Reklama

Reklama

Ponad 700 lubelskich uczniów nauczy się programowania

Opublikowano: 20 października 2020 09:53
Autor: oprac. Joanna Niećko | Zdjęcie: Miasto Lublin

Ponad 700 lubelskich uczniów nauczy się programowania - Zdjęcie główne

Ponad 700 lubelskich uczniów nauczy się programowania w ramach programu "Młodzi Programiści" | foto Miasto Lublin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ponad 700 uczniów dostanie bezpłatne licencje na kursy programowania. To efekt współpracy Miasta Lublin z firmami Capgemini i Fabryka Naukowców, w celu popularyzowania nauki programowania wśród dzieci i młodzieży.

Reklama

Program "Młodzi Programiści" wsparciem talentów

 

- Branża IT jest jedną z priorytetowych branż dla rozwoju gospodarczego miasta. Twórcy projektu za główny cel postawili sobie w szczególności wspieranie młodych talentów oraz dzieci i młodzieży w trudnej sytuacji, umożliwiając im jak najlepszy start w tej dziedzinie i równy dostęp do wiedzy. Uczestnictwo w projekcie daje możliwość kreatywnego i ciekawego zajęcia, a także zdobycia podstaw programowania, które jest kluczową umiejętnością we współczesnym świecie IT - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.

 

Firmy Capgemini i Fabryka Naukowców relizują program "Młodzi Programiści" w 9 województwach. Przygotowano ponad 2 tys. licencji na kursy nauki programowania z czego ponad 770 licencji trafiło do lubelskich szkół. Przy wyborze uczestników zastosowano zasadę parytetu 50% dla dziewczynek, co pozwoli wyrównać szanse obu płci i 20% parytetu dla dzieci w trudnej sytuacji materialnej, żeby dać szanse młodzieży najbardziej potrzebującej. Projekt jest adresowany do dzieci, które interesują się programowaniem albo są uzdolnione w tym kierunku. Poziom trudności kursów jest dostosowany do wieku uczestników (przedział od 8 do 18 lat) oraz posiadanych umiejętności. Uzupełnieniem projektu „Młodzi Programiści” jest stworzona przez firmę Capgemini platforma edukacyjna „Cyber Plac”, która daje dostęp do materiałów w formie e-learningowej i możliwość skorzystania z pomocy ekspertów, mogących dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem.

 

Co dają kursy?

 

Po ukończeniu kursów uczniowie będą potrafili m.in. samodzielnie stworzyć własną grę lub animację. Kursy zapewniają ponadto dostęp do platformy e-learningowej oraz czatu i forum Młodych Programistów. Dzięki temu każdy z uczestników w trakcie nauki będzie mógł również korzystać z indywidualnego wsparcia instruktora. Prowadzący, dzięki krótkim filmom instruktażowym, będą dodatkowo zachęcać uczniów do aktywności fizycznej i pokazywać dzieciom i młodzieży jak wygląda praca w branży IT, m.in. organizując wirtualny spacer po laboratorium, w którym testuje się najnowsze technologie.

 

Placówki, które dołaczyły do projektu

 

Do projektu przystąpiło 16 lubelskich placówek edukacyjnych. Wsród szkół podstawowych są: Szkoła Podstawowa nr 38 im. Henryka Sienkiewicza, Szkoła Podstawowa nr 45 w ZSO nr 1 im. Zbigniewa Herberta, Szkoła Podstawowa nr 28 im. Synów Pułku Ziemi Lubelskiej, Szkoła Podstawowa nr 51 im. Jana Pawła II, Szkoła Podstawowa nr 24 im. Partyzantów Lubelszczyzny, Szkoła Podstawowa nr 16 im. Fryderyka Chopina i Szkoła Podstawowa nr 33 im. 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. 

 

Projekt jest realizowany też w kilku liceach i są to: VI Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Lublinie, IV Liceum Ogólnokształcące im. Stefanii Sempołowskiej i II Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Jana Zamoyskiego.

 

W programie biorą też udział zespoły szkoł: Zespół Szkół nr 13, Zespół Szkół Energetycznych im. prof. Kazimierza Drewnowskiego, Zespół Szkół Transportowo-Komunikacyjnych im. T. Kościuszki oraz Zespół Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie 

 

Programowania uczą się też uczniowie Lubelskiego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz SOSW dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych im. Prof. Zofii Sękowskiej.

 

Capgemini

 

Firma Capgemini jest światowym liderm w dziedzinie doradztwa, usług technologicznych i transformacji cyfrowej, którego celem jest wprowadzanie czołowych i innowacyjnych rozwiązań oraz udostępnienie klientom możliwości cyfrowego świata. Capgemini jest wielokulturową organizacją, liczącą ponad 270 000 pracowników, zatrudnionych w 50 krajach, a od 2018 roku ma swój oddział w Lublinie.

 

Fabryka Naukowców

 

Fabryka Naukowców od 10 lat stara się rozwijać w dzieciach pasje do nauk ścisłych. Organizuje kursy dla dzieci i młodzieży z zakresu budowy i programowania robotów oraz programowania gier i animacji. 10-letnie doświadczenie w pracy z dziećmi gwarantuje dopasowanie kursów do oczekiwań, zainteresowań i możliwości kursantów.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.