Reklama

Reklama

Lublin: W niedzielę rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego i Akcji "Burza”

Opublikowano: 1 sierpnia 2021 11:03
Autor: | Zdjęcie: Wikipedia

Lublin: W niedzielę rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego i Akcji "Burza” - Zdjęcie główne

Żołnierze pułku Dirlewangera podczas walk w rejonie ul. Focha w Warszawie | foto Wikipedia

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Z okazji 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego oraz 77. rocznicy Akcji "Burza” na Lubelszczyźnie, odbędą się uroczystości m.in. na Placu Litewskim. W programie jest np. uroczysty apel, msza i koncert.

Reklama

Powstanie Warszawskie i Akcja "Burza"
 
Powstanie warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku i było wsytąpieniem zbrojnym przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji "Burza”. Było połączone z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego. Powstanie było wymierzone militarnie przeciw Niemcom, a politycznie w ZSRR oraz podporządkowanym mu polskim komunistom. Słabo uzbrojone oddziały powstańcze przez 63 dni prowadziły walkę, która skończyła się ich kapitulacją. W trakcie walk straty wojsk polskich wyniosły ok. 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli. W wyniku nalotów, ostrzału, ciężkich warunków bytowych i masakr urządzanych przez oddziały niemieckie zginęło od 150 tys. do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy.
 
 
Z kolei Akcja "Burza” w Okręgu Lublin AK była częścią akcji wojskowej zorganizowanej i podjętej przez oddziały AK przeciw wojskom niemieckim, pod koniec okupacji niemieckiej i bezpośrednio przed wkroczeniem Armii Czerwonej. Akcjaw Okręgu Lublin AK była prowadzona od 20 do 29 lipca 1944. Partyzanci atakowali wycofujące się jednostki niemieckie na całej długości szlaków komunikacyjnych przebiegających przez Lubelszczyznę. W kilkunastu przypadkach bronili pacyfikowanych przez hitlerowców miejscowości i uratowali dworzec kolejowy w Lublinie. 
 
 
W niedzielę (1 sierpnia) przypada 76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego oraz 77. rocznica Akcji "Burza” na Lubelszczyźnie. W programie obchodów znajdą się m.in. apel pamięci i koncert "Zaśpiewajmy w hołdzie Powstańcom Warszawskim” na Placu Litewskim. Oficjalne lubelskie uroczystości rozpoczną się o godz. 16.30 przy ul. Wieniawskiej 12 pod tablicą pamięci ppłk Jana Kucharczaka ps. "Kazimierz”, współautora planu Akcji "Burza” na Lubelszczyźnie. Do zakończenia koncertu na Placu Litewskim, wyłączony będzie z ruchu plac Czechowicza.
 
Program uroczystości
 
16.30 – złożenie kwiatów pod tablicą pamięci ppłk Jana Kucharczaka ps. "Kazimierz” (ul. Wieniawska 12)
 
17.00 – oficjalne uroczystości na Placu Litewskim (dźwięk syren, meldunek, hymn narodowy Rzeczypospolitej Polskiej, wystąpienia okolicznościowe, apel pamięci, salwa honorowa oraz złożenie kwiatów na płycie Pomnika Nieznanego Żołnierza oraz zapalenie zniczy)
 
17.45 – przejazd uczestników na Al. Racławickie (z przystanku Plac Litewski – na przystanek KUL)
 
18.00 – Msza Św. z udziałem pocztów sztandarowych w intencji Powstańców Warszawskich oraz uczestników Akcji "Burza" poległych, zmarłych i żyjących (kościół cywilno-wojskowy, Al. Racławickie 20)
 
20.00 – koncert "Zaśpiewajmy w hołdzie Powstańcom Warszawskim” z udziałem garnizonowej orkiestry wojskowej, solistów oraz wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych, wojskowych i powstańczych (Plac Litewski).

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.