Reklama

Reklama

Lublin: Zieloni konsultują program na czas po pandemii. W tle m.in. imigranci i uchwała "anty LGBT" [WIDEO]

Opublikowano: pon, 20 wrz 2021 15:54
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Partia Zieloni konsultuje program "Zielony Ład" i przygotowała specjalną wystawę. Podstawami programu są zielona gospodarka, społeczeństwo i transformacja, które składają się na plan rządzenia po pandemii. Politycy chcą też mówić o prawach człowieka, a jako przykłady ich łamania podali sytuację na granicy polsko-białoruskiej i fakt, że Sejmik przyjął uchwałę "anty LGBT".

Reklama

Chcą mówić o prawach człowieka

Partia Zieloni otworzyła na placu Wolności w Lublinie wystawę przedstawiającą założenia Zielonego Ładu - programu gospodarczej i społecznej odbudowy po pandemii COVID-19, przygotowanego wspólnie z Europejską Partią Zielonych. Celem pracy nad Zielonym Ładem jest stworzenie planu rządzenia po pandemii COVID-19, tak, żeby Polska i Unia Europejska mogły wyjść obronną ręką z kolejnych kryzysów, z katastrofą klimatyczną na czele. Trzy najważniejsze punkty programowe to: zielona gospodarka: oparcie polskiej gospodarki na zielonych innowacjach i zwiększenie jej konkurencyjności na świecie; zielone społeczeństwo: oparte na równości i solidarności ludzkiej oraz zapewnieniu godnych warunków pracy w sektorach niezbędnych do funkcjonowania społeczeństwa, takich jak oświata i opieka zdrowotna, zielona transformacja: odejście od wykorzystywania rosyjskiego węgla i gazu na rzecz własnej taniej energii z odnawialnych źródeł.

CZYTAJ TAKŻE: Lublin: Ktoś napisał "4 zmarłych, wasza wina" na budynku. Ma to związek ze zmarłymi imigrantami

 - Od dłuższego czasu planowaliśmy, że podczas przedstawiania Zielonego Ładu w Lublinie będziemy mówić o prawach człowieka. Niestety zbiegło się to w czasie z tragedią której można było uniknąć - mówiła poseł Urszula Zielińska na poniedziałkowej (20 września) konferencji prasowej - Wczoraj na granicy polsko-białoruskiej znaleziono ciała trójki cudzoziemców, którzy zmarli z wychłodzenia. Wiemy, że na granicy wciąż przebywają duże grupy migrantów uwięzione między polskimi i białoruskimi pogranicznikami. Władze polskie stosują procedurę push-back, czyli nielegalnego wypychania tych osób poza polską granicę. Idzie jesień, czekają nas kolejne tragedie. Dlatego dziś będziemy rozmawiać o tym, jak rozwiązać ten kryzys i jak powinna wyglądać polityka migracyjna Polski i Unii Europejskiej - dodała.

Posłanka podkreślała też nie znajdujemy się w Mińsku, ani w Moskwie, tylko w Lublinie - mieście, w którym powstała Rzeczpospolita Obojga Narodów. Jej zdaniem jest to państwo różnorodne i tolerancyjne, będące ewenementem w skali świata.

- Rozmawiając o Zielonym Ładzie, chcemy dojść do porozumienia, jak w XXI wieku możemy wrócić do tej wspaniałej tradycji - dodała Urszula Zielińska. - Społeczeństwa, które akceptują różnorodność, są bardziej odporne na kryzysy. Dlatego na przykład społeczeństwa Europy Zachodniej mogą korzystać z pracy polskich lekarzy i pielęgniarek - nam z kolei tak trudno walczyć z pandemią. Polska jako kraj, który przestrzega praw człowieka i otwarty na różnorodność, będzie bardziej atrakcyjnym miejscem do życia i pracy i będzie mogła lepiej się zmierzyć z czekającymi nas wyzwaniami - stwierdziła.

Wstydzą się za uchwałę "anty LGBT"

Z kolei przewodniczący lubelskich struktur Partii Zieloni Tomasz Lech Buczek przypomniał, że sytuacja na granicy polsko-białoruskiej nie jest jedynym przykładem łamania praw człowieka w jego województwie. 

CZYTAJ TAKŻE: Województwo lubelskie: Opozycja zarzuca kłamstwo marszałkowi i radnym PiS. W związku ze stanowiskiem "anty LGBT"

- Sejmik województwa lubelskiego był pierwszym samorządem w Polsce, który przyjął uchwałę o "strefie wolnej od ideologii LGBT". Już od marca 2019 r. muszę się wstydzić za tę uchwałę jako mieszkaniec Lublina, członek Partii Zieloni i jako normalny człowiek. Podobne uchwały przyjęło 11 powiatów i 16 gmin, w tym Zamość, Biała Podlaska i Świdnik. Jaki jest tego efekt? Naszemu województwu grozi utrata ponad 2 mld euro funduszy unijnych - tak potrzebnych w odbudowie po pandemii COVID-19 -  tylko dlatego, że 18 radnym wojewódzkim PiS pomyliła się kruchta z samorządem - oświadczył, który jako kolejny przykład naruszania praw człowieka na Lubelszczyźnie podał "próby zakazania" Marszu Równości przez prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka i ówczesnego wojewodę, a obecnie ministra edukacji i nauki, Przemysława Czarnka.

Politycy konsultują program

Do tego politycy konsultują swój program z mieszkańcami i mieszkankami Lublina podczas debaty, która odbywa się w poniedziałek (20 września) w Hotelu i Restauracji Piano. W poniedziałkowej debacie poświęconej prawom człowieka w Zielonym Ładzie bierze udział również Laura Kwoczała, współprzewodnicząca Stowarzyszenia Ostra Zieleń, Alina Czyżewska z Sieci Obywatelskiej - Watchdog Polska oraz Jean Lambert, polityczka angielskich Zielonych i członkini zarządu Europejskiej Partii Zielonych.  Następne spotkania poświęcone Zielonemu Ładowi odbędą się w piątek 24 września w Rzeszowie, gdzie tematem będzie Turnicki Park Narodowy, i w sobotę 25 września w Krakowie, gdzie Zieloni przedstawią swoje pomysły na walkę ze smogiem i promocję transportu zbiorowego. Pełen program zostanie zaprezentowany na zakończenie konsultacji w listopadzie w Warszawie.

Konferencja prasowa partii Zieloni

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.