Reklama

Reklama

Lublin: VIII edycja Budżetu Obywatelskiego. Na co można głosować na Dziesiątej?

Opublikowano: 4 czerwca 2021 16:13
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Lublin: VIII edycja Budżetu Obywatelskiego. Na co można głosować na Dziesiątej? - Zdjęcie główne

W ramach dwóch projektów zgłoszonych do głosowania w ramach VIII edycji Budżetu Obywatelskiego jest budowa placów zabaw | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jesienią odbędzie się głosowanie w ramach VIII edycji Budżetu Obywatelskiego. Z dzielnicy Dziesiąta do głosowania wybrano sześć projektów. Zakładają: remont chodników, budowę dwóch placów zabaw, zasadzenie drzew, budowę siłowni zewnętrznej, remont ulicy.

Reklama

W ramach VIII edycji Budżetu Obywatelskiego do głosowania wybrano cztery projekty z dzielnicy Dziesiąta. Koszt realizacji pierwszego z nich - "Zielona siłownia - siłownia zewnętrzna z profesjonalnymi atlasami treningowymi" wynosi 350 tys. zł. Siłownia powstałaby przy ul. Siemiradzkiego i byłaby wyposażona w zewnętrzne atlasy treningowe. Pomysłodawcy zaznaczają, że do tej pory treningi ze zmiennym obciążeniem mogły być wykonywane jedynie w siłowniach stacjonarnych i klubach fitness. Dlatego chcą stworzyć miejsce, w którym mieszkańcy dzielnicy będą mogli nieodpłatnie, całodobowo i bez sztucznego oświetlenia dbać o formę.

- Urządzenia, w które chcemy wyposażyć plac zabaw "Zielony Zakątek", będą posiadać system regulowanego obciążenia od 2,5 do 220 kg. Siłownia dostosowana będzie także do potrzeb osób niepełnosprawnych, dając szansę każdemu - nie dzieląc ze względu na wiek i poziom zaawansowania w treningach - jednocześnie gwarantując harmonijny proces integracji społecznej. Sprzęt będzie posiadał aplikację wirtualnego trenera, która podpowie jak poprawnie z niego korzystać - czytamy w opisie projektu.

CZYTAJ TAKŻE: Lublin: VIII edycja Budżetu Obywatelskiego. Na co można głosować na Czubach Północnych?

Drugi projekt o "Poprawa infrastruktury pieszej w Lublinie", który  ma kosztować 349 125 zł. Celem jest poprawa wizerunku, bezpieczeństwa oraz komfortu życia. Wyremontowany ma być chodnik na ul. Jana Kochanowskiego i ul. Piotra Ściegiennego.

- Powyższe zadanie korzystnie zmieni estetykę otoczenia, przyczyni się do wzrostu bezpieczeństwa oraz komfortu mieszkańców, dzieci uczęszczających do przedszkoli oraz szkoły podstawowej - czytamy w opisie. 

Kolejna inwestycja, na którą będzie można głosować to "Wokół Sygnału - Plac zabaw", a jej wykonanie oszacowano na 350 tys. zł. Dzięki temu miałby powstać teren przyjazny mieszkańcom i znajdujący sie w pobliżu obiektów sportowych MKS Sygnał Lublin.

- Projekt zakłada wydzielenie i budowę atrakcyjnego, bezpiecznego miejsca zabaw dla dzieci i młodzieży nie tylko z terenu dzielnicy, ale również dla osób poruszających się ścieżką rowerową - jest napisane w opisie.

To kontynuacja wygranego projektu w 2017 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Lublin: VIII edycja Budżetu Obywatelskiego. Na co można głosować na Czubach Południowych?

Trzeci pomysł do realizacji i za 350 tys. zł to "Dziesiąta przeciw zanieczyszczeniu powietrza". Autorzy przekonują, że polskie środowisko jest coraz bardziej zanieczyszczone, a dziś można zacząć naprawę kraju od dzielnicy.

- Projekt zakłada zakup i nasadzenie sadzonek różnych gatunków drzew (na ile tylko starczy pieniądza, zieleni nigdy za wiele!) na terenie całej dzielnicy Dziesiąta - czytamy w opisie projektu. 

Następny projekt - "Siłownia na świeżym powietrzu dla dzielnicy "Dziesiąta" przy Zespole Szkoł Transportowo-Komunikacyjnych" ma kosztować 130 tys. zł. Realizacja zadania obejmuje teren przy ul. Zemborzyckiej 82 na terenie Zespołu Szkól Transportowo-Komunikacyjnych w Lublinie. Chodzi o trawiaste boisko szkolne.

- Siłownia na zewnątrz to bardzo dobry pomysł, mający na celu zachęcić społeczeństwo do aktywności fizycznej. Jak wiadomo ćwiczenia dają wiele dobrego, dlatego warto skorzystać z tak wspaniałej inicjatywy. Ćwiczymy, jeżeli mamy taką możliwość, wychodzimy na świeże powietrze. Jednak jeżeli chcemy schudnąć i żyć zdrowo, ćwiczenia na siłowni zewnętrznej są dodatkiem zdrowej diety - czytamy w opisie. 

Piątą propozycję - "Remont nawierzchni ulicy Żeromskiego" wyceniono na 328 tys. zł. Ma być to remont polegający na wymianie zdewastowanych krawężników oraz ułożenia nawierzchni asfaltowej na istniejącej nawierzchni z kamienia polnego tzw. kocich łbach.

- Projekt wykonania nawierzchni ma istotne znaczenie dla funkcjonowania mieszkańców, gdyż znacząco poprawi bezpieczeństwo poruszania się po ulicy - jest napisane w opisie. 

Ostatni z projektów to "Sygnał i SP 1 - wspólnie do celu", którego wykonanie oszacowano na 350 tys. zł. Przewiduje on budowę placu zabaw na terenie Szkoły Podstawowej nr 1 i powiększenie powierzchni treningowej boiska trawiastego głównego na stadionie Sygnału.

- W ramach zadania zakupiony będzie również dodatkowy osprzęt do pielęgnacji boiska wraz z garażem - czytamy w opisie projektu.

CZYTAJ TAKŻE: Lublin: VIII edycja Budżetu Obywatelskiego. Na co można głosować na Czechowie Północnym?

Budżet Obywatelski jest budżetem partycypacyjnym, dzięki któremu mieszkańcy zgłaszając projekty i głosując na te, które mają być zrealizowane, decydują o części miejskiego budżetu. Nabór wniosków do VIII edycji Budżetu Obywatelskiego skończył się w 7 maja. Złożonych zostało 214 projektów na łączną kwotę ponad 73 mln zł, z czego 136 to projekty dzielnicowe, a 78 – ogólnomiejskie. W tym roku na projekty Budżetu Obywatelskiego, Miasto Lublin przeznaczyło kwotę 12,5 mln zł. Głosowanie na projekty rozpocznie się 23 września i potrwa do 10 października.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.