Reklama

Reklama

Lublin: Politechnika Lubelska przygotowuje wystawę "Czarnobylskie Doświadczenie"

Opublikowano: śr, 8 wrz 2021 12:12
Autor: | Zdjęcie: Politechnika Lubelska

Lublin: Politechnika Lubelska przygotowuje wystawę "Czarnobylskie Doświadczenie" - Zdjęcie główne

Politechnika Lubelska przygotowuje wystawę "Czarnobylskie Doświadczenie" | foto Politechnika Lubelska

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Politechnika Lubelska organizuje wystawę "Czarnobylskie Doświadczenie” autorstwa studentki z Wydziału Mechanicznego. Na ekspozycje składa się blisko 40 zdjęć byłej elektrowni atomowej i jej okolic.

Reklama

Magdalena Jung jest anglistką i tłumaczką związaną z Wydziałem Mechanicznym Politechniki Lubelskiej oraz absolwentką podyplomowych studiów dziennikarstwa i komunikacji społecznej, retoryki stosowanej oraz designu miejskiego. W 2016 r. obroniła dyplom w Pracowni Fotografii Konceptualnej w Lubelskiej Szkole Fotografii. Wykładowczyni w Lubelskiej Szkole Fotografii.

Teraz przygotowała wystawę nawiązującą do Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia, byłej elektrowni atomowej i jej okolic, opuszczonym mieście Prypeć i wsi Krasne. Na wystawę składa się blisko czterdzieści fotografii.

-  Z kilkuset ujęć wykonanych wiosną 2017 roku pokazuję niespełna czterdzieści. Oprócz budzącej się co rok na nowo po katastrofie przyrody, uwieczniają one coraz bardziej niszczejące ślady ludzkiej działalności – codziennego życia, pracy i rozrywek w cieniu wielkiego naukowo-przemysłowego projektu. Pokazują to, co dzięki popkulturze wielu z nas wydaje się znajome – teren wokół elektrowni czy kadry z opuszczonego miasta z blokami mieszkalnymi, infrastrukturą służb i słynnym wesołym miasteczkiem. Ale też to, co dziś już w ogóle nie istnieje, jak pochłonięta w ubiegłym roku przez pożar wieś Krasne. Obrazy z wnętrz chałup i z obejść, zwierzęta, które likwidatorzy zobowiązani byli zabić, pozostawione w pośpiechu przedmioty, sprzęty, odzież wisząca jeszcze przy chacie - mówi Magdalena Jung.

CZYTAJ TAKŻE: Lublin: Powstaje nowy ośrodek Uniwersytetu Przyrodniczego. Dla zawodów jeździeckich, zajęć i hipoterapii

Na temat Strefy powstało wiele projektów artystycznych, rozrywkowych, popularyzatorskich i komercyjnych.

- Ani przewodnicy, ani filmy i materiały, jakich mnóstwo znaleźć można na kanałach internetowych celebrytów czy fascynatów Strefy, ani relacje z nielegalnych wypraw "stalkerów” nie pokażą nam tego, co możemy zobaczyć na zdjęciach Magdy Jung. Po pierwsze dlatego, że oko każdej kolejnej dziennikarki i każdego kolejnego turysty widzieć będzie w Strefie coś innego. Po drugie, bo oko Pani Magdaleny oglądało te miejsca innymi niż są teraz, a jej aparat fotograficzny utrwalił je jeszcze zanim obrazy z Prypeci i Czarnobyla zawładnęły masową wyobraźnią - podkreśla dr Magdalena Długosz, kuratorka wystawy.

Wystawa otwarta będzie od piątku (10 września) do 19 listopada w godz.: poniedziałek-piątek: 7.00-20.00, sobota-niedziela: 7.00-15.00 w galerii Centrum Informacji Naukowo-Technicznej (budynek "Rudy”, ul. Nadbystrzycka 36C). Wernisaż zaplanowano na najnliższą sobotę o godz. 13.00.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.