Reklama

Reklama

Lublin: VIII edycja Budżetu Obywatelskiego. Na co można głosować na Kalinowszczyźnie?

Opublikowano: wt, 15 cze 2021 15:55
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Lublin: VIII edycja Budżetu Obywatelskiego. Na co można głosować na Kalinowszczyźnie? - Zdjęcie główne

Dwa z wybranych do głosowania projektów, zakładają stworzenie siłowni zewnętrznych | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jesienią odbędzie się głosowanie w ramach VIII edycji Budżetu Obywatelskiego. Z dzielnicy Kalinowszczyzna wybrano pięć projektów do głosowania. Zakładają one: stworzenie dwóch siłowni zewnętrznych, miejsca do spędzania czasu na świeżym powietrzu, zasadzenie drzew oraz budowę chodników, schodów i przejścia dla pieszych.

Reklama

W ramach VIII edycji Budżetu Obywatelskiego do głosowania wybrano pięć projektów z dzielnicy Kalinowszczyzna. Koszt realizacji pierwszego projektu - "Siłownia na świeżym powietrzu (plenerowa)" wynosi 153 510 zł. Według projektu będzie to 10 elementowa siłownia na świeżym powietrzu na niezagospodarowanej działce (pomiędzy boiskiem do piłki nożnej i boiskiem wielofunkcyjnym typu orlik) administrowanej przez Zespół Szkół Odzieżowo - Włókienniczych. Siłownia będzie się składać z odpornych na warunki atmosferyczne urządzeń do ćwiczeń.

CZYTAJ TAKŻE: Lublin: VIII edycja Budżetu Obywatelskiego. Na co można głosować na Hajdowie-Zadębiu?

- Z obiektu będą mogli korzystać mieszkańcy osiedla Kalinowszczyzna (osoby w różnym wieku), członkowie klubu seniora "Odeon", dzieci i opiekunowie pobliskiego przedszkola oraz uczniowie Zespołu Szkół Odzieżowo - Włókienniczych. Głównym celem budowy siłowni jest podnoszenie jakości życia społeczności lokalnej, propagowanie zdrowego stylu życia, poprawa kondycji fizycznej i zdrowia, aktywizacja mieszkańców, integracja życia społecznego - czytamy w opisie projektu.

Drugi projekt - "Kalina przyjazna mieszkańcom" wyceniono na 333 475 zł. Przewiduje on: wykonanie schodów oraz fragmentów chodników prowadzących do przejść dla pieszych w ramach czekającej na środki finansowe inwestycji "Projekt przebudowy ul. Krzemienieckiej w Lublinie wraz z infrastrukturą techniczną” oraz kompleksową rewitalizację zielonych terenów przy Szkole Podstawowej nr 10 w Lublinie.

Następny projekt to "O!Siłka - doposażenie siłowni z wykorzystaniem zewnętrznych atlasów treningowych z systemem zmiennego obciążenia i aplikacją wirtualnego trenera", który ma kosztować 350 tys. zł. Autorzy pomysłu chcą stworzyć miejsce do treningu, którego nie ograniczą obostrzenia.

- Celem projektu jest stworzenie profesjonalnej siłowni wyposażonej w zewnętrzne atlasy treningowe poprzez doposażenie. Do tej pory treningi z użyciem systemu zmiennego obciążenia mogły być wykonywane jedynie w siłowniach i klubach fitness. My, chcemy stworzyć miejsce, w którym mieszkańcy będą mogli bezpłatnie, całodobowo i bez sztucznego oświetlenia dbać o formę - czytamy w opisie projektu.

CZYTAJ TAKŻE: Lublin: VIII edycja Budżetu Obywatelskiego. Na co można głosować na Głusku?

Urządzenia mają mieć system regulowanego obciążenia od 2,5 do 220 kg. Siłownia dostosowana będzie również do potrzeb osób niepełnosprawnych. Sprzęt będzie wyposażony w kody QR i aplikację wirtualnego trenera, która pokaże, jak poprawnie z niego korzystać.

Kolejny projekt pn. "Kalinowszczyzna przeciw zanieczyszczeniu powietrza" także oszacowano na 350 tys. zł. Zakłada zakup i nasadzenie sadzonek różnych gatunków drzew na terenie całej dzielnicy.

- Polskie środowisko jest coraz bardziej zanieczyszczone. Dziś możemy zacząć naprawę kraju od naszej małej Ojczyzny - czytamy w opisie.

Ostatni z wybranych do głosowania projektów to "Zielony zakątek - miejsce dla każdego", któego realizacja ma kosztować 36 180 zł. 

- Zielony zakątek - miejsce dla każdego - to projekt zakładający zachęcenie mieszkańców do spędzania czasu na świeżym powietrzu w otoczeniu zieleni. Chcemy stworzyć przyjemne miejsce do zabaw dla dzieci, miejsce wypoczynku, relaksu, a także rozrywki dla młodzieży, dorosłych, seniorów, osób z niepełnosprawnością. Ideą projektu jest stworzenie przestrzeni ogólnodostępnej z placykiem zabaw dla najmłodszych, z miejscami do siedzenia dla starszych (drewniane siedziska - leżaki, ławki zachęcające do odpoczywania w tym miejscu) - czytamy w opisie.

CZYTAJ TAKŻE: Lublin: mieszkańcy kolejnych dzielnic będą sadzić drzewa. W ramach Budżetu Obywatelskiego

W planach są też nasadzenia roślin, kwiatów, krzewów. Mają pojawić się również: stoliki do gry w szachy, warcaby lub chińczyka, parkowe, drewniane leżaki, ławki, budka na książki (książkomat) oraz piaskownica dla maluchów. Projekt zakłada rewitalizację istniejącego już placu zabaw przy ul. Jacka Kuronia.

Budżet Obywatelski jest budżetem partycypacyjnym, dzięki któremu mieszkańcy zgłaszając projekty i głosując na te, które mają być zrealizowane, decydują o części miejskiego budżetu. Nabór wniosków do VIII edycji Budżetu Obywatelskiego skończył się w 7 maja. Złożonych zostało 214 projektów na łączną kwotę ponad 73 mln zł, z czego 136 to projekty dzielnicowe, a 78 – ogólnomiejskie. W tym roku na projekty Budżetu Obywatelskiego, Miasto Lublin przeznaczyło kwotę 12,5 mln zł. Głosowanie na projekty rozpocznie się 23 września i potrwa do 10 października.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.