Reklama

Reklama

Lublin: Radni mówią "nie" rządowym propozycjom zmian w oświacie. Przygotowali specjalne stanowisko

Opublikowano: czw, 9 wrz 2021 15:21
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Lublin: Radni mówią "nie" rządowym propozycjom zmian w oświacie. Przygotowali specjalne stanowisko - Zdjęcie główne

Radni nie zgadzają się na rządowe propozycje zmian w oświacie. Przygotowali specjalne stanowisko | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Rada Miasta Lublin zdecyduje, czy zostanie przyjęte stanowisko "w sprawie planowanych zmian w ustawie Prawo oświatowe". Autorzy pisma nie zgadzają się na proponowane przez rząd zmiany w oświacie. Wśród zmian jest np. zwiększenie wpływu kuratorów nad funkcjonowaniem szkół.

Reklama

Grupa radnych miejskich przygotowała projekt stanowiska, nad którym Rada Miasta Lublin będzie głosować w trakcie czwartkowej (9 września) sesji. Zgodnie z projektem stanowiska "Rada Miasta Lublin zdecydowanie sprzeciwia się proponowanym przez rząd zmianom w Prawie oświatowym, których celem ma być znaczące zwiększenie uprawnień organu sprawującego nadzór pedagogiczny".

CZYTAJ TAKŻE: Lublin: Coraz więcej zakażeń w szkołach. Poseł Marta Wcisło: Rząd ignoruje czwartą falę koronawirusa, flirtując z antyszczepionkowcami [WIDEO]

- W sposób szczególny, nie możemy się zgodzić na nową formułę organizowania konkursów na dyrektorów szkół i placówek oświatowych oraz zwiększenie wpływu kuratorów na procedurę odwoływania tychże dyrektorów. Dobre relacje współpracy pomiędzy organem prowadzącym, a organem sprawującym nadzór pedagogiczny w placówkach oświatowych tworzone były przez lata. Te relacje wciąż opierają się na wzajemnym zaufaniu i poczuciu odpowiedzialności za wychowanie dzieci i młodzieży - napisali radni.

W piśmie przekonują, że proponowane zmiany w prawie oświatowym mają zburzyć te relacje, ograniczając odpowiedzialność organów prowadzących jedynie do wymiaru organizacyjno-finansowego. Zdaniem radnych duży niepokój budzi również świadome ograniczanie autonomii szkół i placówek oświatowych. Uważają również, że wieloletnie doświadczenie funkcjonowania lubelskich szkół i środowisk działających wokół nich, wykazują, że są to środowiska godne zaufania.

CZYTAJ TAKŻE: Lublin: Nadchodzi nowy rok szkolny. Miasto przygotowuje szkoły na "pierwszy dzwonek"

- Rada Miasta Lublin bardzo wysoko ocenia kreatywność nauczycieli, uczniów i rodziców zaangażowanych w budowanie procesów demokratyzacji naszych szkół. Budowa sprawnego systemu oświaty w Polsce powinna angażować znaczną część naszego społeczeństwa. Oświata jest tą częścią dobra wspólnego, która ma zasadniczy wpływ na rozwój naszych społeczności. Z tego powodu Samorząd Lublina, podobnie jak inne samorządy w Polsce, sprzeciwia się wszelkim próbom centralizacji zarządzania polskimi szkołami - czytamy w projekcie stanowiska.

Głosowanie nad przyjęciem stanowiska ma odbyć się pod koniec czwartkowej sesji. Pod projektem stanowiska podpisali się radni klubu prezydenta Krzysztofa Żuka.

Zgodnie z pomysłem Ministerstwa Edukacji i Nauki, zwiększony byłby nadzór kuratorów oświaty nad szkołami i ograniczony byłby wpływ lokalnych samorządów i rodziców na pracę szkoły. Kurator miałby decydujący głos w komisjach wyłaniających dyrektorów szkół. Ministerstwo twierdzi, że są to potrzebne zmiany, bo kuratorzy dotychczas nie mieli możliwości wyegzekwowania swoich zaleceń. Oprócz tego, kurator mógłby wnioskować do samorządu o odwołanie dyrektora w trakcie roku szkolnego bez wypowiedzenia, jeśli dyrektor nie nie będzie realizował zaleceń kuratora. Ale jednocześnie organ prowadzący nie będzie mógł usunąć dyrektora, nie otrzymując wcześniej pozytywnej opinii kuratora.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.