Reklama

Reklama

Lublin: VIII edycja Budżetu Obywatelskiego. Na co można głosować w Śródmieściu?

Opublikowano: 8 lipca 2021 12:30
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Lublin: VIII edycja Budżetu Obywatelskiego. Na co można głosować w Śródmieściu? - Zdjęcie główne

Jeden z projektów wybranych do głosowania w ramach Budżetu Obywatelskiego z dzielnicy Śródmieście zakłada montaż stojaków rowerowych | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jesienią odbędzie się głosowanie w ramach VIII edycji Budżetu Obywatelskiego. Z dzielnicy Śródmieście do głosowania wybrano dziewięć projektów. Przewidują m.in. zasadzenie nowych drzew, montaż stojaków rowerowych, stworzenie Ogrodu Twórczości, remont ulicy, budowę boiska.

Reklama

W ramach VIII edycji Budżetu Obywatelskiego do głosowania wybrano dziewięć projektów z dzielnicy Śródmieście. Pierwszy z nich to "Zielonie Śródmieście poprawa warunków życiowych drzew", a koszt realizacji wyniesie 293 300 zł.

- Projekt ma na celu poprawę warunków życiowych drzew przy Krakowskim Przedmieściu, Jasnej oraz Lubartowskiej poprzez zdjęcie kostki betonowej w ich pobliżu wraz z nasadzeniem krzewów w nowo-powstałych rabatach które będą zabezpieczać przed nielegalnie parkującymi samochodami - czytamy w opisie projektu.

Drugi pomysł to "Stojaki rowerowe w centrum Lublina" i oszacowano go na 1 785 zł. Przewiduje on wykonanie stojaków rowerowych na placu z fontanną na skrzyżowaniu ul. Okopowej i Narutowicza.

Następny projekt - "Nasadzenia drzew w centrum Lublina" wyceniono 4,2 tys. zł. Zakłada on nasadzenia drzew przy ul. Narutowicza oraz Okopowej.

CZYTAJ TAKŻE: Lublin: VIII edycja Budżetu Obywatelskiego. Na co można głosować na Szerokim?

Kolejny wybrany do głosowania, pomysł to "Ogród Twórczości", a jego realizacja ma kosztowac 124 780 zł.

- Ogród Twórczości to projekt stworzenia przestrzeni pełnej zieleni i obiektów prowokujących do twórczości i zabawy, inspirowanej sztuką. To przestrzeń dedykowana najmłodszym dzieciom (1-9 lat) i ich rodzinom. Ma służyć spontanicznej, swobodnej, nieskrępowanej ekspresji twórczej, bez oceny, metodą prób i błędów, wspierającej przy tym ich sprawność manualną, sensoryczną, a także rozwój wyobraźni, samooceny i wiary w siebie - czytamy w opisie.

Pomysłodawcy chcą, żeby było to miejsce, w którym dzieci odpoczną, zainspirują się, poznają barwy, figury, nurty malarskie, stworzą własny utwór muzyczny, literacki czy poznają zasady kompozycji na bazie cenionych twórców dawnych i współczesnych. Miejsce ma być przestrzenią dla szkoły, na terenie której się znajduje, jej sąsiadów, matek z dziećmi, rodzin i mieszkańców Lublina. Ma łączyć funkcję odpoczynku, zabawy i czerpania inspiracji do tworzenia.

Oprócz tego, będzie można głosować na projekt "Śródmieście przeciw zanieczyszczeniu powietrza", co ma kosztować 350 tys. zł. Autorzy pomysłu proponują kupienie i posadzenie drzew na terenie całej dzielnicy. 

- Polskie środowisko jest coraz bardziej zanieczyszczone. Dziś możemy zacząć naprawę kraju od naszej małej Ojczyzny - czytamy w opisie.

CZYTAJ TAKŻE: Lublin: VIII edycja Budżetu Obywatelskiego. Na co można głosować na Starym Mieście?

Szósty projekt - "Wdrażamy efektu Lublin Citython 2020 - zmiany na Krakowskim Przedmieściu" oszacowano również na 350 tys. zł. Pomysłodawcy podkreślają, że w zeszłym roku Lublin był gospodarzem citythonu. Jedną z kategorii w ramach tego wydarzenia było "Odzyskiwanie ulic dla mieszkańców". Jeden z zespołów zaproponował wówczas zmiany na Krakowskim Przedmieściu i projekt ten został wybrany jako zwycięski.

- Chcemy wdrożyć go w życie! Projekt zakłada, że ruch na Krakowskim Przedmieściu będzie odbywał się jednokierunkowo dla samochodów osobowych - od placu Litewskiego do ul. Chopina oraz od al. Racławickich do Chopina. Inni użytkownicy będą mogli się tutaj poruszać w obu kierunkach. Ograniczenie prędkości na ulicy wyniesie 20km/h. Zamiast istniejących 3 pasów ruchu powstaną 2 pasy ruchu (pas ruchu dla wszystkich oraz kontrapas dla autobusów) oraz dwa jednokierunkowe pasy dla rowerów - czytamy w opisie.

Nastepny pomysły, który ma być poddany pod głosowania to "Koniec Bangladeszu na Wieniawskiej - kontynuujemy tworzenie śródmiejskiej ulicy na miarę metropolii". Na realizację planuje się 350 tys. zł. Zdaniem pomysłodawców ul. Wieniawska to dzisiaj obraz nędzy i rozpaczy. Uważają, że wybudowanie niedawno w miejscu klubu muzycznego "Tektura", nowoczesnego wieżowca dało impuls do przemian w tej okolicy.

- Wyremontowana część ulicy nie licuje z jej niewyremontowaną częścią. Tak słaba wizytówka pod samym budynkiem Urzędu Miasta. Projekt zakłada kontynuację tej pozytywnej zmiany od ulicy Czystej do ulicy Krakowskiego Przedmieście. Charakter tej ulicy zmieni się z tranzytowo-parkingowej na miejski salon, który nie jest oddany wyłącznie autom, ale przeznaczony dla wszystkich grup użytkowników - czytamy w opisie.

CZYTAJ TAKŻE: Lublin: VIII edycja Budżetu Obywatelskiego. Na co można głosować na Sławinku?

Miezkańcy będą mogli też głosować na projekt "Budowa boiska wielofunkcyjnego na terenie IV Liceum Ogólnokształcącego im. Stefanii Sempołowskiej w Lublinie", a koszt jego realizacji ma wynieść 329 500 zł. Zakłada on budowę boiska wielofunkcyjnego o wymiarach 37mx20m na zniszczonym terenie przeznaczonym do uprawiania sportu IV LO przy ul. Szkolnej 4.

- Obiekt przeznaczony będzie do gry w piłkę koszykową, ręczną,siatkową oraz badmintona. Będzie to jedyne pełnowartościowe boisko na terenie IV Liceum.Usytuowane na Osiedlu Czwartek będzie jednym z nielicznych obiektów sportowych udostępnionych społeczności lokalnej - czytamy w opisie.

Oprócz tego, szkoła ma zapewnić dostęp do obiektu wszystkim zainteresowanym poza godzinami lekcji szkoły - minimum między godz.18 a 21.00, natomiast w dni wolne od zajęćmiędzy 8.00 a 21.00.

Ostatni z projektów z dzielnicy Śródmieście to "Droga wewnętrzna - trakt jezdnio pieszy" oszacowany na. Inwestycja miałaby zostać zrealizowana na ul. Dolnej Panny Marii. W ramach projektu planuje się przebudowę stromych schodów, wykonanie poręczy dla niepełnosprawnych, budowę muru oporowego zabezpieczającego osuwane się zimie oraz oświetlenie i monitoringu.

Budżet Obywatelski jest budżetem partycypacyjnym, dzięki któremu mieszkańcy zgłaszając projekty i głosując na te, które mają być zrealizowane, decydują o części miejskiego budżetu. Nabór wniosków do VIII edycji Budżetu Obywatelskiego skończył się w 7 maja. Złożonych zostało 214 projektów na łączną kwotę ponad 73 mln zł, z czego 136 to projekty dzielnicowe, a 78 – ogólnomiejskie. W tym roku na projekty Budżetu Obywatelskiego, Miasto Lublin przeznaczyło kwotę 12,5 mln zł. Głosowanie na projekty rozpocznie się 23 września i potrwa do 10 października.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.