reklama
reklama

Lublin: Sukces naukowców lubelskich uczelni. Ich artykuł ukazał się w międzynarodowym czasopiśmie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Centrum Prasowe UMCS

Lublin: Sukces naukowców lubelskich uczelni. Ich artykuł ukazał się w międzynarodowym czasopiśmie - Zdjęcie główne

Wśród naukowców biorących udział w projekcie są osoby z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej | foto Centrum Prasowe UMCS

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Projekt Historycznego Geoportalu Lublina (Lublin HGIS) realizowany przez Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" w Lublinie przy współpracy z naukowcami z UMCS, Politechniki Lubelskiej i KUL odniósł sukces publikacyjny. W prestiżowym międzynarodowym czasopiśmie Journal of Cultural Heritage ukazał się artykuł naukowy poświęcony portalowi Lublina w okresie Unii Lubelskiej.
reklama

W artykule główny nacisk położono na metodykę opracowania cyfrowej rekonstrukcji przestrzeni miasta w XVI wieku oraz technologie WWW wykorzystane w trakcie publikacji portalu Projekt czerpie z zasobu zbiorów multimedialnych opracowywanych w Ośrodku. Są to: archiwalia cyfrowe, bazy danych, mapy interaktywne, wizualizacje 3D i animacje komputerowe.

- Kluczową rolą "Teatru NN" jest integracja środowiska akademickiego wokół serii projektów poświęconych historii Lublina i regionu. Materiały gromadzone i wytwarzane przez kolejne pokolenia specjalistów z różnych dyscyplin, stanowią coraz większą i coraz pełniejszą podstawę źródłową do modelowania przestrzeni miasta technikami multimedialnymi i wirtualnymi - wyjaśnia Aneta Adamska, rzeecznik prasowy Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, podkreślaąc, że Historyczny Geoportal Lublina stanowi ramę faktograficzną, która jest wypełniana narracjami dotyczącymi autentycznych miejsc i wydarzeń z życia mieszkańców.

Publikacja wpisuje się w nurt badań dziedzictwa kulturowego z wykorzystaniem technologii geoinformacyjnych. Artykuł przygotował zespół autorski w składzie: Jakub Kuna (geograf - UMCS), Jacek Jeremicz (archeolog, koordynator projektu - OBGTNN), Dagmara Kociuba (geograf - UMCS), Rafał Niedźwiadek (archeolog - Archee), Krzysztof Janus (architekt - PL), Jacek Chachaj (historyk - KUL), przy wsparciu pozostałych specjalistów z zespołu HGIS.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama