Reklama

Reklama

Zostaw samochód i wsiądź w autobus. Więcej parkingów Park&Ride w Lublinie

Opublikowano: pt, 7 sie 2020 05:03
Autor: | Zdjęcie: Urząd Miasta Lublin

Zostaw samochód i wsiądź w autobus. Więcej parkingów Park&Ride w Lublinie - Zdjęcie główne

Prace na węźle przy skrzyżowaniu ul. Żeglarskiej z ul. Krężnicką | foto Urząd Miasta Lublin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Nowe pętle dla komunikacji miejskiej, parkingi Park&Ride i Kiss&Ride, miejsca postojowe dla rowerów i nowa infrastruktura przystankowa. To najważniejsze elementy budowanych węzłów przesiadkowych w ramach realizowanego projektu unijnego.

Reklama

Integracja transportu

 

Wszystkie te elementy powstaną docelowo w siedmiu miejscach na terenie miasta.

 

– Węzły będą integrować różne rodzaje transportu: samochodowy, rowerowy, pieszy oraz komunikację miejskąPo przebudowie będą to nowoczesne obiekty z niezbędną infrastrukturą do obsługi zarówno pasażerów, jak i kierowców komunikacji miejskiej. To ważna inwestycja z punktu widzenia rozwoju i usprawnienia systemu komunikacji w Lubelskim Obszarze Funkcjonalnym – mówi Krzysztof Żuk, prezydent miasta Lublin.

 

Węzły w budowie

 

Trwają już prace na ul. Żeglarskiej, Zbożowej oraz Franczaka Lalka. W pierwszej lokalizacji powstanie parking Park&Ride dla ponad 30. samochodów, a w dwóch pozostałych miejsca postojowe w systemie Kiss&RideParkingi typu Park&Ride są dla osób, które dojeżdżają z przedmieść, sąsiednich gmin i korzystają z komunikacji miejskiej. Kierowcy zostawiają swoje pojazdy w wyznaczonych miejscach, przesiadają się do komunikacji zbiorowej i jadą np. do centrum miasta. Stanowiska Kiss&Ride przeznaczone są do krótkiego postoju dla aut, które podwożą osoby korzystające z autobusów i trolejbusów.

 

Na ul. Zbożowej przeprowadzono odhumusowanie terenu, czyli zebrano 15 cm warstwę ziemi urodzajnej oraz wykonano nasyp. Teraz trwają prace związane z budową kanalizacji deszczowej. Z powodu zmiany organizacji ruchu, z początkiem lipca nastąpiło zamknięcie pętli dla komunikacji miejskiej. Żeby zapewnić postój dla autobusów, wykonano dodatkowe utwardzenie przy ul. Sławinkowskiej. W obszarze pętli powstanie dziesięć stanowisk dla autobusów oraz parking typu Kiss&Ride z pięcioma miejscami postojowymi. Pojawi się też dziesięć stojaków rowerowych pod zadaszeniem.

 

W ramach przebudowy, pętla będzie doposażona pod kątem zaplecza socjalno-sanitarnego i przez budowę budynku do obsługi kierowców komunikacji miejskiej. Nie zabraknie również nowej infrastruktury przystankowej np. wyświetlacza dynamicznej informacji przystankowej i biletomatu. Na pętli zostaną zamontowane dwie ładowarki dla autobusów elektrycznych, które docelowo będą kierowane do tego miejsca.

 

Z kolei na węźle przy skrzyżowaniu ul. Żeglarskiej z ul. Krężnicką (naprzeciwko sklepu Stokrotka) zaczęły się prace branży sanitarnej związane z budową kanalizacji deszczowej oraz trwa wykonywanie warstw podbudowy. Po zakończeniu inwestycji będzie tam miejsce dla 14. autobusów i parking Park&rRide dla 31. samochodów.

 

Natomiast na ul. Franczaka Lalka przygotowywano teren pod inwestycję. Po odhumusowaniu terenu, rozpoczęto wykonywanie warstw konstrukcyjnych. Pętla dla sześciu autobusów powstanie przy granicy miasta w okolicach ul. Królowej Bony, w sąsiedztwie rozbudowującego się osiedla. Mieszkańcy będą mieć tam do dyspozycji parkingi Kiss&Ride. Zarówno na pętli przy ul. Żeglarskiej jak i ul. Franczaka Lalka, pod zadaszeniem staną stojaki rowerowe, na każdej pętli po dziesięć sztuk. Do tego zaplanowano budynki socjalno-sanitarne dla kierowców komunikacji miejskiej i nowe wiaty, biletomaty oraz wyświetlacze dynamicznej informacji dla pasażerów.

 

Wszystkie nowo powstałe węzły będą oświetlone oraz wyposażone w monitoring, co wpłynie na bezpieczeństwo osób z nich korzystających. Teren w poszczególnych lokalizacjach zostanie odwodniony oraz zagospodarowany poprzez nasadzenia zieleni.

 

Rozbudują Wygodną

 

Poza budową węzłów, projekt zakłada jeszcze zadanie w postaci przebudowy ul. Wygodnej, czyli wykonanie nowego odcinka drogi. Zostanie poszerzona jezdnia i wykonana kanalizacja deszczowa. Powstaną dwa nowe przystanki komunikacji miejskiej. Obecnie zakończono już roboty drogowe, związane z wykonaniem poszerzeń jezdni i ułożono warstwę wiążącą asfaltową na całym odcinku ulicy i na poszerzeniach. Zakończono prace branży elektrycznej i poprowadzono kabel oświetleniowy. Teraz trwają roboty sanitarne, związane z wykonaniem odcinka kanalizacji deszczowej. W ub.r., w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, na granicy miasta przy ul. Wygodnej, powstał węzeł przesiadkowy. Zadanie było realizowane we współpracy z gminą Głusk.

 

Zakończenie prac związanych z budową trzech węzłów i przebudową ul. Wygodnej planowane jest na koniec czerwca 2021 roku

 

Kolejne parkingi w kolejce

 

Do końca przyszłego roku planowana jest budowa kolejnych czterech węzłów. Trwają już postępowania przetargowe na budowę węzłów przesiadkowych na os. Poręba przy ul. Granitowej oraz przy al. Kraśnickiej. Termin otwarcia ofert to 28 sierpnia. W najbliższym czasie, zostanie wszczęta procedura, żeby wyłonić wykonawców budowy parkingu przy ul. Grenadierów oraz ostatniego węzła przesiadkowego przy ul. Osmolickiej.

 

Budowa węzła przesiadkowego przy ul. Granitowej zakłada uzupełnienie pętli o dodatkowy pas postojowy dla pojazdów komunikacji miejskiej  wraz z jednoczesnym poszerzeniem wyjazdu z pętli. Wyznaczono tam 13 stanowisk postojowych dla autobusów. W tym miejscu również będzie można skorzystać z parkingu Kiss&Ride umożliwiającego postój trzem samochodów osobowych.

 

Z kolei węzeł przy al. Kraśnickiej będzie zlokalizowany po prawej stronie (jadąc w kierunku centrum) w połowie drogi między ul. Bełżycką a ul. Jana Pawła II. Powstanie pętla autobusowa dla komunikacji miejskiej, zostanie przebudowana al. Kraśnicka i wybudowana ul. Wróbla. Na pętli zaprojektowano dziesięć stanowisk postojowych dla autobusów i teren pod budowę parkingu Park&Ride dla 36. pojazdów. Będzie to drugi co do wielkości parking z wymienionych lokalizacji. Największy plac do parkowania powstanie przy ul. Grenadierów i pomieści 44 samochody, a najmniejszy przy ul. Osmolickiej.

 

Pierwszy węzeł przesiadkowy wraz z parkingiem Park&Ride na 23 samochody, wybudowany w ramach wspominanego projektu unijnego, powstał przy ul. Abramowickiej. Pasażerowie i kierowcy mogą z niego korzystać od września ub.r.

 

Całkowita wartość budowy i modernizacja przystanków i węzłów przesiadkowych to ponad 62 mln zł. Blisko 85 proc. środków pochodzi z Unii Europejskiej.     

 

Węzły przesiadkowe w liczbach:

 

 - 7 lokalizacji

- 4 parkingi Park&Ride

- 5 parkingów Kiss&Ride

5 parkingów Bike&Ride

134 miejsca parkingowe dla samochodów osobowych w ramach Park&Ride

21 miejsc postojowych w ramach parkingów Kiss&Ride

50 stojaków rowerowych

59 stanowisk dla pojazdów komunikacji miejskiej

146 punktów oświetlenia

12 wiat przystankowych

10 ładowarek dla autobusów elektrycznych 

- 7 budynków socjalno-sanitarnych

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.