Reklama

Reklama

Lublin: Na Dziesiątej powstanie nowy dom kultury

Opublikowano: śr, 15 wrz 2021 15:25
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin: Na Dziesiątej powstanie nowy dom kultury - Zdjęcie główne

Pracownie Kultury Dziesiąta powstaną w budynku przy ul. Herberta 14 | foto Miasto Lublin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Miasto planuje stworzyć nową placówkę kultury w ramach filii Dzielnicowego Domu Kultury "Bronowice”. Będą to Pracownie Kultury Dziesiąta powstanie przy ul. Herberta. Miasto ogłosiło przetarg na wykonanie prac remontowo-adaptacyjnych w istniejącym pawilonie.

Reklama

- Dzielnicowy Dom Kultury "Bronowice” rozszerza zasięg swojej działalności na kolejną, czwartą już dzielnicę Lublina. Nowa placówka wpisuje się w politykę kulturalną Miasta zmierzającą do zapewnienia stacjonarnej oferty kulturalnej dla mieszkańców we wszystkich dzielnicach. Koncepcja architektoniczna planowanych pomieszczeń zakłada powstanie trzech tematycznych i funkcjonalnych pracowni, w których swoje pasje i zainteresowania będą mogli rozwijać mieszkańcy w każdym wieku. Z oferty zajęć w nowoczesnych pracowniach skorzystają zarówno dzieci, młodzież, jak też dorośli i seniorzy. Ważnym aspektem przy realizacji tego zadania będzie dostosowanie pomieszczeń dla osób z niepełnosprawnościami - mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. kultury, sportu i partycypacji.
 
 
Inwestycja zakłada przebudowę i zmianę sposobu użytkowania pomieszczeń w wydzielonym lokalu. Pierwotnie była tam apteka - w budynku handlowo-usługowym na Osiedlu im. L. Kruczkowskiego. Przebudowa dotyczy części pawilonu o pow. 227 mkw, który zostanie przystosowany do pełnienia nowej funkcji domu kultury. Powstaną trzy pracownie: familijno-animacyjna, plastyczna i foto-video. Poza tym planuje się: szatnię, sanitariaty, pomieszczenie socjalne, pomieszczenie porządkowe, korytarz i wiatrołap z wejściem od strony ul. Herberta. Zostaną wymienione wszystkie instalacje: centralnego ogrzewania, wodno-kanalizacyjne, wentylacji oraz elektryczne i teletechniczne.
 
- W ramach przebudowy lokalu zostaną wydzielone pomieszczenia w nowym układzie ścian działowych, co wiąże się z wykonaniem wcześniejszych prac rozbiórkowych, skuciem posadzek i demontażem istniejących elementów zabudowy oraz wykonaniem nowych ścian w systemie zabudowy gipsowo-kartonowej, wylaniem nowych posadzek, położeniem parkietów, montażem drzwi i parapetów oraz wykonaniem łazienek - informuje Monika Głazik z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.
 
Sala animacyjna o pow. 47 mkw. w kolorystyce szaro-turkusowej będzie w części wschodniej lokalu. Zostanie ona wyposażona w regały, fotele i pufy, stoliki pod laptopy oraz w około 100-calowy telewizor z projektorem podłogi interaktywnej. Nowy parapet z drewna dębowego będzie pełnił również funkcję siedziska dla około 10 osób. Pracownia foto-video o pow. 55 mkw. zaprojektowano jako pomieszczenie bez okien i doświetlenia naturalnego z uwagi na przeznaczenie do działań fotograficzno-filmowych. W pracowni zaprojektowano cykloramę w rozmiarach 531 cm x 350 cm, czyli zakrzywioną, białą ścianę używaną jako tło w sesjach fotograficznych lub produkcjach video, która właściwie oświetlona, daje wrażenie braku perspektywy za fotografowanym obiektem. Ze względu na charakter sali przewidziano montaż 7 tzw. floorboxów, czyli kaset podłogowych do montażu gniazd elektrycznych i internetowych oraz sufitowego systemu do zawieszania tła i oświetlenia. Wśród wyposażenia będą: aparaty fotograficzne, obiektywy, lampy, nadajniki, statywy, projektor i gimbal. Pracownia plastyczna o pow. 45 mkw., wydzielona od strony zachodniej lokalu, będzie stwarzać możliwość nabywania oraz poszerzania wiedzy i umiejętności w zakresie malarstwa, rysunku, grafiki oraz rękodzieła. Na jednej ze ścian zostanie zamontowana listwa umożliwiająca powieszenie szklanych antyram z pracami uczestników zajęć w celach ekspozycji.
 
 
- Opracowana przez Miasto koncepcja architektoniczno-budowlana opiera się na zasadzie projektowania uniwersalnego, zapewnia więc dostęp do instytucji bezpośrednio z poziomu terenu przed budynkiem. Wewnątrz zachowana będzie właściwa szerokość korytarzy i drzwi wejściowych, podłogi antypoślizgowe oraz dostęp do sanitariatów dla osoby na wózku, na zewnątrz zaś odpowiednia liczba i szerokość miejsc postojowych oraz obniżenie krawężników w ciągach pieszych - dodaje Monika Głazik.
 
Przebudowa lokalu przy ul. Herberta 14 na fillię DDK powinna zostać zrealizowana w ciągu czterech miesięcy od podpisania umowy z wyłonionym w przetargu wykonawcą. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.