Reklama

Reklama

Lublin: VIII edycja Budżetu Obywatelskiego. Na co można głosować na Kośminku?

Opublikowano: czw, 17 cze 2021 15:41
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Lublin: VIII edycja Budżetu Obywatelskiego. Na co można głosować na Kośminku? - Zdjęcie główne

Jeden z projektów wybranych do głosowania w ramach Budżetu Obywatelskiego z dzielnicy Kośminek przewiduje modernizację placu zabaw | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jesienią odbędzie się głosowanie w ramach VIII edycji Budżetu Obywatelskiego. Z dzielnicy Kośminek do głosowania wybrano osiem projektów. Przewidują m.in. modernizację boiska, budowę oświetlenia i chodnika, remont chodników, modernizację placu zabaw, zasadzenie drzew, utworzenie skweru oraz budowę zatok postojowych.

Reklama

W ramach VIII edycji Budżetu Obywatelskiego do głosowania wybrano osiem projektów z dzielnicy Kośminek. Koszt pierwszego z projektów - "Razem dla "piętnastki" - nowe boisko i plac zabaw SP 15" wynosi 350 tys. zł

- Projekt zakłada wykonanie modernizacji boiska sportowego do piłki nożnej oraz budowę placu zabaw dla uczniów klas 1-3 na terenie Szkoły Podstawowej nr 15 przy ul. Elektrycznej - czytamy w opisie projektu.

Realizację drugiego projektu - "Bezpieczna Ulica - uzupełnienie oświetlenia wzdłuż ul. Franczaka Lalka i budowa chodnika po stronie os. Nowy Felin (kontynuacja)" oszacowano na taką samą kwotę. Zakłada on poprawę bezpieczeństwa kierowców i pieszych na ul. Franczaka Lalka.

CZYTAJ TAKŻE: Lublin: VIII edycja Budżetu Obywatelskiego. Na co można głosować na Konstantynowie?

- W ramach projektu zostanie: 1) uzupełnione oświetlenie uliczne na odcinku: od okolicy skrzyżowania z ul. Doświadczalną do skrzyżowania z ul. Królowej Bony, 2) budowa chodnika od strony os. Nowy Felin (kontynuacja chodnika z projektu BO na 2021 r.) na odcinku od budynku Inkubatora Przedsiębiorczości do przejścia dla pieszych przy nowej pętli autobusowej - czytamy w opisie.

Wykonanie następnego projektu - "Kośminek- remont chodników- Krasickiego, Kosmonautów, Bogusławskiego, Tetmajera, Grochowskiego, Kossaka i Długa" wyceniono na 333 tys. zł. Przewiduje on remont na ul. Krasickiego, Kosmonautów, Bogusławskiego, Tetmajera, Grochowskiego, Kossaka i Długa dalszy ciąg remontów ulic, które zostały już rozpoczęte i nowe inwestycje remontowe na tych ulicach.

Głosować będzie można też na projekt "Błękitna Kraina Integracji", który ma kosztować 150 tys. zł. Założeniem jest zmodernizowanie placu zabaw, dzięki czemu dzieci, w tym te o specjalnych potrzebach edukacyjnych, otrzymają miejsce do kreatywnej i bezpiecznej zabawy na świeżym powietrzu. Zaplanowano docelowo doposażenie placu zabaw – miejsca przyjaznego dzieciom, młodzieży i rodzicom.

- Celem projektu jest stworzenie najmłodszym uczniom dzielnicy bezpiecznego i atrakcyjnego miejsca do zabaw na wolnym powietrzu, poprzez zakup i montaż certyfikowanych urządzeń do zabaw dla dzieci. Plac zabaw zostanie wyposażony w urządzenia do zabawy. Bezpieczne i atrakcyjne miejsca do rozwoju i zabaw dla dzieci – to nadrzędny cel tego projektu - czytamy w opisie.

CZYTAJ TAKŻE: Lublin: VIII edycja Budżetu Obywatelskiego. Na co można głosować na Kalinowszczyźnie?

W ramach kolejnego projektu - "Kośminek przeciw zanieczyszczeniu powietrza" oszacowanego na 350 tys. zł, zostaną kupione i zasadzone drzewa w całej dzielnicy.

- Polskie środowisko jest coraz bardziej zanieczyszczone. Dziś możemy zacząć naprawę kraju od naszej małej Ojczyzny - czytamy w opisie.

Następna wybrana do głosowania inwestycja - "SKWER MARZEŃ" ma kosztować 164 tys. zł i zakłada utworzenie zielonego skweru oraz placu zabaw na skwerze przy ul. Długiej 33. Przewiduje się różnorodne nasadzenia roślinne (kwiaty,trway) zaplanowane usytuowanie miejsc do odpoczynku (ławki) oraz koszy na śmieci i psie odchody.

- Wskazana lokalizacja to teren miejski, który porastają drzewa, znajduje się tu stary fragment wybetonowanego placu ze zniszczoną piaskownicą, zaniedbany trawnik. Przemyślane zagospodarowanie tego terenu zapobiegnie dewastacji zieleni. Realizacja projektu ma na celu stworzenie wspólnej, zielonej, nowoczesnej przestrzeni do odpoczynku dla mieszkańców osiedla. Kolorowe huśtawki, zjeżdzalnie czy łąka kwietna- tego potrzebują rodziny z Kośminka, aby móc integrować się z lokalną społecznością - czytamy w opisie.

Siódmy z projektów - "MODERNIZACJA SKWERU PRZY UL. TETMAJERA" wyceniono na 300 tys. zł. Autorzy pomysłu przekonują, że po wybudowaniu toru rowerowego trzeba doprowadzić przyłącze wody i prądu na tor oraz kupić pomieszczenia socjalne, szatnie i toalety. Planują też zwiększyć bezpieczeństwo na całym skwerze montując dodatkowe oświetlenie oraz monitoring.

- Nie zapominamy o mieszkańcach, którzy tak mocno nas wspierają i nie pozwalają nam stracić wiary w marzenia - jesteśmy gotowi przeznaczyć znaczne środki na długo wyczekiwany remont chodnika wzdłuż ul. Tetmajera, który jest w opłakanym stanie - czytamy w opisie.

Ostatni z projektów, na który będzie można głosować to "Inwestycje na Kośminku", a koszt realziacji ma wynieść 350 tys. zł. W ramach tego przewidywane są: budowa zatok postojowych ul. Pawia na wysokości posesji nr 68 i 70 w pasie drogowym, remont chodnika przy ul. Elektrycznej od ulicy Lotniczej do ulicy Długiej strona nieparzysta, remont chodnika przy ul. Kosmonautów od DPS do ulicy Długiej strona parzysta i remont chodnika przy ul. Żelaznej od Pawiej w kierunku Garbarskiej.

CZYTAJ TAKŻE: Lublin: na Głusku wyremontowano ulice. W ramach Budżetu Obywatelskiego

- Projekt zakłada: - budowę dwóch zatok postojowych przy ul. Pawiej które zapobiegną rozjeżdżaniu istniejącego trawnika, - remont ze względu na fatalny stan płytek chodnika przy ul. Elektrycznej (od Lotniczej w kierunku Długiej) - remont wyeksploatowanego chodnika przy ul. Kosmonautów (od DPS do ulicy Długiej) - remont chodnika przy ul. Żelaznej (od Pawiej w kierunku Garbarskiej) - czytamy w opisie.

Budżet Obywatelski jest budżetem partycypacyjnym, dzięki któremu mieszkańcy zgłaszając projekty i głosując na te, które mają być zrealizowane, decydują o części miejskiego budżetu. Nabór wniosków do VIII edycji Budżetu Obywatelskiego skończył się w 7 maja. Złożonych zostało 214 projektów na łączną kwotę ponad 73 mln zł, z czego 136 to projekty dzielnicowe, a 78 – ogólnomiejskie. W tym roku na projekty Budżetu Obywatelskiego, Miasto Lublin przeznaczyło kwotę 12,5 mln zł. Głosowanie na projekty rozpocznie się 23 września i potrwa do 10 października.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.