Reklama

Reklama

Lublin: Centrum Spotkania Kultur rozświetli się na złoto. Wiemy dlaczego

Opublikowano: pon, 27 wrz 2021 15:20
Autor: | Zdjęcie: Wikipedia

Lublin: Centrum Spotkania Kultur rozświetli się na złoto. Wiemy dlaczego - Zdjęcie główne

Centrum Spotkania Kultur w Lublinie | foto Wikipedia

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Fasada Centrum Spotkania Kultur zostanie podświetlona w złotym kolorze. W ten sposób instytucja włącza się w akcję Złoty Wrzesień, która jest organizowana z okazji trwającego Miesiąca Świadomości Nowotworów Dziecięcych.

Reklama

Wrzesień to Miesiąc Świadomości Nowotworów Dziecięcych, a jego symbolem jest kolor złoty. Dlatego w środę (29 września) o godz. 20.00 z inicjatywy portalu Onkologia-Dziecieca.pl fasada budynku Centrum Spotkania Kultur zostanie podświetlona na złoto za sprawą akcji #GoldSeptember czyli Złotego Września. Coroczny międzynarodowy Złoty Wrzesień – Miesiąc Świadomości Nowotworów Dziecięcych ma na celu zwiększenie wsparcia, finansowania i świadomości na temat nowotworów wieku dziecięcego.

W ostatnim tygodniu akcji na złoty kolor zostały podświetlone obiekty w m.in. w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu, Kielcach, Olsztynie, Toruniu, Gorzowie Wielkopolskim i ponownie na Śląsku. Akcja 1 września rozpoczęło oświetlenie siedziby Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Na całym świecie partnerzy kampanii rozświetlili złotym światłem takie budowle jak: Tower w Londynie, wieżowce w Toronto, Kuala Lumpur w Malezji czy Shenzen w Chinach.
 
 
- Akcja Złotej wstążki i Złoty miesiąc są inicjatywą SIOP Europe - Europejskiego Towarzystwa Onkologii Dziecięcej - mającą na celu zwrócenie uwagi na problemy dzieci chorujących na nowotwory oraz uhonorowania tych, które zwycięsko przeszły przez tę chorobę. Złota wstążka symbolizuje wszystkie nowotwory dziecięce. Dzięki zrzeszonym w Organizacji onkologom dziecięcym, a także organizacjom rodzicielskim podejmowane są działania na rzecz nowych, skutecznych terapii u dzieci z nowotworami, poprawy opieki nad osobami wyleczonymi w dzieciństwie z tej choroby (jest ich obecnie w Europie ok. 500 000), oraz zmniejszenia różnic pomiędzy krajami europejskimi w dostępie do nowoczesnej terapii, co przekłada się na niwelowanie różnic w wyleczalności. Należy podkreślić, że obecnie ponad 80% dzieci z rozpoznaniem różnych nowotworów ma szansę na pełne wyleczenie, a w niektórych typach nowotworów nawet powyżej 90% - mówi prof. Jerzy Kowalczyk, kierownik Kliniki Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
 
- Przyłączamy się do kampanii społecznych - w środę o 20:00 fasada CSK rozbłyśnie na złoto w ramach Międzynarodowy Złoty Wrzesień – Miesiąc Świadomości Nowotworów Dziecięcych - potwierdza Andrzej Goliszek, rzecznik prasowy CSK w Lublinie.
 
Każdego roku u dzieci i młodzieży w Europie diagnozuje się ok. 35 000 nowych zachorowań na nowotwory dziecięce, a w Polsce - ok. 1200. Należą one do głównych przyczyn zgonów dzieci w Europie, odpowiadają za około ¼ zgonów dzieci w wieku 5-14 lat.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.