Reklama

Reklama

Lublin: program wykrywania wad wzroku u dzieci. Ratusz szuka realizatora

Opublikowano: pon, 7 cze 2021 10:45
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin: program wykrywania wad wzroku u dzieci. Ratusz szuka realizatora - Zdjęcie główne

Lublin: program wykrywania wad wzroku u dzieci. Ratusz szuka realizatora | foto Miasto Lublin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zaczął się nabór ofert do konkursu, w którym wyłonieni zostaną realizatorzy programu wczesnego wykrywania wad wzroku u uczniów szkół podstawowych. Badania wśród dzieci będą wykonywane od września do grudnia. Oferty przyjmowane są do 18 czerwca.

Reklama

- Okres uczęszczania do szkoły podstawowej to najbardziej dynamiczny czas w rozwoju młodego organizmu, który wymaga częstego kontrolowania i oceny stanu zdrowia. Szczególnie jest to istotne teraz, w okresie pandemii, po długim okresie nauki zdalnej. Uczniowie spędzali więcej czasu przy ekranach komputerowych, co mogło wpłynąć niekorzystnie na stan ich wzroku. Planowane działania pozwolą nie tylko na przeprowadzenie badań diagnostycznych, ale też na edukację zdrowotną dzieci, ich rodziców oraz kadry pedagogicznej w zakresie dbania o wzrok - mówi Jerzy Kuś, dyrektor Wydziału Zdrowia i Profilaktyki Urzędu Miasta Lublin.
 
Program skierowany jest do dzieci uczęszczających do klas II szkół podstawowych na terenie Miasta Lublin oraz rodziców i nauczycieli. Ma na celu zapobieganie rozwojowi wad wzroku i poprawę funkcji narządu wzroku poprzez wczesne wykrywanie wad wzroku. Elementem programu jest też edukacja uczniów w zakresie dbania o ochronę wzroku i własnego zdrowia. Jednym z założeń jest też uwrażliwienie rodziców i nauczycieli na kwestie wpływu wad wzroku na rozwój dziecka i jego osiągnięcia w nauce.
 
Działania w ramach programu podejmowane są na terenie szkół. Obejmują one przeprowadzenie badań wzroku wśród uczniów oraz organizację spotkań informacyjno-edukacyjnych na temat wczesnego wykrywania nieprawidłowości w zakresie funkcjonowania zmysłu wzroku. Spotkania edukacyjne kierowane są do dzieci, rodziców oraz nauczycieli. Rodzice uzyskują pisemne informacje o wynikach badań wzroku ich dzieci oraz zalecenia, co do dalszego postępowania. Dzieci, u których stwierdzono wady wzroku zostają skierowane do dalszej diagnostyki i leczenia specjalistycznego. Do najczęściej zdiagnozowanych wad wzroku należą: nadwzroczność, krótkowzroczność, zez, zaburzenia widzenia barwnego. Co roku wady wzroku stwierdzane są u ok. 25% uczniów, którzy biorą udział w badaniach.
 
 
W programie będzie mogło wziąć udział 2 tys. uczniów. Na realizację w 2021 r. Miasto przeznaczyło 100 tys. zł.  Program profilaktyczny wczesnego wykrywania wad wzroku i zeza dla uczniów klas II szkół podstawowych finansowany jest ze środków budżetu Miasta Lublin od 2015 r. Łącznie w latach 2015-2020 w programie wzięło udział 9372 uczniów. Od roku 2018 z programu korzysta rocznie ok. 2000 dzieci z kilkudziesięciu lubelskich szkół.
 
Formularz ofertowy oraz szczegółowe warunki konkursu dostępne są na stronie BIP Miasta Lublin. Można je również uzyskać w Wydziale Zdrowia i Profilaktyki Urzędu Miasta Lublin, ul. Spokojna 2, od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.30, w pokoju nr 295.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.