Reklama

Reklama

Lublin: W mieście będą parki kieszonkowe i mini skwery. Pomysły na nie mogą zgłaszać mieszkańcy

Opublikowano: wt, 19 paź 2021 16:39
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin: W mieście będą parki kieszonkowe i mini skwery. Pomysły na nie mogą zgłaszać mieszkańcy - Zdjęcie główne

W mieście będą parki kieszonkowe i mini skwery. Pomysły na nie mogą zgłaszać mieszkańcy | foto Miasto Lublin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Parki kieszonkowe i mini skwery zostały motywem przewodnim V edycji Zielonego Budżetu. W tym roku będzie wprowadzona m.in. edycja tematyczna, czyli "Miejsca dla Ciebie". Kwota przeznaczona na realizację "zielonych” pomysłów mieszkańców to 2 mln zł.

Reklama

Zielony Budżet to jedno z narzędzi partycypacyjnych w Lublinie. W ramach Zielonego Budżetu zgłaszane są propozycje, które mają wzbogacić przestrzeń miasta, a wiele inicjatyw ma być początkiem realizacji szerszych działań. W tym roku Urząd Miasta również czeka na ciekawe pomysły przyjaznych, zielonych przestrzeni stworzonych przy udziale lokalnej społeczności.

- Stawiamy na realizacje małych parków oraz skwerów w najbliższym otoczeniu. Bazując na doświadczeniach z poprzednich edycji Zielonego Budżetu, w tym roku wprowadziliśmy kilka zmian. Uprościliśmy proces naboru i oceny, jednocześnie zwiększając udział mieszkańców w procesie tworzenia nowych miejsc. To lublinianie przy współpracy ze specjalistami stworzą projekty koncepcyjne. Zachęcam wszystkich mieszkańców do zgłaszania swoich projektów i wspólnego urządzania zielonych przestrzeni Lublina - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.

Edycje tematyczne to nie jedyna zmiana w formule Zielonego Budżetu. W trakcie naboru, mieszkańcy nie muszą już składać gotowych projektów. Wystarczy, że wskażą działkę miejską, maksymalnie o powierzchni około 500 mkw., na którą mają ciekawy pomysł i zgodny z potrzebami jego przyszłych użytkowników. W późniejszym etapie zwycięskie pomysły, przy pomocy specjalistów, zostaną przełożone na projekty koncepcyjne nowych miejsc. Mieszkańcy będą mieli wpływ na ich wygląd i nadadzą im indywidualną, określającą tożsamość nazwę.

- Tegoroczna tematyka Zielonego Budżetu to kontynuacja rozpoczętego już procesu tworzenia w Lublinie "Miejsc dla Ciebie”. Chcemy stworzyć kilka przestrzeni, które będą wyróżniać się indywidualnymi rozwiązaniami, oryginalnymi meblami miejskimi oraz urządzeniami zabawowymi. Kolejna zmiana dotyczy okresu realizacji. Zadania będą wykonywane w trakcie jednego lub dwóch lat budżetowych. Okres ten będzie zależał przede wszystkim od złożoności danego zadania - mówi Hanna Pawlikowska, Miejski Architekt Zieleni.

Oprócz tego, mniej skomplikowane pomysły, niewymagające szerokich uzgodnień czy procedur np. przetargowych, będzie można wykonać w ciągu jednego roku. Natomiast dla większych, wielobranżowych, bardziej wymagających projektów, przewidziano tryb dwuletni. W pierwszym roku będzie sprządzany projekt i zdobywane będą niezbędne uzgodnienia, a w drugim roku mają być realizowane prace wykonawcze. Nabór wniosków nadal będzie miał charakter coroczny.

Nabór projektów do tegorocznej edycji Zielonego Budżetu ruszy w środę (20 października).

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.