Reklama

Reklama

Lublin: Zbliża się Dzień Recyklingu Baterii. Będą upominki za zużyte baterie

Opublikowano: 6 września 2021 15:41
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin: Zbliża się Dzień Recyklingu Baterii. Będą upominki za zużyte baterie - Zdjęcie główne

Zbliża się Dzień Recyklingu Baterii. Będą upominki za zużyte baterie | foto Miasto Lublin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W związku z Dniem Recyklingu Baterii, Miasto organizuje akcję "Ekozbiórka zużytych baterii”. Mieszkańcy mogą przynosić zużyte baterie na specjalnie zorganizowane stoisko edukacyjne, a w zamian otrzymają drobne upominki i gadżety.

Reklama

- Akumulatory i baterie są obecnie używane w wielu urządzeniach, zaś po wyczerpaniu mogą być niebezpieczne dla zdrowia i środowiska. O ile wyrzucone wraz z odpadami komunalnymi potrafią skazić wody gruntowe, o tyle te zebrane selektywnie można bez problemu przetworzyć, zaś surowce, z których są wykonane, odzyskać i wykorzystać ponownie. Dzień Recyklingu Baterii to dobra okazja, by przypomnieć mieszkańcom, jak bardzo ważna jest segregacja odpadów i ich właściwe zagospodarowanie. Coraz większy udział selektywnie zbieranych odpadów oraz znaczące ograniczenie ilości odpadów trafiających na składowisko to wyraz dbałości o środowisko naturalne, a tym samym własne zdrowie - mówi Marta Smal-Chudzik, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin.  
 
Akcja "Ekozbiórka zużytych baterii” odbędzie się w czwartek (9 września) w godz. 10.00-13.00 przed siedzibą Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin (ul. Zana 38). Odbiór, zagospodarowanie odpadów oraz upominki zapewni Polska Korporacja Recyklingu we współpracy z GP Batteries.

Miasto Lublin prowadzi stale selektywną zbiórkę odpadów w tym: zużytych baterii, akumulatorów przenośnych przeterminowanych leków, odpadów niebezpiecznych i chemikaliów, sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz opon. Odpady te nie mogą być umieszczane w pojemnikach na frakcję zmieszaną.
 

Pojemniki na zużyte baterie znajdują się w 133 miejscach na terenie Lublina. Baterie i zużyte akumulatory przenośne można oddać w stałych oraz mobilnych punktach przy okazji zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, a także wrzucić do kontenerów na odpady niebezpieczne. Pojemniki przeznaczone na przeterminowane leki ustawione są w 94 aptekach na terenie miasta. Można do nich wrzucać lekarstwa w oryginalnych opakowaniach szklanych, metalowych, z kartonu, z tworzywa sztucznego, pastylki i drażetki luzem, zastrzyki w ampułkach, aerozole. W przypadku np. tabletek oddawać należy same blistry z niewykorzystanymi lekami, bez opakowań zbiorczych. W pojemnikach nie wolno umieszczać zużytych środków opatrunkowych, igieł i strzykawek. Nie należy również wrzucać kartonowych lub plastikowych opakowań, w których znajdowały się blistry, listki, paski, tubki czy buteleczki. Odpady niekwalifikujące się do odpadów medycznych powstałe w gospodarstwie domowym w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi, w szczególności igły i strzykawki należy wyrzucać do pojemnika znajdującego się na terenie Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów przy ul. Głuskiej 6. Odpady niebezpieczne i chemikalia, do których zaliczają się opakowania po przepracowanych olejach, rozpuszczalnikach, farbach wodnych i olejnych, środkach ochrony roślin oraz zużyte świetlówki, przeterminowane leki i zużyte baterie, należy wyrzucać do pojemników na odpady niebezpieczne. Znaleźć je można w 14 lokalizacjach na terenie Lublina. Z kolei zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny przyjmowany jest w stałym punkcie przy ul. Metalurgicznej 15C (czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-14.00), a także w mobilnych punktach uruchamianych w każdą ostatnią sobotę miesiąca w 6 lokalizacjach na terenie Lublina. Na terenie miasta znajduje się także 9 pojemników na małe elektroodpady. Natomiast zużyte opony w ilości do 8 sztuk rocznie na gospodarstwo domowe można oddać w PSZOK przy ul. Głuskiej 6.

Mieszkańcy mogą samodzielnie dostarczyć do PSZOK znajdującego się przy ul. Głuskiej 6, określone rodzaje odpadów. Przyjmowane są tu odpady dostarczone przez wszystkich właścicieli nieruchomości zamieszkałych z terenu Lublina, niezależnie od sektora, w jakim jest położona ich nieruchomość od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-18.00. Odpady przyjmowane są nieodpłatnie, przyjmowane są wyłącznie odpady komunalne, tj. odpady wytworzone przez osoby zamieszkujące gospodarstwo domowe, nie są przyjmowane bioodpady stanowiące części roślin (wcześniej nazywane odpadami zielonymi).
 
Rodzaje odpadów przyjmowane przez PSZOK to: zużyte opony – pochodzące z pojazdów użytkowanych w gospodarstwie domowym tj. z samochodów osobowych, motocykli, motorowerów, rowerów, wózków rowerowych i inwalidzkich, czterokołowców oraz przyczep do tych pojazdów w ilości do 8 sztuk rocznie od gospodarstwa domowego, odpady budowlane i rozbiórkowe pochodzące z przebudowy, demontażu lub remontów budynków mieszkalnych – gruz ceglany, betonowy, potłuczone materiały ceramiczne, drewno, usunięte fragmenty tynku z wyłączeniem odpadów zawierających substancje niebezpieczne (np. opakowania po farbach, lakierach, asfalt, smoła itp.), papy, eternitu i azbestu – ilość limitowana 2 tony (Mg) /rok/gospodarstwo domowe, meble i inne odpady wielkogabarytowe – wytworzone w gospodarstwie domowym, tj. łóżka, materace, meble, wózki dziecięce, deski, choinki, okna, drzwi, ceramika sanitarna (wanny, muszle klozetowe, umywalki), grube gałęzie, itp. z wyłączeniem zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.
 
Z kolei rodzaje odpadów, które nie są przyjmowane przez PSZOK to: bioodpady stanowiące części roślin (wcześniej odpady zielone), odpady zebrane nieselektywnie, odpady dostarczone w sposób nieselektywny, odpady niebędące odpadami komunalnymi, tj. pochodzące od podmiotów świadczących usługi w zakresie budowy, rozbiórki, remontu obiektów, czyszczenia zbiorników lub urządzeń oraz sprzątania, konserwacji lub napraw, odpady niebezpieczne.
 
 
W ramach Gminnego Systemu Odbioru Odpadów Komunalnych odbierane i zbierane są wyłącznie odpady komunalne, czyli takie, które zostały wytworzone w nieruchomościach zamieszkałych przez właścicieli nieruchomości lub ich mieszkańców. Jeżeli odpady (np. remontowo-budowlane, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny lub zużyte opony), powstały w wyniku działalności wyspecjalizowanej firmy lub podmiotu gospodarczego np. w trakcie remontu, w takiej sytuacji to podmiot gospodarczy ma obowiązek takie odpady zagospodarować w ramach indywidualnej umowy na odbiór odpadów.
 
 
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.