Reklama

Reklama

Lublin: VIII edycja Budżetu Obywatelskiego. Na co można głosować na Węglinie Południowym?

Opublikowano: 10 lipca 2021 06:00
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Lublin: VIII edycja Budżetu Obywatelskiego. Na co można głosować na Węglinie Południowym? - Zdjęcie główne

Jeden z projektów wybranych do głosowania w ramach Budżetu Obywatelskiego z dzielnicy Węglin Południowy przewiduje utworzenie siłowni zewnętrznej | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jesienią odbędzie się głosowanie w ramach VIII edycji Budżetu Obywatelskiego. Z dzielnicy Węglin Południowy do głosowania wybrano sześć projektów. Zakładają one: stworzenie skweru, pielęgnację i zasadzenie drzew, utworzenie siłowni zewnętrznej oraz placu zabaw.

Reklama

W ramach VIII edycji Budżetu Obywatelskiego do głosowania wybrano sześć projektów z dzielnicy Węglin Południowy. Pierwszy z nich to "Skwer przy rondzie Światowych Dni Młodzieży 2016 im. Jana Pawła II", czego realizacja ma wynieść 157 080 zł. Projekt zakłada utworzenie skweru wypoczynkowo-rekreacyjnego na działcew pobliżu Ronda Światowych Dni Młodzieży 2016.

- Okolica ta potrzebuje atrakcyjnie zagospodarowanej przestrzeni publicznej. Rondo jest miejscem spotkań mieszkańców całej dzielnicy, którzy chętnie przychodzą całymi rodzinami i nie mają gdzie usiąść. Utworzenie skweru wzbogaci tą przestrzeń i dodatkowo zachęci mieszkańców do przychodzenia i spotykania się - czytamy w opisie projektu.

Skwer będzie miał ławki, kwietniki, kosze na śmieci, tablicę informacyjną, drzewa i krzewy, stojaki na rowery, stolik do gry w szachy, hot spot, gniazdo ładowania oraz lampy parkowe LED.

CZYTAJ TAKŻE: Lublin: VIII edycja Budżetu Obywatelskiego. Na co można głosować na Tatarach?

Drugi z projektów - "Drzewa przyuliczne - zapomniany sojusznik" wyceniono na 350 tys. zł. Zdaniem autorów pomysłu, obecność zieleni, w tym dojrzałych drzew przyulicznych, sprawia, że miasto jest przyjemnym miejscem. Dodają, że drzewa przy ulicach muszą wiele znieść oraz uszą rywalizować z budynkami i drogami, muszą znosić zanieczyszczenia, zasolenie, radzić sobie w małej przestrzeni i w kiepskiej dostępności wody oraz podcinanie korzeni i gałęzi, wszechobecny hałas i jasne noce.

- Mimo to trwają jak partyzant. Niezmiennie pomagają zachować zdrowie i dobre samopoczucie Mieszkańców. Absorbują zanieczyszczenia i produkują tlen. Cień drzew zabezpiecza przed upałami, chroni przed wzrostem temperatur w środku miasta. Drzewa wspierają zatrzymanie wód deszczowych. Spowalniają spływ wód opadowych, zmniejszając niebezpieczeństwo podtopień - czytamy w opisie.

Projekt przewiduje leczenie i pielęgnację dojrzałych, przyulicznych drzew, żeby zapobiec ich degeneracji i obumieraniu.

CZYTAJ TAKŻE: Lublin: VIII edycja Budżetu Obywatelskiego. Na co można głosować na Starym Mieście?

Kolejny projekt to "O!Siłka - siłownia z wykorzystaniem zewnętrznych atlasów treningowych z systemem zmiennego obciążenia i aplikacją wirtualnego trenera" oszacowany na 350 tys. zł. Pomysłodawcy chcą stworzyć miejsce do treningu, którego nie ograniczą epidemiczne obostrzenia. Celem projektu jest stworzenie profesjonalnej siłowni wyposażonej w zewnętrzne atlasy treningowe.

- Do tej pory treningi z użyciem systemu zmiennego obciążenia mogły być wykonywane jedynie w siłowniach i klubach fitness. My, chcemy stworzyć miejsce, w którym mieszkańcy będą mogli bezpłatnie, całodobowo i bez sztucznego oświetlenia dbać o formę - czytamy w opisie.

Urządzenia będą mieć system regulowanego obciążenia od 2,5 do 220 kg. Siłownia dostosowana będzie też do potrzeb osób niepełnosprawnych. Sprzęt będzie wyposażony w kody QR i aplikację wirtualnego trenera, która pokaże, jak poprawnie z niego korzystać.

Następny projekt to "Węglin Południowy przeciw zanieczyszczeniu powietrza", którego realizacja ma kosztować 350 tys. zł. Zakłada kupienie i posadzenie drzew w całej dzielnicy. 

- Polskie środowisko jest coraz bardziej zanieczyszczone. Dziś możemy zacząć naprawę kraju od naszej małej Ojczyzny - czytamy w opisie.

CZYTAJ TAKŻE: Lublin: VIII edycja Budżetu Obywatelskiego. Na co można głosować w dzielnicy Sławin?

Piąty projekt - "Rowerowe połączenie ul. Jana Pawła II i Parku Jana Pawła II" oszacowano również na 350 tys. zł. Przewiduje połączenie urywającej się ślepo drogi rowerowej wzdłuż ul. Jana Pawła II z drogą rowerową w Parku Jana Pawła II.

Ostatni z wybranych do głosowania projektów to "Centralny Plac Zabaw na Węglinie Południowym" wyceniony na 349 965 zł. 

- Masz dość małych przyblokowych placów zabaw na ogrodzonych osiedlach? Mamy rozwiązanie. W centralnym miejscu naszej Dzielnicy chcemy stworzyć wspólną przestrzeń: plac zabaw i skwer jakiego potrzebujemy - czytamy w opisie.

Będzie to miejsce spotkań dzieci z różnych bloków, z różnych części dzielnicy, ale też miejsce odpoczynku dla trochę starszych mieszkańców

Budżet Obywatelski jest budżetem partycypacyjnym, dzięki któremu mieszkańcy zgłaszając projekty i głosując na te, które mają być zrealizowane, decydują o części miejskiego budżetu. Nabór wniosków do VIII edycji Budżetu Obywatelskiego skończył się w 7 maja. Złożonych zostało 214 projektów na łączną kwotę ponad 73 mln zł, z czego 136 to projekty dzielnicowe, a 78 – ogólnomiejskie. W tym roku na projekty Budżetu Obywatelskiego, Miasto Lublin przeznaczyło kwotę 12,5 mln zł. Głosowanie na projekty rozpocznie się 23 września i potrwa do 10 października.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.