Reklama

Reklama

Lublin: Ratusz przypomina o ułatwieniach dla podatników. Są m.in. specjalne platformy internetowe

Opublikowano: 28 sierpnia 2021 16:35
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Lublin: Ratusz przypomina o ułatwieniach dla podatników. Są m.in. specjalne platformy internetowe - Zdjęcie główne

Ratusz przypomina o ułatwieniach dla podatników. Są m.in. specjalne platformy internetowe | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Odbiór decyzji podatkowej bez wychodzenia z domu, SMS-owe lub e-mailowe przypomnienie o płatnościach i platforma informacyjno-płatnicza - to propozycje elektronicznych udogodnień dla mieszkańców uiszczających należności i zobowiązania z tytułu podatków lokalnych.

Reklama

- Mieszkańcy Lublina, którzy płacą lokalne podatki, mogą korzystać z rozwiązań ułatwiających załatwienie formalności związanych z obsługą z tego tytułu. Wymiar podatków na 2022 rok rozpoczyna się styczniu, jednak już teraz, wykorzystując jeszcze okres wakacyjny, warto złożyć wniosek o doręczanie pism urzędowych, w tym decyzji podatkowej, elektronicznie - mówi Anna Chmielewska, dyrektor Wydziału Podatków Urzędu Miasta Lublin.

Urzędnicy przypominają, że decyzję podatkową z Urzędu Miasta Lublin i wiele innych pism urzędowych można odebrać bez wychodzenia z domu, czyli elektronicznie za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP). Żeby dostać decyzje w sprawach podatku od nieruchomości, rolnego lub leśnego oraz inne pisma z urzędu poprzez ePUAP, trzeba mieć Profil Zaufany (podpis elektroniczny nieodpłatny) lub kwalifikowany podpis elektroniczny (podpis płatny) oraz przesłać elektronicznie wniosek o doręczanie pism elektronicznie (przez ePUAP lub portal rządowy Mój Gov). W tym celu można skorzystać z usługi: "Pismo ogólne do podmiotu publicznego". Instrukcja założenia Profilu Zaufanego znajduje się na stronie gov.pl.
 
 
Z kolei podatnicy podatku od nieruchomości, rolnego, leśnego i od środków transportowych, mają możliwość otrzymania informacji o niezapłaconej racie podatku SMS-em lub e-mailem. Zapłata zaległości po otrzymaniu powiadomienia, a przed pisemnym upomnieniem, chroni przed koniecznością ponoszenia dodatkowych kosztów. By odbiór takiego powiadomienie był możliwy, konieczne jest wyrażenie zgody na jego otrzymywanie. Wypełniony druk zgody można przesłać pocztą tradycyjną lub za pośrednictwem Elektronicznej Skrzynki Podawczej Urzędu Miasta Lublin albo złożyć w jednym z  Biur Obsługi Mieszkańców: przy ul. Wieniawskiej 14, ul. Filaretów 44, ul. Szaserów 13-15, ul. Kleeberga 12a, ul. Wolskiej 11. Zgoda przesłana mailem nie jest akceptowana.
 
Natomiast wpłat podatków i opłat można dokonywać za pośrednictwem Platformy Informacyjno-Płatniczej - PLIP. Serwis PLIP zawiera aktualne informacje o zobowiązaniach z tytułu podatków i opłat wobec Gminy Lublin oraz pozwala uiścić należności. W ten sposób można płacić podatki od nieruchomości, rolny, leśny, od osób fizycznych i od środków transportowych i wnosić opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, z tytułu użytkowania wieczystego oraz najmu i dzierżawy. Ta e-usługa Urzędu Miasta Lublin dostępna jest dla osób fizycznych, legitymujących się numerem PESEL. Logowanie do Platformy Informacyjno-Płatniczej PLIP odbywa się przy pomocy profilu zaufanego.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.