Reklama

Reklama

Lublin: VIII edycja Budżetu Obywatelskiego. Na co można głosować w dzielnicy Sławin?

Opublikowano: 25 czerwca 2021 12:14
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Lublin: VIII edycja Budżetu Obywatelskiego. Na co można głosować w dzielnicy Sławin? - Zdjęcie główne

Projekty z dzielnicy Sławin zgłoszone do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego, zakładają m.in. budowę ścieżek rowerowych | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jesienią odbędzie się głosowanie w ramach VIII edycji Budżetu Obywatelskiego. Z dzielnicy Sławin do głosowania wybrano sześć projektów. Przewidują one: budowę ścieżki rowerowej, remont ulic, budowę drogi, utworzenie aktywnego przejścia dla pieszych, zasadzenie drzew i budowę chodnika ze ścieżką rowerową.

Reklama

W ramach VIII edycji Budżetu Obywatelskiego do głosowania wybrano sześć projektów z dzielnicy Sławin. Pierwszy z projektów to "ścieżka rowerowa - dwa koła", a jego realizacja ma wynieść 342 tys. zł. Polega ona na budowie fragmentu ścieżki pieszo-rowerowej łączącego istniejącą ścieżkę biegnącą wzdłuż Al. Solidarności z budowanym fragmentem ścieżki przy ul. Północnej na odcinku od ul. Kosmowskiej do skrzyżowania z ul. Sikorskiego i Ducha.

Drugi z projektów - "REMONTUJEMY ULICE NA SŁAWINIE - LAWENDOWA I SKALISTA", oszacowano na 350 tys. zł. Zakłada remont ulic: Lawendowej (ulica obok pętli autobusowej MPK, dokończenie) i Skalistej (ulica obok poczty).

- Ulice te mają zniszczone nawierzchnie i chodniki. Są ulicami dojazdowymi do sąsiednich ulic. Zagłosujmy wspólnie za remontem tych ulic a potem innych. Wiele ulic na Sławinie wymaga generalnego remontu: kilka ulic w pobliżu ul. Zbożowej i Sławinkowskiej, dwie ulice w pobliżu ul. B. Ducha i Północnej, ul. Zbożowa, al. Warszawska (do granicy miasta) - czytamy w opisie projektu.

CZYTAJ TAKŻE: Lublin: VIII edycja Budżetu Obywatelskiego. Na co można głosować w dzielnicy Rury?

Autorzy pomysły dodają, że w ostatnich lat została wyremontowana część ul. Sławinkowskiej, Tulipanowej i Uroczej a ze wskazania Rady Dzielnicy ulice J. Lisa i H. Modrzejewskiej oraz część chodników. Pomysłdoawcy zaznaczają, że tylko część spełnia wymagania Budżetu Obywatelskiego i, że w tym roku będzie wyremontowany fragment ul. Zbożowej (w ramach przebudowy pętli autobusowej), cześć ul. Lawendowej (ze wskazania Rady Dzielnicy) oraz ul. S. Sempołowskiej (remont mieszkańcy poparli w ramach Budżetu Obywatelskiego w roku 2020).

Kolejny projekt to "Budowa ulicy Skowronkowej", którego koszt ma również wynieść 350 tys. zł. Ulica Skowronkowa to uliczka z wieloma nowymi domami.

- Czas aby zbudować ją od podstaw. Projekt zakłada budowę ulicy Skowronkowej na odcinku od Al. Warszawskiej do granic miasta - czytamy w opisie projektu.

Następny pomysł to "Pierwsze aktywne przejście dla pieszych w dzielnicy Sławin" wyceniony na 52,5 tys. zł. Przy Zespole Szkół nr 12 jest przejście dla pieszych przez ulicę Sławinkowską koło ulicy Świerkowej, z którego korzystają głównie dzieci uczęszczające do tej placówki. Poza tym po przejściu przebiega ścieżka rowerowa, z której korzystają mieszkańcy całej dzielnicy.

- "STOPek” przeprowadza dzieci tylko w ograniczonym czasie a ruch pieszych i rowerzystów na przejściu jest intensywny także popołudniami, w weekendy, wakacje, kiedy mieszkańcy mając czas wolny korzystają z infrastruktury sportowej przy szkole. Ulica Sławinkowska to droga wojewódzka, na której natężenie ruchu jest bardzo duże. Nie jest bezpiecznie, dlatego zróbmy aktywne przejście dla pieszych - czytamy w opisie projektu.

Zdaniem autorów pomysłu, zaletą takiego przejścia jest to, że aktywuje się tylko wtedy gdy jest potrzebne. Czujniki ruchu wykrywają pieszego zbliżającego się do przejścia i uruchamiają sygnały ostrzegawcze dla kierowców pulsujące w jezdni oraz lampy, dopóki pieszy nie opuści pasów.Pomysłodawcy uważają, że jest to skuteczne zwłaszcza w sytuacji złej widoczności: opady, zmierzch, okres jesień-zima.

CZYTAJ TAKŻE: Lublin: VIII edycja Budżetu Obywatelskiego. Na co można głosować na Ponikwodzie?

Piąty projekt - "Sławin przeciw zanieczyszczeniu powietrza" oszacowano na 350 tys. zł. Zakłada on zakup i nasadzenie sadzonek różnych gatunków drzew na terenie całej dzielnicy. - Polskie środowisko jest coraz bardziej zanieczyszczone. Dziś możemy zacząć naprawę kraju od naszej małej Ojczyzny - czytamy w opisie.

Ostatnia z inicjatyw, na którą będzie można zagłosować to "Brakujące połączenie pieszo-rowerowe pomiędzy Solidarności a Północną", a jej koszt ma wynieść 250 tys. zł. Polega on na wykonaniu brakujących 50 metrów chodnika i drogi rowerowej pomiędzy al. Solidarności a ul. Północną.

Budżet Obywatelski jest budżetem partycypacyjnym, dzięki któremu mieszkańcy zgłaszając projekty i głosując na te, które mają być zrealizowane, decydują o części miejskiego budżetu. Nabór wniosków do VIII edycji Budżetu Obywatelskiego skończył się w 7 maja. Złożonych zostało 214 projektów na łączną kwotę ponad 73 mln zł, z czego 136 to projekty dzielnicowe, a 78 – ogólnomiejskie. W tym roku na projekty Budżetu Obywatelskiego, Miasto Lublin przeznaczyło kwotę 12,5 mln zł. Głosowanie na projekty rozpocznie się 23 września i potrwa do 10 października.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.