Reklama

Reklama

Lublin: Chcieli mieć nowoczesny sprzęt do operacji okulistycznych. Miasto nie pomoże w sfinansowaniu

Opublikowano: 4 sierpnia 2021 16:23
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Lublin: Chcieli mieć nowoczesny sprzęt do operacji okulistycznych. Miasto nie pomoże w sfinansowaniu - Zdjęcie główne

Chcieli mieć nowoczesny sprzęt do operacji okulistycznych. Miasto nie pomoże w sfinansowaniu | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Miasto nie sfinansuje sprzętu dla Kliniki Okulistyki Ogólnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. O pieniądze na nowoczesny system wizualizacji Chirurgii 3D poproszono w petycji, przekonując m.in., że zwiększy on bezpieczeństwo pacjentów, lekarzy i przy okazji pomoże studentom w nauce oraz, że w takiej operacji ma możliwość brać udział cały świat.

Reklama

Do Krzysztofa Żuka - prezydenta Lublina wpłynęła petycja w sprawie przeznaczenia środków finansowych dla Kliniki Okulistyki Ogólnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Autorzy na wstępie podkreślili, że wiedzą, iż są wielkie potrzeby społeczne mieszkańców w różnych dziedzinach życia, a budżet miasta zabezpiecza najważniejsze z nich by zapewnić komfort, zdrowie i bezpieczeństwo ogółu. Dodają też, że każdego roku na promocję naszego miasta przeznaczana jest pokaźną kwotę.

- Pragnę zaproponować Panu Prezydentowi promocję Lublina poprzez udział we wsparciu finansowym zdrowia. Realizujemy w gminie wiele projektów dotykających tej ważnej potrzeby, dlatego dziś, zwracam się o możliwość zaangażowania środków finansowych dla Kliniki Okulistyki Ogólnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Celem jest wsparcie w nabyciu najnowocześniejszego systemu wizualizacji Chirurgii 3D. Udział nasz może pomóc w zakupie sprzętu, który przywróci sprawność wielu osobom niepełnosprawnym - niewidzącym - czytamy w petycji.

CZYTAJ TAKŻE: Lublin: Uniwersytet Medyczny podsumowuje rekrutację. Kandydatów kilkaset więcej niż w ubiegłym roku

Dalej autorzy przekonują, że pomoc finansowa dla Kliniki przyniesie miastu sławę w skali Polski i w skali światowej. Kolejnym argumentami "za" według wnioskujących jest to, że w porównaniu do konwencjonalnych zabiegów, użycie wizualizacji 3D pozwala na: - operowanie z użyciem mniejszego natężenia światła, które jest bezpieczniejsze dla pacjenta. Podkreślają, że umożliwia to lepsze obrazowanie operowanych tkanek, poprawia komfort pracy chirurga, umożliwiając przyjęcie wygodniejszej i swobodniejszej pozycji ciała podczas długotrwałych zabiegów. Zaznaczają, że taki sprzęt ma doskonałe właściwości edukacyjne, bo umożliwia lepsze współuczestnictwo w operacji, udostępniając mikroskopowy obraz widziany przez chirurga asystującym i uczącym się na sali operacyjnej bądź też na wykładach i kursach. Dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo chirurga, oddalając go od operowanej osoby, co ma szczególne znaczenie w czasie pandemii.

Koszt zakupu Systemu wizualizacji 3D wynosi ok. 350 tys. zł i jest to najnowszy sposób obrazowania w trakcie operacji witreoretinalnych. Składa się na niego kamera o wysokiej rozdzielczości, która zapewnia polepszony kontrast barwny z porównywalną głębią ostrości, oraz ekran wyświetlacza 3D.

- Dzięki finansowemu wsparciu operacje okulistyczne mogą być szybsze, bezpieczniejsze dla pacjentów, wygodniejsze dla lekarzy i udostępniane na żywo na salach wykładowych dla studentów. Zrobotyzowany system wizualizacji przekazuje informacje optyczne, nawigacyjne i symulacyjne do okularu mikroskopu i wyświetla je na dużych monitorach na sali operacyjnej. W takiej operacji ma możliwość brać udział cały zainteresowany świat i inni chirurdzy mogą czynnie uczestniczyć w zabiegu - czytamy w petycji.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus: Minister zdrowia o czwartej fali pandemii. Lockdowny w zależności od poziomu szczepień

Autorzy podkreślają, że system pozwala przeprowadzać operacje mikrochirurgiczne bez konieczności patrzenia w okular mikroskopu operacyjnego. Wyjaśniają, że operator widzi obraz przetworzony przez kamerę 3D wyświetlany na dużym monitorze, a jego pozycja podczas zabiegów wykonywanych metodą wizualizacji jest właściwa, wyprostowana. Tłumaczą również, że pracuje on w specjalnych pasywnych, polaryzacyjnych okularach 3D i w trakcie operacji patrzy na ekran wyświetlacza 3D i nowe wyświetlacze nie zniekształcają obrazu nawet wtedy, gdy operator porusza głową. 

- Z przekonaniem wiem, że udział naszych środków finansowych zainwestowanych w ten sposób przyniesie korzyści niewymierne w szczególności sprawność i wdzięczność tych, którym ten "empatyczny odruch finansowy” pomógłby w nauce, pracy i odzyskaniu zdrowia. Zapewniam Pana, że środki finansowe przeznaczone na zdrowie dzieci i dorosłych pacjentów, przyniosą chlubę Miastu, a Klinice umożliwią dalszy rozwój precyzyjnej chirurgii okulistycznej w Lublinie mieście, które wybrzmiewało będzie w różnych językach - podsumowują wnioskujący.

CZYTAJ TAKŻE: Lublin: petycja "Pilnuj budżetu" środowisk narodowych i pro-life. Radni wydali opinię [WIDEO]

W odpowiedzi ze strony władz miasta można przeczytać, że Miasto Lublin, z powodu liczby i zakresu realizowanych zadań, nie jest w stanie zapewnić finansowania wszystkich potrzeb zgłaszanych przez podmioty lecznicze. Jednocześnie podkreślono, że miasto na bieżąco wspiera placówki medyczne w zakresie zadań realizowanych na rzecz mieszkańców Lublina.

- Doskonałym przykładem jest pomoc udzielona podmiotom, które podjęły walkę z pandemią SARS-COV-2. Tylko w pierwszych tygodniach pandemii środki finansowe z budżetu miasta oraz sprzęt niezbędne dla z przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa zostały rozdysponowane do poszczególnych zakładów opieki zdrowotnej w mieście Lublin, w tym zarówno szpitali klinicznych, jak i jednostek prowadzonych przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego - jest napisane w odpowiedzi na petycję.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.