Reklama

Reklama

Lublin: w tym miesiącu odkomarzanie miasta. Akcja obejmie więcej terenów niż zwykle

Opublikowano: 10 czerwca 2021 05:00
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin: w tym miesiącu odkomarzanie miasta. Akcja obejmie więcej terenów niż zwykle - Zdjęcie główne

Odkomarzanie w Lublinie | foto Miasto Lublin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Urząd Miasta Lublin przygotowuje się do tegorocznego odkomarzania popularnych terenów miejskich. Ma być one prowadzone wieczorami i w nocy oraz przy bezdeszczowej i bezwietrznej pogodzie. Akcja obejmie więcej terenów niż zwykle dzięki temu, że jest realizowana w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Reklama

Jedną z metod zwalczania  uciążliwych owadów, jakimi są komary, jest zwiększanie populacji jerzyków – niewielkich ptaków, z których każdy dziennie może zjeść nawet 20 tys. komarów. Miasto Lublin kupiło 500 budek dla jerzyków i powiesiło je na blokach i budynkach. Kolejnym spsosobem jest odkomarzanie. Dlatego w połowie czerwca zostanie przeprowadzony pierwszy etap akcji odkomarzania miejskich terenów zielonych. W tym roku odkomarzanie miasta odbędzie się w ramach projektu VII Budżetu Obywatelskiego "Goń komara, czyli wygnajmy krwiopijców z naszego miasta!”, na który zagłosowało 985 mieszkańców. 

- Po raz pierwszy mieszkańcy Lublina wybrali w głosowaniu Budżetu Obywatelskiego projekt tego typu. Miasto Lublin posiada dużo zielonych terenów i rekreacyjnych, które cieszą się dużą popularnością nie tylko mieszkańców, ale też i komarów. Zgodnie z decyzją mieszkańców na odkomarzanie w tym roku przeznaczymy więcej środków i tym samym obejmiemy nim więcej terenów zielonych, bo aż 280 hektarów - mówi Hanna Pawlikowska, Miejski Architekt Zieleni w Lublinie. 

CZYTAJ TAKŻE: W Lublinie zawisną budki lęgowe dla jerzyków. Ptaki będą walczyć z komarami

Akcja przeprowadzona zostanie w dwóch etapach przy czym pierwszy odbędzie się w drugiej połowie czerwca. Samo przeprowadzenie akcji jest zależne od warunków atmosferycznych. Przy sprzyjającej pogodzie odkomarzanie potrwa ok. 3 dni i prowadzone będzie w późnych godzinach wieczornych i w nocy, kiedy pszczoły już nie latają i przy bezwietrznej pogodzie, aby preparat nie roznosił się poza zamgławiane obszary. Odkomarzaniem zostaną objęte miejskie tereny, skwery, parki, zieleńce, ścieżki rowerowe o łącznej powierzchni 280 ha, preparatem, który działa zarówno na komary, meszki oraz kleszcze. 

Odkomarzanie miasta w tym roku obejmie takie tereny miejskie jak np. Błonia przy Zamku, Plac Litewski, Ogród Saski, Ośrodek Graf Marina, Park Abramowicki, Park Jana Pawła II, Park Ludowy, Park Rury, Park Zawilcowa, Słoneczny Wrotków i okolice (m.in. Ośrodek Dąbrowa), ścieżka rowerowa od Dworku Grafa do ul. Żeglarskiej, ścieżka rowerowa dookoła Zalewu Zemborzyckiego. Jednocześnie miasto nie ma możliwości odkomarzania terenów, które nie są w jego administracji np. osiedli mieszkaniowych. Zarządcy nieruchomości i właściciele prywatnych działek mogą to zrobić we własnym zakresie.

O dokładnych terminach oraz lokalizacjach, które zostaną poddane odkomarzaniu, Ratusz poinformuje wkrótce.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.