Reklama

Reklama

Lubelski dąb w finale konkursu Drzewo Roku

Opublikowano: wt, 2 mar 2021 11:30
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dąb rosnący przy ul. Bohaterów Monte Cassino znalazł się w finale konkursu Drzewo Roku 2021. Zwycięskie drzewo zostanie wybrane w czerwcu w głosowaniu internetowym.

Reklama

- Bardzo się cieszymy z otrzymanej nominacji, zwłaszcza, że lubelskie drzewo po raz pierwszy znalazło się w finale konkursu Drzewo Roku. Dąb szypułkowy rosnący przy ul. Bohaterów Monte Cassino to drzewo okazałe, z piękną regularną koroną, w dobrej kondycji zdrowotnej, ale też z interesującą historią. Drzewo to jest częścią nie tylko ekosystemu przyrodniczego Lublina, ale również historii i kultury miasta, a też ważnym symbolem dla lokalnej społeczności. Drzewo Roku zostanie wybrane w głosowaniu internetowym, które odbędzie się w czerwcu. My już dzisiaj zachęcamy mieszkańców Lublina do podjęcia wyzwania i zagłosowania na swoje drzewo! - mówi Hanna Pawlikowska, Miejski Architekt Zieleni.
 
Finałowy dąb to ok. 74-letnie drzewo o wysokości 16 m i obwodzie 186 cm, rosnące w pasie zieleni ul. Bohaterów Monte Cassino. Został zgłoszony do konkursu Drzewo Roku 2021 przez Biuro Miejskiego Architekta Zieleni w Lublinie. W 2019 roku dąb otrzymał miano jednego ze Skarbów Kultury Przestrzeni Lublina, co upamiętniono kamieniem-samotnikiem. Po ogłoszeniu wyników plebiscytu, okazało się, że drzewo ma swoją historię. Teren ten kiedyś należał do rodziny Lucjana Ważnego, który zasadził drzewo po powrocie z wojny w 1946 r.
 
- Dąb jest przykładem drzewa  zachowanego przy budowie drogi i tym samym zwiększa wartość krajobrazową ulicy. Miasto Lublin jest w trakcie procedur ustanowienia tego drzewa pomnikiem przyrody - informuje Monika Głazik z Biura Prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.
 

Do tegorocznej edycji konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja zgłoszono blisko 150 zgłoszeń drzew z całego kraju. Wyłoniono 16 finalistów, w tym dąb z Lublina. Wśród finałowych drzew znalazły się dęby, wiązy, lipa, topola, sosna, jodła, wierzby, cypryśnik błotny, kasztan jadalny i dzika czereśnia. Laureat konkursu Drzewo Roku 2021 zostanie wyłoniony podczas czerwcowego głosowania na stronie internetowej www.drzeworoku.pl.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.