Reklama

Reklama

Lublin: Radni przeciwko "lex TVN". Przygotowali specjalne stanowisko

Opublikowano: 6 września 2021 13:25
Autor: | Zdjęcie: JN

Lublin: Radni przeciwko "lex TVN". Przygotowali specjalne stanowisko - Zdjęcie główne

Sierpniowa pikieta w obronie mediów | foto JN

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Grupa radnych przygotowała stanowisko "w sprawie wolności mediów". Ma to związek z ustawą "lex TVN". Głosowanie nad stanowiskiem zaplanowano na sesji w tym tygodniu.

Reklama

Na początku lipca posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Eksperci stwierdzili, że jeśli zmiany z projektu wejdą w życie, to telewizyjna stacja TVN może stracić koncesję na nadawanie. Właścicielem stacji jest amerykański koncern Discovery, od którego nowe przepisy mogą wymagać sprzedaży telewizji albo jej zamknięcia. Rządzący uważają, że takie zmiany są potrzebne, bo media w Polsce nie powinny należeć do zagranicznych właścicieli. Ustawa jest też nazywana "lex TVN".
 
- Koncesja może być również udzielona osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że osoba taka nie jest zależna (...) od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego - czytamy w projekcie ustawie, który większością głosów został przez Sejm przyjęty.
 
 
Na najbliższej (9 września) sesji Rady Miasta Lublin, radni zagłosują nad przyjęciem stanowiska "w sprawie wolności mediów". 
 
- Rada Miasta Lublin wyraża swój zdecydowany sprzeciw wobec prób ingerencji polityków, w tym przede wszystkim Zjednoczonej Prawicy, w niezależność mediów w Polsce, czego dobitnym dowodem jest przyjęta ostatnio tzw. ustawa lex TVN. Wolne media w Polsce stanowią jeden z filarów demokracji, bez którego niemożliwa jest właściwa kontrola życia publicznego oraz rzetelna informacja skierowana do milionów odbiorców - czytamy w stanowisku.
 
Zdaniem autorów stanowiska wszelkie próby zmiany tego stanu rzeczy przez nieuprawnionych do takich działań polityków, to ograniczanie praw obywatelskich, łamanie swobody działalności gospodarczej, medialnej i podstaw demokracji.
 
- W związku z powyższym Rada Miasta Lublin wyraża swoje całkowite poparcie dla wolności mediów w Polsce, wzywając polityków do zaprzestania ingerencji w niezależne środki masowego przekazu, ograniczania ich praw i wypełnianej przez nie misji publicznej - czytamy w piśmie.
 
Pod stanowiskiem podpisali się radni klubu prezydenta Krzysztofa Żuka.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.