Reklama

Reklama

Lublin: VIII edycja Budżetu Obywatelskiego. Na co można głosować w dzielnicy Rury?

Opublikowano: 21 czerwca 2021 16:55
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Lublin: VIII edycja Budżetu Obywatelskiego. Na co można głosować w dzielnicy Rury? - Zdjęcie główne

Jeden z projektów wybranych do głosowania w ramach Budżetu Obywatelskiego z dzielnicy Rury przewiduje budowę skoczni narciarskiej | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jesienią odbędzie się głosowanie w ramach VIII edycji Budżetu Obywatelskiego. Z dzielnicy Rury do głosowania wybrano pięć projektów. W ramach nich przewiduje się: budowę placu zabaw, skoczni narciarskiej, ścieżki rowerowej, remont ulic, chodników i schodów oraz utworzenie skweru.

Reklama

W ramach VIII edycji Budżetu Obywatelskiego do głosowania wybrano pięć projektów z dzielnicy Rury. Pierwszy projekt to "Marzenie małych dzieci - plac zabaw dla Żłobka na ul. Wileńskiej", a realizacja ma kosztować 315 tys. zł. Zakłada on budowę nowoczesnego placu zabaw dla małych dzieci w miejscu obecnego na terenie ogrodu Żłobka nr 1.

Drugi z projektów to "Lubelska Skocznia Narciarska", a jego koszt oszacowano na 349 650 zł. Zakłada się budowę skoczni narciarskiej w wąwozie Rury. Dokładna lokalizacja zostanie ustalona przez urząd, działek miejskich jest tam dużo. Rozmiar skoczni będzie dostosowany do możliwości budżetu projektu oraz dostępnej przestrzeni. Będzie to skocznia mała - między K5 a K25.

CZYTAJ TAKŻE: Lublin: VIII edycja Budżetu Obywatelskiego. Na co można głosować na Ponikwodzie?

- Lublin ma tradycje skoków narciarskich. W latach 1955-1964 skocznia narciarska była elementem kompleksu sportowego WKS Lublinianka przy ul. Leszczyńskiego. Zeskok znajdował się z boku boiska treningowego, wybieg sięgał do Czechówki. Rekord tego obiektu wynosił 19,5 m. W latach 2006-2011 istniała z kolei mała skocznia "Krokiewka", jednak zlokalizowana była na prywatnym terenie i została zdemontowana. Późniejsze plany uruchomienia skoczni na Globusie nie powiodły się. Zmieńmy to! - czytamy w opisie projektu.

Kolejna propozycja to "Rowerem na Polibudę - 2 etap", co wyceniono na 350 tys.zł. Chodzi o wykonanie drogi rowerowej wzdłuż ul. Wapiennej - od trasy rowerowej wzdłuż rzeki Bystrzyca do skrzyżowania przy budynku Wapienna 17. Są to okolice gmachów i kampusu Politechniki Lubelskiej.

- Droga powinna biec po stronie ROD i boiska, tak, żeby zostawić rezerwę pod rozbudowę drogi - czytamy w opisie.

Oprócz tego, będzie można też głosować na "LSM - remonty infrastruktury (droga, chodniki, schody) i nowe nasadzenia w dzielnicy Rury", czego koszt ma wynosić 350 tys. zł. Projekt zakłada remont drogi, remonty chodników i schodów terenowych, nowe nasadzenia roślin, ustawienie ławek i wykonanie pergoli.

- Z uwagi na charakter inwestycji i lokalizacje poszczególnych zadań, oddziaływanie projektu będzie dotyczyło wszystkich osiedli LSM i całej dzielnicy Rury - czytamy w opisie.

CZYTAJ TAKŻE: Lublin: VIII edycja Budżetu Obywatelskiego. Na co można głosować na Kośminku?

Ostatni z projektów "Zielony skwer przy Zana" wyceniono na 191 460 zł. Projekt ma na celu stworzenie zielonej przestrzeni do odpoczynku w okolicy przystanku Jana Sawy 01 (po stronie sklepu Komfort).

- Skwer byłby miejscem, w którym można zatrzymać się, odpocząć, poczytać książkę w otoczeniu roślin czy usiąść czekając na autobus. Ulica Zana jest bardzo ruchliwa, na okolicznych osiedlach jest duże zagęszczenie mieszkańców, a mimo to przestrzeń wzdłuż ulicy cierpi na brak miejsc do relaksu, choćby krótkiego odpoczynku - czytamy w opisie.

Skwer zostanie podzielony na dwa place - od Zana i Jana Sawy. Autorzy pomysłu zaznaczają, że w tej okolicy mieszka dużo seniorów i bywa tu dużo młodzieży, która uczęszcza do pobliskich szkół. Oprócz tego, podkreślają, że w dzielnicy znajduje się tu wiele punktów handlowo-usługowych, biur, urzędów oraz innych miejsc pracy. Aktualnie jest to teren niezagospodarowany, więc zdaniem pomysłodawóc, najlepszą opcją jest stworzenie zielonej przestrzeni, z której będą mogli korzystać zarówno mieszkańcy osiedla jak i osoby, które zawitają na krótko w tą okolicę.

Budżet Obywatelski jest budżetem partycypacyjnym, dzięki któremu mieszkańcy zgłaszając projekty i głosując na te, które mają być zrealizowane, decydują o części miejskiego budżetu. Nabór wniosków do VIII edycji Budżetu Obywatelskiego skończył się w 7 maja. Złożonych zostało 214 projektów na łączną kwotę ponad 73 mln zł, z czego 136 to projekty dzielnicowe, a 78 – ogólnomiejskie. W tym roku na projekty Budżetu Obywatelskiego, Miasto Lublin przeznaczyło kwotę 12,5 mln zł. Głosowanie na projekty rozpocznie się 23 września i potrwa do 10 października.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.