Reklama

Reklama

Lublin: Nagrodzono lekarzy i jednostki ochrony zdrowia. W ramach gali "Lubelskie dla Medyków”

Opublikowano: ndz, 19 wrz 2021 15:55
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W Centrum Spotkania Kultur w Lublinie odbyła się gala pt. "Lubelskie dla Medyków” w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Uhonorowanych zostało 109 pracowników i 43 jednostki ochrony zdrowia, które w trakcie pandemii były liderami i uczestnikami tzw. projektów covidowych.

Reklama

Wydarzenie miało na celu podsumowanie tzw. wsparcia covidowego, które trafiło do jednostek ochrony zdrowia w regionie oraz wręczenie wyróżnień dyrektorom, pielęgniarkom, lekarzom, ratownikom medycznym oraz pracownikom szeroko pojętych służb medycznych za ich ciężką pracę w dobie pandemii COVID-19. Najwyższe samorządowe odznaczenie w regionie - Odznakę Honorową "Zasłużony dla Województwa Lubelskiego” otrzymał prof. Krzysztof Tomasiewicz z SPSK1 w Lublinie. Medale Pamiątkowe Województwa Lubelskiego odebrało 108 pracowników służb medycznych z SPSK1 w Lublinie, a pamiątkowe grawertony trafiły do firm: Biomaxima, Pro Project oraz Fizjomed. Natomiast statuetki powędrowały do: Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej, Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Chełmie, Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Bożego w Lublinie, Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego SP ZOZ w Lublinie, Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu, Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli, Szpitala Neuropsychiatrycznego im. Prof. Mieczysława Kaczyńskiego SP ZOZ, Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Puławach, Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Lublinie oraz Domu Pomocy Społecznej "Kalina" w Lublinie.

CZYTAJ TAKŻE: Lublin: Szpital przy ul. Biernackiego ma już windę. Ma ułatwić funkcjonowanie pacjentom i personelowi

- Funkcjonowanie szpitali oraz jednostek ochrony zdrowia to jeden z priorytetów zarządu województwa, a sytuacja związana z pandemią koronawirusa pozwoliła na przekazanie unijnych środków właśnie tym placówkom. Cieszę się, że możemy nagrodzić i podziękować za tę ciężką i trudną pracę tak dużemu gronu osób i placówek zaangażowanych w walkę z COVID-19 - mówi Jarosław Stawiarski, Marszałek Województwa Lubelskiego.

Dzięki uproszczonym procedurom, wypracowanym wspólnie z Komisją Europejską oraz Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej, władze województwa na przeciwdziałanie neatywnym skutkom COVID-19 przeznaczyły blisko 77 mln zł.

Zastosowanie uproszczonych procedur nastąpiło w projekcie wspólnie realizowanym przez sześć szpitali wojewódzkich. W ich gronie znalazły się: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej (lider), Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Chełmie, Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Jana Bożego w Lublinie, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego SP ZOZ w Lublinie, Szpital Neuropsychiatryczny im. Prof. M. Kaczyńskiego SP ZOZ w Lublinie oraz Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu. W sumie do tych jednostek trafiło przeszło 25,5 mln zł na dodatkowe zadania związane z zakupem sprzętu i adaptacją pomieszczeń - mające na celu przeciwdziałanie skutkom epidemii COVID-19.

Blisko 22 mln zł trafiło także do Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej w Lublinie z przeznaczeniem na dodatkowe zadania związane z zakupem sprzętu, aparatury medycznej i adaptacją pomieszczeń. Te działania w okresie pandemii przyczyniły się do zwiększenia dostępności świadczeń zdrowotnych w zakresie onkologii na terenie województwa lubelskiego.

CZYTAJ TAKŻE: Lublin: Szpital przy al. Kraśnickiej realizuje zabiegi małoinwazyjne. Marszałek województwa: To kolejny krok do stabilizacji w służbie zdrowia

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Chełmie to lider dwóch projektów skierowanych na wzmocnienie bezpieczeństwa pracowników służb medycznych. Ich wartość to ponad 20,5 mln zł. Pieniądze pozwoliły na zakup płynów do dezynfekcji oraz środków ochrony osobistej m.in.: masek, rękawic, przyłbic, płynów do dezynfekcji czy kombinezonów. Wsparciem objęto w sumie 41 placówek (wyróżnionych na Gali), w tym szpitale powiatowe, kliniczne, wojewódzkie oraz jednostki medyczne podległe samorządowi województwa lubelskiego.

Wsparcie dla szpitali uzupełniały dwa projekty realizowane przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Lublinie. Objęte nimi były placówki zajmujące się opieką nad osobami starszymi, schorowanymi oraz z niepełnosprawnościami (np. DPS-y, hospicja czy schroniska dla osób bezdomnych). Na ten cel Zarząd Województwa wygospodarował z RPO WL 2014-2020 w sumie ponad 8,5 mln złotych. W ramach projektów zostały zakupione min. środki ochrony osobistej takie jak: maseczki, rękawiczki, fartuchy, kombinezony, czepki, ochraniacze na buty, pościel jednorazowa, czy środki do dezynfekcji rąk i powierzchni.

 

 
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.