reklama
reklama

Lublin: Upamiętnią ofiary bombardowania miasta. Zginął wtedy m.in. Józef Czechowicz

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Wikipedia

Lublin: Upamiętnią ofiary bombardowania miasta. Zginął wtedy m.in. Józef Czechowicz - Zdjęcie główne

Pomnik Józefa Czechowicza na placu jego imienia w Lublinie | foto Wikipedia

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W tym tygodniu mija 82. rocznica od najbardziej niszczycielskiego bombardowania Lublina przez niemiecką Luftwaffe. Z tej okazji Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk zaprasza do udziału w uroczystościach upamiętniających ofiary tego wydarzenia.
reklama

Z początkiem II wojny światowej, czyli 9 września 1939 roku w centrum miasta zginęli między innymi pracownicy Zarządu Miasta i lubelski poeta Józef Czechowicz. Jak co roku, przedstawiciele miejskiego samorządu wraz z pracownikami instytucji związanych z pamięcią o Józefie Czechowiczu składają kwiaty i zapalają znicze w miejscach upamiętniających te tragiczne wydarzenia.

Dlatego w czwartek (9 wrzenia) o godzinie 9.30 zaplanowano uroczyste spotkanie pamięci przy pomniku Józefa Czechowicza, na placu jego imienia. Z kolei o 10.30 zostaną złożone kwiaty i będą zapalone znicze pod tablicą pamiątkową na Ratuszu, a o 11.00 będą zapalone znicze na grobach poległych wówczas od bomb na cmentarzu przy ul. Unickiej.

Wrześniowe bombardowanie było największym i najbardziej niszczycielskim w historii Lublina, objęło centrum miasta. Bomby spadły głównie na centrum miasta i na koszary wojskowe przy al. Kraśnickiej. W wyniku tego ataku z powietrza zginęły setki mieszkańców Lublina, a wiele budynków zostało zburzonych lub uszkodzonych. Bomby spadły także na lubelski Ratusz – życie straciło 16 pracowników Zarządu Miasta, 10 interesantów oraz szukający schronienia przed najeźdźcą, prezydent Torunia Leon Raszeja, który zginął na dziedzińcu ratuszowym.

Pracowników Zarządu Miasta, poległych od bomb, na stanowisku pracy w Ratuszu, upamiętnia tablica pamiątkowa na jego ścianie, od strony ul. Lubartowskiej. W większości pochowani zostali oni na cmentarzu przy ul. Unickiej (obecnie główne wejście od ul. Generała Władysława Andersa, w pierwszym rzędzie, po prawej stronie). Około godz. 9.30, jedna z bomb trafiła w zakład fryzjerski znajdujący się w budynku sąsiadującym z Pocztą Główną w Lublinie (obecnie plac Józefa Czechowicza). W wieku 36 lat zginął, przybyły w ramach ewakuacji z Warszawy, gdzie pracował w ostatnich latach przed wojną, znany lubelski poeta, dziennikarz, radiowiec - Józef Czechowicz.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama