Reklama

Reklama

Nowa zieleń w centrum Lublina. Prace rozpoczęte

Opublikowano: 19 listopada 2020 06:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zaczęły się prace przy ul. Krakowskie Przedmieście, w ramach których posadzone zostaną drzewa i krzewy, a miejsca parkingowe mają być przeprojektowane. W związku z tym sygnalizacja świetlna na jednym ze skrzyżowań działa w trybie "żółty puls".

Reklama

Wzdłuż północnej pierzei Krakowskiego Przedmieścia, na odcinku od ul. 3 Maja do ul. Ewangelickiej pojawi się nowa zieleń. Będzie to: 13 dużych drzew oraz ponad 700 krzewów ozdobnych, rabaty z nasadzeniami o łącznej powierzchni 200 mkw., a do tego w planach jest przeprojektowanie miejsc postojowych. 
 
- Przystępujemy do projektu, którego celem jest zwiększenie przestrzeni dla pieszych i zieleni miejskiej. Tak jak kiedyś, wzdłuż ul. Krakowskie Przedmieście, ponownie pojawi się szpaler dużych drzew. To kolejne działanie w centrum Lublina, po przebudowa deptaka i Placu Litewskiego, które ma na celu poprawę estetyki tej części miasta i stworzenie przestrzeni przyjaznej mieszkańcom - mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. inwestycji i rozwoju.

Po dokonaniu wszelkich niezbędnych pomiarów i wytyczeniu przez geodetę miejsc na rabaty i parkingi, miasto zacznie przygotowywać miejsca pod nowe nasadzenia. Wczoraj (18 listopada) zaczęła się rozbiórka nawierzchni miejsc postojowych pod drzewa i krzewy. Dlatego wyłączone są z użytkowania miejsca parkingowe po stronie sądu. Wygrodzony jest również pas jezdni o szerokości ok. 3 metrów, a na pozostałej części jezdni odbywa się ruch dwukierunkowy po dwóch pasach ruchu. Sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ulic Krakowskie Przedmieście, 3 Maja i Kołłątaja działa w systemie "żółty puls". Prace te potrwają około dwóch tygodni.
 
Potem tj. na początku grudnia, zacznie się sadzenie drzew. Po nasadzeniu lip drobnolistnych, w rabatach pojawią się krzewy - róże i irgi błyszczące.
 
- Zakończenie prac związanych z zielenią, pozwoli rozpocząć roboty drogowe w zakresie chodników i miejsc parkingowych. O ile warunki atmosferyczne pozwolą, prace te będą realizowane w tym roku, podobnie jak planowany remont nawierzchni jezdni ul. Krakowskie Przedmieście. Jeśli warunki pogodowe uniemożliwią jednak roboty drogowe na jezdni, to będą one kontynuowane wiosną przyszłego roku - informuje Justyna Góźdź z Biura Prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.
 
Z kolei miejsca parkingowe na ul. Krakowskie Przedmieści będą uporządkowane i skoncentrowane głównie przed siedzibą Sądu Okręgowego. Do dyspozycji będzie 14 miejsc parkingowych, w tym 2 dla niepełnosprawnych. Teraz ten fragment ulicy obejmuje pas drogowy z 27 miejscami parkingowymi. Parkowanie będzie odsunięte od rejonu skrzyżowania z ul. 3 Maja i przejścia dla pieszych, z powodu przewężenia chodnika przy tym skrzyżowaniu. Pojawią się tu dwie duże rabaty z drzewami, nasadzeniami niskimi i 3 stojaki dla rowerów. Miejsca parkingowe w rejonie Sądu zostaną poprzedzielane mniejszymi rabatami, z dwoma drzewami w każdej. Zaplanowano trzy obszary z dwoma stanowiskami parkingowymi oraz 6 stanowisk parkingowych na wprost schodów Sądu.
 
- Na końcu, najbliżej murku z kwiatami, zamontowane będą kolejne 3 stojaki rowerowe. Organizacja ruchu w zakresie parkowania zostanie zmieniona do końca grudnia - dodaje Justyna Góźdź.
 
Koszt prac szacowany jest na około 900 tys. zł.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.