Reklama

Reklama

Porozmawiają o rozwoju studenckiej kultury. To inicjatywa m.in. lubelskiej Chatki Żaka

Opublikowano: 23 listopada 2020 06:00
Autor: oprac. Joanna Niećko | Zdjęcie: Wikipedia

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

wiadomosci 26 listopada o godzinie 11.00 na Facebooku Ogólnopolskiego Forum Kultury Studenckiej zostanie zaprezentowany raport z badań pt. “Diagnoza kierunków rozwoju kultury studenckiej w Polsce".

Reklama

Raport "Diagnoza kierunków rozwoju kultury studenckiej w Polsce"

 

Akademickie Centrum Kultury "Chatka Żaka" z Narodowym Centrum Kultury zrealizowało ogólnopolskie badanie wśród studentów uczelni wyższych dotyczące ich działań w obszarze kultury, w którym wzięły udział 1633 osoby. Na badanie zostało przeznaczone 150 tys. zł z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Efektem badań jest raport "Diagnoza kierunków rozwoju kultury studenckiej w Polsce".

 

- Kultura akademicka stanowi ważne uzupełnienie procesu dydaktycznego. Cieszy mnie więc fakt, że temat ten został podjęty na szeroką skalę i w sposób naukowy. O takiej kulturze studenckiej marzę - takiej, która będzie odbijać się echem w całej Polsce - mówi prof. dr hab. Radosław Dobrowolski, rektor Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej.

 

- Wyniki przeprowadzonych pogłębionych wywiadów, badań ankietowych, a także analiza videoblogów w serwisie YouTube są obiecujące – większość studentów wykazuje chęć czynnego uczestnictwa w kulturze - dodaje Izabela Pastuszko, p.o. dyrektora ACK UMCS "Chatka Żaka", pomysłodawczyni Ogólnopolskiego Forum Kultury Studenckiej. 

 

W czwartek o wynikach będą dyskutować: prof. Rafał Wiśniewski - dyrektor Narodowego Centrum Kultury, prof. dr hab. Radosław Dobrowolski oraz Izabela Pastuszko. 

 

Niektóre wnioski z raportu

 

Z raportu można dowiedzieć się m.in., że zdaniem studentów wydarzeniom kulturalnym towarzyszy atmosfera studencka, kojarzona z wolnością twórczą, pewną alternatywnością i odrębnością kultury studenckiej od kultury głównego nurtu. Dodatkowo w uczelnianych instytucjach kultury mogą spotkać się osoby z różnych wydziałów, a nawet uczelni w ramach warsztatów, zespołów czy innych wydarzeń. Dlatego byłoby korzystne, gdyby ośrodki kultury studenckiej nie ograniczały się do własnej uczelni, a kierowały swoją działalność do wszystkich studentów. 

 

- Ważną rekomendacją, która pojawiła się w trakcie badań, jest też zwiększenie udziału akademickich instytucji kultury w procesie kształcenia poprzez współpracę z wydziałami i poszczególnymi kierunkami studiów. Wiele kierunków ma obecnie profil praktyczny, z czego wynika potrzeba organizacji dużej ilości praktyk zawodowych, które mogłyby być realizowane w akademickich instytucjach kultury - czytamy wśród wniosków. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną
logowanie / rejestracja

Rejestracja daje dostęp do treści i specjalnych funkcji tylko dla naszych stałych czytelników. Rejestracja jest bezpłatna i bezpieczna. Po wciśnięciu klawisza "zarejestruj" otrzymasz powitalny e-mail zawierający więcej informacji.

zaloguj się
e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła?

rejestracja
e-mail
hasło
powtórz hasło

Aby mieć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail celem umożliwienia przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy o wyrażenie poniżej wskazanych zgód

** Zgoda wymagana.

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.