Reklama

Reklama

Otwiera się Galeria Labirynt w Lublinie. Dostępne są 3 wystawy

Opublikowano: 2 lutego 2021 06:00
Autor: | Zdjęcie: Galeria Labirynt w Lublinie

Otwiera się Galeria Labirynt w Lublinie. Dostępne są 3 wystawy - Zdjęcie główne

Otwiera się Galeria Labirynt w Lublinie. Dostępne są 3 wystawy | foto Galeria Labirynt w Lublinie

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości We wtorek na zwiedzających otworzy się Galeria Labirynt. Będzie można zobaczyć dwie wystawy, a wstęp jest bezpłatny do 14 lutego. Otwarcie jest możliwe dzięki poluzowaniu pandemicznych obostrzeń.

Reklama

Otwiera się Galeria Labirynt

W czwartek (28 stycznia) Rząd RP poinformował o luzuowaniu częsci obostrzeń spowodowanych pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce. Od 1 lutego otwarte są sklepy w galeriach handlowych w reżimie sanitarnym, zniesiono godziny dla seniorów i otwarto muzea oraz galerie sztuki. 

Jednym z takim miejsc jest Galeria Labirynt przy ul. Popiełuszki, która będzie otwarta od wtorku (2 lutego). Można będzie obejrzeć trzy wystawy i wrócą rodzinne warsztaty edukacyjne. Do 14 lutego wstęp jest wolny, a wystawy będą czynne godzinach 16:00 - 22:00. W budynku należy zachowywać dystans od innych osób, dezynfekować dłonie oraz zakrywać usta i nos. 

Wystawy po otwarciu

"Ménage á Deux" Maurycego Gomulickiego i Karola Radziszewskiego to wspólna wystawa dwóch twórców, których zainteresowania artystyczne są skrajnie odmienne, ale w tej skrajności wydają się być bardzo bliskie. Maurycy Gomulicki jest hedonistą i propagatorem Kultury Rozkoszy, dla którego popkultura jest stałym źródłem inspiracji. Karol Radziszewski to twórca queerowy działający na rzecz środowiska LGBT+, który wykorzystuje kody kultury popularnej. Wystawa prezentuje punkty widzenia artystów - mężczyzn o różnych orientacjach seksualnych, pokazując, że takie spotkanie jest możliwe.

"Fasada" Moniki Sosnowskiej waży 1,24 tony i ma wysokość 7,28 metra. Jest repliką kurtynowej fasady modernistycznego budynku z lat 60. którą artystka poddała trwającym 3 miesiące brutalnym operacjom; skręcaniu, zgniataniu, naciąganiu. W tym procesie przemocy wobec stalowej konstrukcji brali udział inżynierowie i robotnicy, używane były maszyny budowlane służące zazwyczaj do konstruowania, nie destruowania. W wyniku tych działań regularny geometryczny prostokąt o wymiarach 8x10 m z prostymi, rytmicznymi podziałami, zmienił się w organiczną formę o dramatycznie skręconym kształcie, nieużyteczną, pozbawioną pierwotnej funkcji. Zwisając spod sufitu, przypomina ogromną koronkę, którą obdarzony potężną siłą gigant skręcił jednym ruchem pod wpływem nagłego kaprysu. 

"NIGDY NIE BĘDZIESZ SZŁA SAMA" to wystawa, która powstała jako reakcja na działania polskiego rządu. Jest wyrazem solidarności z osobami protestującymi przeciwko orzeczeniu w sprawie zaostrzenia prawa aborcyjnego wydanym 22 października 2020 roku przez Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej. Wystawa cały czas się powiększa: do siedziby galerii można przynosić swoje transparenty, wlepki, kartony, a także przesyłać zdjęcia i filmy z demonstracji. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.