Reklama

Reklama

Lublin: Łatwiej będzie sprawdzić, czy uczeń ma opłacony obiad. Uruchomiono specjalny system

Opublikowano: czw, 30 wrz 2021 05:00
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin: Łatwiej będzie sprawdzić, czy uczeń ma opłacony obiad. Uruchomiono specjalny system - Zdjęcie główne

Uruchomiono specjalny system | foto Miasto Lublin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W miejskich stołówkach 55 szkół i placówek oświatowych funkcjonuje system elektronicznych kart. To jeden z elementów jednolitego oprogramowania do prowadzenia nauki, jak i administrowania i zarządzania różnymi procesami w oświacie.

Reklama

-  Jednym z obszarów projektu unijnego zrealizowanego przez Miasto było zintegrowanie systemu księgowego w szkołach z oprogramowaniem związanym z wyżywieniem uczniów szkół i wychowanków burs. Spełnia on zadanie elektronicznego abonamentu w stołówce, gdzie uczeń przykładając kartę do zainstalowanego czytnika potwierdza odebranie posiłku. Nowe rozwiązanie jest bardzo wygodne zarówno dla samych uczniów, pracowników stołówek jak i rodziców. Na przykład, dzięki integracji z witryną rodzica w dzienniku, ułatwia zgłaszanie nieobecności na posiłku. Podobne elektroniczne narzędzia ewidencjonują czas obecności dzieci w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych - mówi Mariusz Banach, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. oświaty i wychowania.
 
 
Elektroniczne karty w stołówkach zapewnia placówka oświatowa. Szkoła lub bursa dokonuje też skonfigurowania karty osobom korzystającym ze stołówki.
 
- Uczeń przykładając kartę do zainstalowanego czytnika NFC potwierdza odbiór posiłku (śniadania, obiadu, kolacji) – w zależności od placówki. Po przyłożeniu karty, informacje wyświetlane na rejestratorze stołówkowym to: m.in. imię ucznia, informacja o wydaniu posiłku, informacja dla wydającego posiłek o liczbie zaplanowanych lub wydanych posiłków. W niektórych szkołach w stołówkach zainstalowano również dodatkowy czytnik, gdzie po przyłożeniu karty uczeń może sprawdzić, czy w danym dniu jest uprawniony do posiłku (nie została zgłoszona nieobecność na obiedzie lub czy posiłek został opłacony) - wyjaśnia Monika Głazik z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.
 
Elektroniczne karty są elementem systemu Opłaty Vulcan wdrożonego w stołówkach szkolnych oraz stołówkach burs, który został zintegrowany z systemem księgowym KSAT2000i, systemami obsługi stołówki i magazynu Stołówka Vulcan i Magazyn Vulcan oraz z dziennikiem elektronicznym UONET+. System Opłaty Vulcan wdrożony jest w 46 szkołach podstawowych oraz zespołach szkół, 4 bursach szkolnych, 4 ośrodkach specjalnych oraz Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii. Obsługuje on proces zakładania umów żywieniowych, zgłaszania nieobecności na posiłku, podsumowuje i wylicza opłaty za posiłki. Zintegrowanie tych aplikacji ma ułatwić rodzicom sprawdzenie i opłacenie należności za wyżywienie lub zgłosić nieobecność dziecka na obiedzie. Z kolei pracownikom stołówki System ma ułatwić pracę, bo pracownik wydający posiłki nie musi sprawdzać czy uczeń ma wykupiony obiad. Tę część weryfikuje rejestrator stołówkowy po zeskanowaniu karty.
 
 
Taki system opłat funkcjonuje w 68 przedszkolach i 24 oddziałach przedszkolnych w szkołach do obsługi procesu rozliczania opłat za pobyt i wyżywienie.
 
- W jednostkach tych system jest zintegrowany z e-dziennikiem przedszkolnym oraz z systemem elektronicznego ewidencjonowania obecności dzieci. Jednostki te zostały wyposażone w rejestratory obecności, za pomocą których rodzic lub opiekun przyprowadzający i odbierający dziecko, samodzielnie potwierdza godziny pobytu dziecka w placówce. Tak ewidencjonowana obecność jest powiązana z opłatą za pobyt, która prezentowana jest w module rodzica w dzienniku - dodaje Monika Głazik.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.