związku przy współudziale Miasta Lublin. Całość ma kosztować 48,8 mln zł.

Źródło: Lubartów24.pl


UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.