Marszałek Województwa Lubelskiego panelistą w warsztatach Inteligentna Kolej dla Zielonej Odbudowy UE

wiadomosci Marszałek Województwa Lubelskiego uczestniczył dzisiaj (20 października) zdalnie w spotkaniu z czołowymi przedstawicielami europejskiego sektora kolejowego. Mówił m.in. o tym, że należy promować kolej i inwestować w nią.

oprac. Joanna Niećko

Opublikowano: 20 października 2020 13:00 | Aktualizacja: 20 października 2020 11:55

Promować i inwestować w kolej

 

Spotkanie odbyło się w ramach Europejskiego Zielonego Tygodnia i Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast 2020 w Brukseli. Drugie wydarzenie jest największym corocznym wydarzeniem w stolicy Belgii poświęconym polityce regionalnej. 

 

Marszałek Jarosław Stawiarski w swoim wystąpieniu podkreślił rolę i wkład kolei na rzecz rozwoju społeczno-gospodarczego europejskich regionów. Oprócz tego, zwrócił  uwagę na wyzwania stojące przed koleją europejską i odniósł się do zaleceń Komitetu Regionów, którego jest sprawozdawcą.

 

- Kolej to jeden z najbardziej zrównoważonych, energooszczędnych i najbezpieczniejszych sposobów transportu. Jeśli chcemy realnie myśleć o osiągnięciu neutralności klimatycznej, musimy ją promować i inwestować w jej rozwój większe środki - mówił Jarosław Stawiarski, marszałek Województwa Lubelskiego - Ustanowienie roku 2021 Europejskim Rokiem Kolei oraz aktywne zaangażowanie wszystkich zainteresowanych stron, w tym władz krajowych i regionalnych, jest szansą na osiągnięcie istotnego postępu na rzecz poprawy systemu kolejowego Unii Europejskiej.

 

Centralny Port Komunikacyjny

 

Stawiarskiego pytano o Centralny Port Komunikacyjny, czyli teoretyczny węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, integrujący transport lotniczy, kolejowy i drogowy.  Koncepcja zakłada przebudowę autostrady A2, budowę autostradowej obwodnicy Warszawy oraz 1,6 tys. km nowych linii kolejowych. Wyróżniono kilka ciągów transportowych mających planowane do budowy odcinki linii kolejowych w tym ciąg: Stalowa Wola – Lublin – Biała Podlaska – Białystok. CPK ma być sztandarową inwestycją infrastrukturalną polskiego rządu. Marszałek ocenił, że rozwój tej sieci kolei stworzy atrakcyjną alternatywę dla krajowych lotów krótkodystansowych w Polsce.

 

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.