Reklama

Reklama

Lublin: Miasto świętuje 30-lecie partnerstwa z niemiecką miejscowością. Szykują wystawę

Opublikowano: pt, 3 wrz 2021 12:21
Autor: | Zdjęcie: Wikipedia - Plac Litewski

Lublin: Miasto świętuje 30-lecie partnerstwa z niemiecką miejscowością. Szykują wystawę - Zdjęcie główne

Wystawa będzie na Placu Litewskim | foto Wikipedia - Plac Litewski

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Z okazji przypadającej w 2021 roku 30. rocznicy podpisania umowy partnerskiej między Lublinem i niemieckim miastem Münster, obie miejscowości zorganizowały międzynarodową wystawę. To ekspozycja prac malarskich i grafik w formie plansz fotograficznych "Pomost kultury. Lublin – Münster. Święto przyjaźni”.

Reklama

- Niemieckie miasto Münster było jednym z pierwszych miast partnerskich Lublina. Podpisana w 1991 roku umowa zapoczątkowała wieloletnią, udaną i bardzo dynamiczną współpracę, którą obecnie kontynuujemy i rozwijamy, ucząc się od siebie nawzajem. W tym samym roku został również podpisany traktat o przyjaźni i dobrym sąsiedztwie między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec. W tym roku przypada 30. rocznica obu tych wydarzeń. Obecnie współpraca z niemieckim miastem prowadzona jest na wielu płaszczyznach  przede wszystkim edukacyjnej, kulturalnej i społecznej. Umożliwia nie tylko realizację wspólnych projektów i wymianę dobrych praktyk, ale przede wszystkim wzajemne poznanie i jednoczenie się obu narodów - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.
 
Do projektu z okazji 30-lecia partnerstwa Lublina i Münster włączyli się polscy i niemieccy plastycy. Prace malarskie i grafiki wykonali polscy artyści ze Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Lubelski: Krzysztof Bartnik, Andrzej Cwalina, Mariusz Drzewiński, Agnieszka Jankowska, Zbigniew Olszewski, Joanna Polak, Artur Popek, Krystyna Rudzka-Przychoda, Krzysztof Szymanowicz, Sławomir Toman, Jacek Wojciechowski, Zbigniew Woźniak,Tomasz Zawadzki. Do projektu przyłączyli się również niemieccy twórcy zrzeszeni w organizacji artystycznej pART96 e.V. Künstlergemeinschaft Münster: Maria Teresa Andrés, Maria Allefeld, Lioba Feld, Parinas Ferdous, Elisabeth Flechtner, Afsaneh P. Kafifar, Marion Reicher, Benno Sökeland. Kuratorem polskim wystawy jest Krystyna Rudzka-Przychoda, a kuratorem niemieckim Elisabeth Flechtner.
 

Motywem przewodnim wystawy "Pomost kultury. Lublin  Münster. Święto przyjaźni/Kultur Bogen. Lublin  Münster. Freundschaft Feiern” jest tolerancja, zaufanie i przyjaźń. Wystawa będzie prezentowana w obu miastach. Fotografiom prac malarskich i grafik towarzyszyć będą opisy w językach polskim, niemieckim i angielskim przedstawiające zarówno uczestników wystawy, jak i relacje między miastami. 
 
Uroczyste otwarcie wystawy na Placu Litewskim odbędzie się w poniedziałek (6 września) o godz. 12.00. Wystawę będzie można oglądać na Placu Litewskim w Lublinie od 4 do 16 września, natomiast w Münster w Überwasserkirche (Überwasserkirchplatz 4) w dniach 15 października - 12 listopada.
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.