Reklama

Reklama

Lublin: Jesienne wydarzenia dla seniorów. Miasto przygotowało kilka tygodni atrakcji

Opublikowano: czw, 23 wrz 2021 05:00
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin: Jesienne wydarzenia dla seniorów. Miasto przygotowało kilka tygodni atrakcji - Zdjęcie główne

Jesienne wydarzenia dla seniorów. Miasto przygotowało kilka tygodni atrakcji | foto Miasto Lublin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jesienią na lubelskich seniorów czekają koncerty, wystawy, spektakle muzyczno - kabaretowe, warsztaty kulinarne, artystyczne i wokalne. Dzięki współpracy ze Strażą Miejską odbędą się też prelekcje o bezpieczeństwie oraz utrudnieniach, z którymi spotykają się osoby starsze w codziennym życiu.

Reklama

Jesień dla seniorów
 
Jesienią przypadają dwa święta senioralne. 1 października przypada Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, a 20 października Europejski Dzień Seniora. Zdaniem władz maista jest to doskonały moment, aby zwrócić szczególną uwagę na potrzeby seniorów w różnych sferach życia społecznego i zaprezentować liczne działania, które są im dedykowane. 
 
 
- Poprzez jesienne wydarzenia będziemy promować wśród najstarszych mieszkańców Lublina aktywność w wielu wymiarach - począwszy od sfery artystycznej, poprzez kulinaria, aż po kwestie prozdrowotne, ekologię i bezpieczeństwo. Liczymy na to, że dzięki temu nasi seniorzy będą mieli szansę na rozwój swoich pasji, zainteresowań i poszerzenie wiedzy, ale przede wszystkim na spotkania i ciekawe rozmowy. Jest to niezmiernie ważne, zwłaszcza w kontekście tak trudnego dla seniorów okresu izolacji i dystansu społecznego - mówi Monika Lipińska, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. społecznych.
 
W ramach cyklu jesiennych inicjatyw zaplanowano m.in.  prelekcje poświęcone bezpieczeństwu seniorów. Spotkania te będą prowadzili przedstawiciele Straży Miejskiej Miasta Lublin, którzy włączyli się w organizację jesiennych zajęć i współpracę z lubelskimi seniorami.
 
 
- Działalność Straży Miejskiej to szerokie spektrum spraw, wśród których interwencje związane z ruchem drogowym to tylko wąski wycinek. Dlatego podczas zaplanowanych spotkań z seniorami przeprowadzimy cykl zajęć profilaktycznych, który będzie obejmował obszary tematyczne z zakresu ekologii, m. in. smogu, spalania odpadów, użytkowania pieców co. Opowiemy również o kwestiach związanych z parkowaniem, ulicznym handlem czy uciążliwymi sąsiadami. Część zajęć poświęcimy problemowi przemocy w rodzinie i bezpieczeństwu w miejscu zamieszkania. Liczymy na to, że podczas spotkań seniorzy podzielą się z nami informacjami o napotykanych w przestrzeni miejskiej problemach i utrudnieniach, którym będziemy starali się przeciwdziałać - mówi Jacek Kucharczyk, komendant Straży Miejskiej Miasta Lublin.
 
Szczegółowy harmonogram wydarzeń
 
22 września
 
Centrum Usług Socjalnych, ul. Lwowska 28,
 
godz.10.30 – spotkanie z przedstawicielem Straży Miejskiej i pogadanka nt. bezpieczeństwa seniorów. Główne tematy: zadania, obowiązki i kompetencje SM, sposoby kontaktu z dzielnicowymi SM, ekologia (smog, bezpańskie zwierzęta, palenie ognisk i liści w mieście), ruch pojazdów i komunikacji (niewłaściwe i uciążliwe parkowanie, obsługa parkometrów) oraz sprawy dotyczące mieszkańców (bezpieczeństwo i utrudnienia w miejscu zamieszkania, współżycie z uciążliwymi sąsiadami, zakłócanie spokoju, grillowanie na balkonach).
 
23 września
 
Zespół Ośrodków Wsparcia w Lublinie, ul. Lwowska 28,
 
godz. 14.00 – uroczyste rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Otwórz drzwi swojej domowej galerii”.
 
Podczas spotkania, któremu towarzyszyć będzie wystawa, wręczone zostaną nagrody autorom wyróżnionych prac. Konkurs został ogłoszony w maju 2021 roku i jego adresatem byli mieszkańcy Lublina w wieku 60+. Inicjatywa miała na celu aktywizację najstarszych mieszkańców Lublina, pobudzanie aspiracji twórczych, promowanie talentów artystycznych seniorów oraz przełamywanie lęków utrwalonych u osób starszych z powodu pandemii wirusa SARS-CoV-2. Ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną w uroczystości wezmą udział wyłącznie zaproszeni goście.
 
godz. 15.00 – 28 edycja warsztatów kulinarnych "Zero Waste, czyli jak nie marnować żywności”. Warsztaty poprowadzi Fundacja Wolne Miejsca. W ramach tej inicjatywy zostanie zorganizowana wspólna degustacja dań. Wydarzenie uświetni występ chóru Zespołu Ośrodków Wsparcia. W spotkaniu wezmą udział seniorzy, którzy potwierdzili telefonicznie swoją obecność (nr telefonu: 81 466 55 60).
 
23 września – 30 września
 
Zespół Ośrodków Wsparcia w Lublinie, ul. Lwowska 28,
 
godz. 10.00 - 14.00 wystawa pokonkursowa "Otwórz drzwi swojej domowej galerii”. Wstęp możliwy tylko i wyłącznie po telefonicznej rezerwacji pod nr telefonu: 81 466 55 60.
 
24 września
 
Centrum Dziennego Pobytu nr 1, ul. Poturzyńska 1,
 
godz. 10.30 –  spotkanie z przedstawicielem Straży Miejskiej i pogadanka nt. bezpieczeństwa seniorów. Poruszone zostaną tematy: zadania, obowiązki i kompetencje SM, sposoby kontaktu z dzielnicowymi SM, ekologia (smog, bezpańskie zwierzęta, palenie ognisk i liści w mieście), ruch pojazdów i komunikacji (niewłaściwe i uciążliwe parkowanie, obsługa parkometrów) oraz sprawy dotyczące mieszkańców (bezpieczeństwo, utrudnienia w miejscu zamieszkania, współżycie z uciążliwymi sąsiadami, zakłócanie spokoju, grillowanie na balkonach).
 
27 września
 
Centrum Dziennego Pobytu nr 1, ul. Poturzyńska 1,
 
godz. 10.00 – prelekcja "Zdrowe żywienie” połączona z analizą ciała uczestników
 
Centrum Dziennego Pobytu nr 2, ul Gospodarcza 7,
 
godz. 10.30 – spotkanie z przedstawicielem Straży Miejskiej i pogadanka nt. bezpieczeństwa seniorów. Główne tematy: zadania, obowiązki i kompetencje SM, sposoby kontaktu z dzielnicowymi SM, ekologia (smog, bezpańskie zwierzęta, palenie ognisk i liści w mieście), ruch pojazdów i komunikacji (niewłaściwe i uciążliwe parkowanie, obsługa parkometrów) oraz sprawy dotyczące mieszkańców (bezpieczeństwo i utrudnienia w miejscu zamieszkania, współżycie z uciążliwymi sąsiadami, zakłócanie spokoju, grillowanie na balkonach).
 
28 września
 
Centrum Dziennego Pobytu nr 3, ul. Niecała 16,
 
godz. 10.30 – spotkanie z przedstawicielem Straży Miejskiej i pogadanka nt. bezpieczeństwa seniorów, w szczególności: zadania, obowiązki i kompetencje SM, sposoby kontaktu z dzielnicowymi SM, ekologia (smog, bezpańskie zwierzęta, palenie ognisk i liści w mieście), ruch pojazdów i komunikacji (niewłaściwe i uciążliwe parkowanie, obsługa parkometrów) oraz sprawy dotyczące mieszkańców (bezpieczeństwo i utrudnienia w miejscu zamieszkania, współżycie z uciążliwymi sąsiadami, zakłócanie spokoju, grillowanie na balkonach).
 
godz. 13.00 – Święto Pieczonego Ziemniaka
 
29 września
 
Dom Pomocy Społecznej im. Św. Jana Pawła II w Lublinie, ul. Ametystowa 22,
 
godz. 10.00 – "Mimozami jesień się zaczyna …" – spotkanie muzyczno-integracyjne Mieszkańców Domu Pomocy Społecznej.
 
Centrum Dziennego Pobytu nr 2, ul. Gospodarcza 7,
 
godz. 10.30 – występ kabaretu w wykonaniu uczestników CDP4 oraz grillowanie na świeżym powietrzu.
 
30 września
 
Dom Pomocy Społecznej "Betania”, al. Kraśnicka 223,
 
godz. 8.30 - 9.45 – "Serdeczny radiowęzeł” czyli muzyczny koncert życzeń
 
godz. 9.30 - 12.00 – "Przed Seniorem świat otworem...Talent mamy, więc to światu ogłaszamy...” – prezentacja talentów i prac Mieszkańców DPS Betania, koncert gitarowo-wokalny, recytacja poezji, wystawa prac plastycznych, spotkanie integracyjne, przygotowanie jesiennej sałatki i świeżego soku jabłkowego, degustacja, karaoke.
 
Centrum Dziennego Pobytu nr 4, ul. Pozytywistów 16,
 
godz. 11.00 oraz godz. 13.00 – "Powitanie Jesieni”
 
Dzienny Dom "Senior+”, ul. Jana Pawła II 11,
 
godz.11.00 – warsztaty rozwijające samoświadomość i akceptację emocji, dostarczające sposobów radzenie sobie ze stresem i trudnymi emocjami, ze szczególnym uwzględnieniem idei Mindfulness. Głównym celem warsztatów jest nabycie przez seniorów wiedzy dotyczącej inteligencji emocjonalnej jako profilaktyki chorób o podłożu psychicznym i podstawy do budowania stabilności emocjonalnej. Poruszone zostaną tematy: Inteligencja Emocjonalna jako profilaktyka zdrowia psychicznego, Radzenie sobie ze stresem i kontrola emocji, Sposoby radzenia sobie ze stresem.
 
Centrum Usług Socjalnych, przy ul. Lwowskiej 28,
 
godz. 10:30 – zajęcia pt. "Terapeutyczna moc psa” będą prowadzone przez dyplomowanego behawiorystę zwierząt towarzyszących COAPE Panią Magdaleną Świątkowską wraz z jej podopieczną Whoopi.
 
W trakcie spotkań seniorzy zapoznają się z najnowszymi trendami w zakresie opieki nad zwierzętami, posłuchają o pochodzeniu psa i kota oraz o tym, na co zwracać uwagę w relacjach z czworonożnymi pupilami. Poznają znaczenie słów petsitter, behawiorysta, dogoterapia, a także treści jakie niesie za sobą żółta wstążeczka przywiązana do obroży psa. W trakcie spotkań uczestnicy mają możliwość kontaktu ze szczeniakiem trenując z nim komendy, głaszcząc i karmiąc, a także podzielić się swoimi doświadczeniami. Warunkiem wzięcia udziału w zajęciach jest potwierdzenie chęci uczestnictwa do 29 września do godz.14.00 pod numerem tel. 81 466 55 60.
 
1 października
 
Centrum Usług Socjalnych, ul. Lwowska 28,
 
godz. 10.30 – wyjście uczestników Centrum Usług Socjalnych do Miejskiej Biblioteki Publicznej, Filia Nr 2 na prezentację multimedialną o Stanisławie Lemie. Udział możliwy tylko i wyłącznie  po telefonicznej rezerwacji pod nr telefonu: 81 466 55 60.
 
godz. 19.00 – wyjście seniorów z Centrum Dziennego Pobytu nr 1 przy ul. Poturzyńskiej 1 do Filharmonii Lubelskiej na koncert symfoniczny.
 
Pracownie Kultury Tatary, ul. Hutnicza 28 A,
 
godz. 12:00 - 13:30 – bezpłatne warsztaty artystyczne dla seniorów „Rękodzielnia - kwiaty z bibuły”. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się jak powstają kwiaty w tradycyjnej, ludowej formie oraz wykonają ozdoby z grubej bibuły, krepiny. Każdy będzie miał szansę zmierzyć się z formą tulipana, róży czy chryzantemy. Z gotowych kwiatków zostaną ułożone retro bukieciki lub uwite kolorowe wianki. Wstęp wolny, po wcześniej rejestracji telefonicznej pod numerem: 81 746 61 94.
 
DDK "Bronowice”, ul. Krańcowa 106,
 
godz. 14:00 - 15:30 - Projekt Senior - makramowe bransoletki. Makrama to jedna z technik rzemiosła, polegająca na wiązaniu specjalnych splotów z różnego rodzaju sznurków, w jej tradycyjnym i współczesnym wydaniu. Przy ich pomocy powstaną bransoletki. Wstęp wolny po wcześniejszej rejestracji telefonicznej pod numerem: 81 442 74 75.
 
Pracownie Kultury Tatary, ul. Hutnicza 28 A
 
godz. 18:00-19:30 – warsztaty wokalne dla seniorów. Otwarte warsztaty wokalne to propozycja dla pasjonatów śpiewu i muzyki. Uczestnicy warsztatów poznają tajniki śpiewu zespołowego. W programie warsztatów znajdą się ćwiczenia wokalne, nauka prawidłowego oddechu i artykulacji, interpretacji oraz sztuki śpiewu wielogłosowego. Wstęp wolny po wcześniejszej rejestracji telefonicznej pod numerem pod numerem: 81 746 61 94.
 
4 października
 
Dom Pomocy Społecznej dla Osób Niepełnosprawnych Fizycznie, ul. Kosmonautów 78,
 
godz. 11.00 – koncert fortepianowy
 
godz. 11.45 – otwarcie Ogólnopolskiej Wystawy Puzzli w Małej Galerii
 
6 października
 
Dom Pomocy Społecznej im. Matki Teresy z Kalkuty ul. Głowackiego 26,
 
godz. 10:30 - 12:00 – impreza "Święto pieczonego ziemniaka”. W programie : historia ziemniaka, wystawa sprzętu rolniczego do kopania ziemniaków, konkursy związane z ziemniakiem, wspólne biesiadowanie, koncert kapeli "Dąbrowica”.
 
22 października
 
Dom Pomocy Społecznej im. Św. Jana Pawła II, ul. Ametystowa 22,
 
godz. 10.00 – wspomnienie Patrona Domu Św. Jana Pawła II połączone z obchodami 10-lecia placówki.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.